Kategoriler
Çevre

Denizaltı batırıldıktan 100 yıl sonra su üstüne çıktı

Aradan geçen bir yüzyıldan uzun bir zaman sonra, Birinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir Alman denizaltı, 1917'de batırıldıktan ve mürettebatı tarafından terk edildikten sonra Fransa kıyılarında yeniden yüzeye çıktı. Calais yakınlarındaki Wissant sahilinde kum ve gelgit seviyelerinin değişmesi UC-61'in çevre sakinlerine görünmesine neden oldu.

Alman denizaltı batırılışından bir asır sonra sonra böyle görüldü

Öncelikle mayın döşemek için kullanılan denizaltı, yoğun sis nedeniyle Temmuz 1917'de Wissant kıyılarında karaya oturdu ve İttifak kuvvetlerinin kullanmaması için mürettebat tarafından su alması sağlandı ve battı. Mürettebatın 26 üyesi de, BBC'ye göre Fransız makamlarına teslim oldu.

Denizaltı batırıldıktan 100 yıl sonra su üstüne çıktı
1917'de Fransa, Wissant kenti kıyılarında batan ve kısa bir süre önce kum hareketleri nedeniyle yeniden ortaya çıkan bir WW1 Alman denizaltısının enkazı. (Fotoğraf: Denis Charlet/AFP/Getty Images)

Yerel halk denizaltının kalıntılarını ilk kez tespit etmiyor. Deniz altının bazı küçük parçaları daha önce de yüzeye çıkmıştı. Olayın hava şartlarına bağlı olarak gerçekleştiği tahmin ediliyor. Son olarak aralık ayında denizaltının iki bölümü kum tepelerine yaklaşık 100 metre mesafede düşük gelgitte görüldü.

Denizaltı batırıldıktan 100 yıl sonra su üstüne çıktı
Denizaltı enkazının parçaları, hava şartlarına bağlı olarak yeniden yüzeye çıkıyor. (Fotoğraf: Denis Charlet/AFP/Getty Images)

Wissant Belediye Başkanı Bernard Bracq, “Enkaz, kum hareketlerine neden olan gelgitlere ve rüzgâra bağlı olarak her iki ya da üç yılda bir kısa süreliğine görülüyor. Ancak iyi bir rüzgâr çıkınca enkaz tekrar kayboluyor." dedi. Yerel bir rehberin belirttiğine göre denizaltının büyük parçaları ilk kez su yüzeyine çıkmış.

İLGİLİ:  Fransa: Tarihi, dini, etnik yapısı, ekonomisi ve iklimi

U-bot olarak bilinen Alman denizaltıları (U-boot; "deniz altı botunun" kısaltmasıdır), Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik gemilerini hedef alarak yüzlercesini batırdı. Tarihçilere göre yalnızca UC-61, 11 yüzen taşıtı batırdı. Ayrıca, 1917 yılının Haziran ayında, mürettebatının 42'sini kaybeden Fransız zırhlı kruvazörü Kléber'in batırılmasından da sorumluydu.

UC-61 u-botu, Kaiser Wilhelm II yönetiminde ilk kez 12 Ocak 1916'da sipariş verildi. Bot ardından 3 Nisan 1916'da suya indirildi. UC-61, Fransa yakınlarında mürettebatı tarafından sulara gömülmeden önce 7500 tonluk 1 savaş gemisini batırdı. Denizaltının suya batırılması sırasında 26 mürettebattan hiçbir kayıp verilmedi.

İLGİLİ:  70 milyon yıllık Mosazor fosili şans eseri bulundu

Denizaltı batırıldıktan 100 yıl sonra su yüzeyine çıktı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.