Kategoriler
Donanım & Yazılım

Gerçekten ihtiyacınız olan dijital kamera özellikleri

Gerçekten ihtiyacınız olan dijital kamera özellikleri ile ilgili bir yazı hazırladık. Dijital kamera dünyasında rekabet oldukça yüksektir. Bu nedenle birçok kamera fiyatına göre zengin özelliklerle donatılır. Ancak bir kameraya ne kadar fazla özellik konulursa kullanması da bir o kadar zor hale gelir. Bu nedenle kameranızda ne işe yaradığını, ne zaman kullanılması gerektiğini veya fotoğraflarınızı nasıl etkilediğini bilmediğiniz birçok özellik olabilir.

Dijital kamera özellikleri

Dijital kameranızda istediğiniz ve ihtiyaç duyacağınız özellikleri seçmenize yardımcı olmak için, aşağıda en yaygın ve popüler kamera özelliklerinin kısa bir listesini hazırladık. Önce temel dijital kamera özellikleri ile başlayalım. Bunlar tüm dijital kameralarda bulunması gereken vazgeçilmez özelliklerdir.

dijital kamera özellikleri
Kameralar çoğunlukla zengin işlevlerle donatılır ve tümüne hakim olmak bazen zor olabilir

Vazgeçilmez dijital kamera özellikleri

 • Çıkarılabilir Bellek Kartı: Neredeyse tüm dijital fotoğraf makineleri görüntüleri çeşitli kapasitelere sahip bellek kartlarına kaydeder. Boş alanınız tükendiğinde, yedek bir kartın takılması sadece saniyeler sürer. Fotoğrafları bir bilgisayara aktarmak için kartı çıkarın ve bilgisayarınızın bellek kartı okuyucusuna yerleştirin.
 • Titreme Önleme: Düşük ışıkta çekim yaparken veya telefoto lensinizle yakınlaşırken deklanşöre bastığınızda, bulanıklık, çizgiler veya yumuşak odak noktası ile karşılaşabilirsiniz. En sağlam eller bile titremeden duramaz. Titreme önleme (görüntü sabitleyici), daha net görüntüler elde etmek için hareketi nötralize eder. Birçok kamera bu özelliği kapatmanıza izin verir. Ancak bu özelliği her zaman açık tutmak iyi bir fikirdir.
 • Burst (Seri Çekim) Modu: Bu fonksiyon hızlı bir şekilde art arda toplu çekim yapmanızı sağlar. Böylece önemli aksiyon çekimlerini kaçırmazsınız. Her fotoğrafın çekilmesi arasındaki gecikme süresi oldukça değişkendir.
 • Makro Modu: Çiçek üzerinde duran bir böcek gibi ayrıntılı yakın çekimler yapmak için makro modunu kullanın. Çekimlerde yakınlaşma oranı bir kameradan diğerine değişebilir, bu yüzden satın almadan önce belgeleri okuyun.
İLGİLİ:  Portre çekim için en iyi kamera ayarları

En basit dijital kamera özellikleri

 • Otomatik Odaklama: Profesyonel fotoğrafçılar bile kameralarını otomatik odaklama ile kullanma eğilimindedir. Kameranın vizöründeki netleme alanlarının nasıl çalıştığını anladığınız sürece, otomatik netleme genellikle manuel netlemeden daha iyidir.
 • Otomatik Pozlama: Doğru miktarda ışık yakaladığınızdan emin olmak, iyi fotoğraf çekmenin anahtarıdır. Otomatik pozlama, enstantane hızı ve f-stop gibi ilgili ayarlarla ilgili kararları size bırakır. Odak-Yardımcı Lamba: Bir kamera merceği karanlık bir odada netleme yapamaz. Birçok kameranın deklanşörüne yarım basmak, otomatik odaklama işlevinin düzgün çalışmasına yardımcı olan kırmızı veya yeşil bir ışık gösterir ya da bir dizi ön flaş üretir.
 • Yüz Tanıma: Resminizdeki yüzleri tanımlar. Bu özellik portreler veya grup çekimleri için en uygun pozlamayı ve netlemeyi sağlar.
 • En İyi Çekim Seçici: Hızlı kamera çekimlerinde, kameranız çeşitli renk ve pozlama ayarlarını göz önünde bulundurarak en iyi fotoğrafı sizin için seçer.
 • Çekim Modları: Birçok kamera, plaj, havai fişek veya ay ışığının aydınlattığı bir manzara gibi çeşitli özel durumlara uygun deklanşör hızı, f-stop ve netleme için çeşitli önceden ayarlanmış modlar sunar.
 • Otomatik Düzeltme: Daha fazla çok yönlülük için, bir resmin pozlamasını, rengini ve bazı durumlarda gölgelerini ayarlayabilirsiniz.
 • Dokunmatik ekran: Düğmelerle uğraşmamayı tercih ederseniz, parmağınızı veya kalemi kullanarak, daha sezgisel ve hızlı olan dokunmatik ekran kontrollerinden yararlanabilirsiniz.
İLGİLİ:  Apex Legends'ta yapılmış en iyi hareketler #1

