Kategoriler
Çevre

Dünyanın en büyük köpekbalığı 50 yaşında ve 6 metre uzunluğunda

Araştırmacıların “Derin Mavi” olarak adlandırdıkları ve kaydedilen en büyük köpekbalığı olduğuna inanılan büyük beyaz, Hawaii sularında ölü bir sperm balinasının kalıntılarını tüketirken tespit edildi. Nadiren filme alınan bu 6 metre uzunluğa sahip köpekbalığı Oahu güney kıyılarının 32 kilometre açıklığında keşfedildi. Fotoğraf Mark Mohler isimli bir dalgıç tarafından çekildi ve Facebook üzerinde paylaşıldı.

İnsanların aksine köpekbalığı yaşlandıkça büyümeye devam ediyor

Paylaşılan görüntülerde köpekbalığının dalgıçlara oldukça yakın biçimde yüzdüğü görülüyor. Deep Blue ismi verilen köpekbalığı o kadar popüler ki kendi adına açılan bir Twitter hesabına bile sahip. Derin Mavi son olarak Meksika'da görüldü. Köpekbalığı, 2015 yılında ülkenin Guadalupe Adası kıyılarında videoya alındı. Dalgıcın paylaştığı klipte ise Derin Mavi'nin kafesin etrafında bir güç gösterisi yaptığı anlaşılıyor.

İLGİLİ:  İklim değişikliği dünya mirası alanlarını yok edecek

Uzmanlara göre Hawaii kıyılarına her gün çok sayıda büyük beyaz köpekbalığı geliyor. Bu hayvanlar Hawaii yerlileri için hiç de nadir değil. Hawaii Üniversitesi köpekbalığı araştırmacısı Dr. Melanie Hutchinson bunu "Sonsuza dek buraya geliyorlar,” cümlesiyle açıklıyor. Ardından şunları söylüyor: “Kaliforniya ve Meksika'daki popülasyonunun yaklaşık yüzde 20'si her yıl ya da bir sonraki yıl buraya göç ediyor. Bu yüzden tipik olarak kış aylarında buradalar.”

 50 yaşından büyük olduğuna inanılan Deep Blue, bir sperm balinası kalıntısı ile beslenirken görüldü ve tespit edilmesinin tek sebebi buydu
50 yaşından büyük olduğuna inanılan Deep Blue, bir sperm balinası kalıntısı ile beslenirken görüldü ve tespit edilmesinin tek sebebi buydu

Araştırmacı devamında, “Hawaii’deyken yaptıkları şey gün boyunca derin dalışlar gerçekleştirmek. İşte bu yüzden genellikle insanlarla etkileşime girmiyorlar. Bence sperm balinası, insanların bu hayvanı görmesini sağlayan tek sebepti" dedi. Dünyanın en büyük köpekbalığının nasıl bu kadar büyüdüğüne dair yalnız tek bir teori bulunuyor ve o da hayvanın sıra dışı yaşı ile ilgili.

İLGİLİ:  Akıllı kedi barınağı yapay zeka ile çalışıyor

Deep Blue yalnızca büyük değil aynı zamanda dünya üzerinde 6 metre uzunluğa sahip olan ender hayvanlardan. 50 yaşından büyük olmayı başaran ve bu boyutlara ulaşan, fil gibi memeli kara hayvanları da dahil olmak üzere, kaydedilen çok az canlı bulunuyor. Derin Mavi'yi bu kadar özel yapan konu belki de bu. Gözlere nadiren görünen bu muhteşem hayvanla ilgili umarız daha çok haber duyabiliriz.

Dünyanın en büyük köpekbalığı 50 yaşında ve 6 metre uzunluğunda yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.