Kategoriler
Teknoloji

Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı: Asus ZenBook S13

Asus, CES 2019'da oldukça etkileyici bir performans gösterdi. Şirket tanıttığı teknoloji ürünleriyle 2019'a sıkı biçimde hazırlandığının sinyalini verdi. Firmanın gösterdiği iddialı ürünlerden biri de dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı olarak tanımlanan Asus Zenbook S13 oldu. Ürün, çerçevesiz dizüstü tanımına en çok yaklaşan modellerden biri durumunda. İnce çerçeveli dizüstülerde geçtiğimiz yıla damgasını vuran modeller arasında son olarak Dell XPS 13 2'si 1 Arada laptop'ı bulunuyordu. Yeni S13 ise oyunu bir sonraki seviyeye taşıyor.

Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı

Her nasılsa Asus yeni dizüstüsü ile Dell’in çerçevelerini garip bir şekilde kalın göstermeyi başarıyor. ZenBook S13'teki ekran sadece 2,5 mm'lik çerçevelerle donatılmış durumda. Şirket bunun yüzde 97'lik bir ekran / gövde oranı anlamına geldiğini söylüyor. Markanın bazı diğer dizüstü bilgisayarlarında olduğu gibi, ZenBook S13 de menteşeli ekran tasarımını benimsiyor. Bunun birkaç önemli etkisi bulunmakta. Birincisi, ekranın alt çerçevesini tamamen görünmez yapıyor. İkincisi ise, klavyeyi daha rahat bir yazma konumuna getiriyor.

Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı
13.9 inç ekranlı en ince çerçeveli dizüstü: Asus Zenbook S13

ZenBook S13'deki ekran tasarımının bir dezavantajı var. Dizüstü kapağının açılma şekli alt kısma bir web kamerası yerleştirilmesini engelliyor. Zira alt kısımda bunun için neredeyse hiçbir boş alan yok. Bunun da ötesinde 2,5 mm'lik üst çerçevelere kamera sığdırmak tam anlamıyla imkansız. Ancak Asus burada pes etmemiş ve akıllı telefonlarda gördüğümüz çentiklere benzer bir çözümü geliştirmiş.

en ince çerçeveli dizüstü
2.5 mm NanoEdge teknolojisi ile en ince çerçeveli dizüstü konumunda

ZenBook S13 için bu anlamda çentikli ekrana sahip bir dizüstü olduğu söylenebilir. Ancak bu çentikli ekran tasarımı dizüstü bilgisayara, Asus'un da başta ön gördüğünden fazlasını kazandırmış olabilir. Zira 2.5 mm çerçeveli bir laptop'a yalnızca bir web kamera eklemiyor aynı zamanda kapağını açmayı denerken bir tür kulp görevi görerek kolaylık sağlıyor.

Asus ZenBook S13'ün özellikleri arasında 8. nesil Intel işlemciler (Core i3, Core i5), GeForce MX150 grafik kartı, 1 TB'a kadar depolama alanı, yaklaşık 15 saate kadar dayan pil, 1.13 kg ağırlık, 13.9 inç Full HD LED ekran, 16 GB LPDDR3 RAM ve 2.5 mm NanoEdge çerçeveler bulunuyor. Firmaya göre ZenBook S13 dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı konumunda.

Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.