Daha fazla kontrol sunan dijital kamera özellikleri

 • Diyafram ve Deklanşör Önceliği: İyi pozlama, kameraya giren ışığın (diyafram açıklığı veya f-stop) pozlama süresiyle (deklanşör hızı) dengelenmesini gerektirir. Diyafram açıklığı önceliği ile istediğiniz f-stop'u seçersiniz ve fotoğraf makinesi otomatik olarak size en uygun pozlamayı sağlayacak enstantane hızını belirler. Deklanşör önceliği ile deklanşör hızını ayarlarsınız ve kamera uygun diyaframı seçer.
 • Manuel Pozlama: Obtüratör hızını ve diyaframı açarak, fotoğrafçılık bilginizi kullanabilir ve doğru pozlamayı seçebilirsiniz; bu özellik karışık ışıkta çekim yaparken veya pozlama ile deneme yapmak istediğinizde yararlıdır.
 • Manuel Beyaz Dengesi: Güçlü bir araç olan beyaz dengesi, kameranın gördüğü görüntünün beyazlığını tanımlamanıza olanak sağlar. Böylece ortam ışığının neden olduğu renk değişimini ortadan kaldırır. Akkor (iç mekan) aydınlatma ve güneş ışığı farklı beyaz dengeleri gerektirir.
 • Manuel Odaklama: Bazen, kameranızın otomatik odaklama işlevi yanlış odak noktasında veya nesnede kilitlenir. Manuel odaklama, yaratıcılığınızı kullanarak kompozisyonunuz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Daha az kullanılan ilginç özellikler

 • Video: Çoğu kamera, web'e uygun olan düşük çözünürlüklü video özelliği sunar. Daha iyi kameralar daha yüksek kare hızlarına ve kare boyutuna sahiptir.
 • Time Lapse: Kameranızı tripoda yerleştirin ve uzun bir süre yavaş çekim videolar kaydedin.
 • Ses Kaydı: Konuşmaları kaydetmek, resimlerinizle ilgili notlar almak veya etrafınızdaki sesi yakalamak için kameranızı kullanın.
 • Panorama Yardımı: Vizörünüzdeki özel kareyi kullanarak bir dizi fotoğraf çeker ve bunları bilgisayar yazılımında birleştirerek bir kanyonun veya silüetin panoramik manzarası haline getirirsiniz.
 • Kablosuz Uzaktan Kumanda: Bu kendi kendine portreler için kullanışlıdır.
 • Metin Etiketleme: Resim dosyalarınızı yazılar veya anahtar kelimeler ekleyerek tanımlayabilirsiniz.
 • Slayt Gösterisi: Kamera ekranındaki, bağlı bir TV'deki veya bilgisayardaki resimlerin derlemelerini göster. Bazı kameralarda, slayt gösterisini kaydeder ve paylaşırsınız.
 • Kablosuz Bağlantı: Fotoğraflarınızı bir e-posta adresine, web sitesine, bir bilgisayara veya yazıcıya kablosuz göndermek istiyorsanız, Wi-Fi özelliği şarttır.
İLGİLİ:  Twitch, Mixer ve YouTube Live: En iyi canlı yayın servisi hangisi?

Şart olmayan özellikler

 • Kırmızı Göz Ön Flaşı: Ön flaşın kırmızı göz etkisini azalttığı söyleniyor, ancak tek yaptığı insanları rahatsız etmek ve pozun çekildiğini düşündürmek. Kameranın kendi oynatma veya fotoğraf düzenleme yazılımında bulunan kırmızı göz giderme araçları tercih edilmektedir.
 • Dijital Zoom: Dijital zoom yalnızca pikselleri birbirinden ayırarak telefoto lensinizi genişletir. Ancak bunu yaparken görüntünün önemli ölçüde bozulmasına neden olur.

Gerçekten ihtiyacınız olan dijital kamera özellikleri yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.