Kategoriler
Teknoloji

En hızlı elektrikli uçak Rolls-Royce marka olacak

En hızlı elektrikli uçak Rolls-Royce marka olacak. Rolls-Royce, ileri teknoloji otomobillere ve otonom gemilere gelince halihazırda bir dünya lideri konumunda. Şimdi, şirket dünyanın en hızlı tam elektrikli uçağını üretmek istiyor. Marka bunun için tüm planlarını masaya yatırdı ve oldukça hızlı olması beklenen elektrikli uçağın ilk gerçek prototipini bu sene basına gösterebilir.

En hızlı elektrikli uçak Rolls-Royce marka olacak

Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında Rolls-Royce, 480 kilometre / saat hıza ulaşarak tarihteki en hızlı elektrikli uçak olması beklenen sıfır emisyonlu hava taşıtı ACCEL'i tasarladığını söyledi. Rolls-Royce ve diğer şirketlerden projeye dahil olan İngiliz tasarımcılar, mühendisler ve veri uzmanlarından oluşan ekip, 2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen bu en hızlı elektrikli uçak üzerinde uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor.

AirBus firması tarafından geliştirilen farklı bir tip elektrikli uçak

Bu en hızlı elektrikli uçak, gelişmiş havacılığı destekleyen Rolls-Royce için Uçuşun Elektrifikasyonunu Hızlandırma (ACCEL) isimli önemli bir girişimin parçası. İngiltere hükümeti tarafından kısmen desteklenen ve elektrikli motor üreticisi olan YASA ile bir havacılık kuruluşu olan Electroflight da dahil olmak üzere birçok ortağa sahip olan ACCEL, gelecekte müşterileri için uçuşları daha sorunsuz, güvenli ve daha hızlı hale getirmeyi hedefliyor.

İLGİLİ:  Ford, VR ile otomobil tasarlamak için hazır

ACCEL'in Rolls-Royce proje yöneticisi Matheu Parr, “Bu taşıt, modern bir elektrik sistemi ve bir uçak için şimdiye kadar üretilmiş en güçlü pil ile donatılacak” dedi. “Uçağı 2020'de piyasaya sürmeden önce, bu yıl Galler kıyı şeridindeki bir iniş pistinde uçağın zorlu test ortamlarındaki yeteneklerini göstereceğiz.”

Bu tamamen elektrikli uçağı geliştirmek kolay bir iş değil. Ekibin, performans ve hız rekoru kırabilen, kalkış için fazla büyük olmayan ve aşırı ısınmayı önleyecek kadar da istikrarlı büyük bir batarya geliştirmesi gerekiyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, ekip şu anda uçakla ilgili saniyede 20.000 farklı veri noktasının ölçümünü yapıyor; bunlara batarya voltajı, güç aktarma sistemi ve sıcaklık ölçümü dahil durumda.

En hızlı elektrikli uçak 500 beygirden fazla güce sahip

ACCEL elektrikli uçağında dikkat çeken bazı harika özellikler var. Tek bir şarjla 320 kilometre uçmaya yetecek kadar güç sağlayan oldukça yoğun enerjili bir pile sahip. Ayrıca uçuş sırasındaki yüksek akım taleplerine dayanarak aşırı ısınmayı önleyebilen gelişmiş bir soğutma sistemi kullanılmış. Üç adet yüksek güçlü elektrik motoru tarafından çalıştırılan pervaneler, sürüş için 500'den fazla beygir gücü üretiyor. Ayrıca, güç aktarımının tamamen elektrikli olması enerji kullanımını azaltıyor ve enerjinin yalnızca yüzde 10 kayıpla aktarılmasını sağlıyor.

İLGİLİ:  Bu elektrikli diş fırçası dişinizi 10 saniyede temizliyor

Rolls-Royce’un ACCEL elektrikli uçak duyurusu otonom taşıtlarda bir başka önemli kilometre taşına işaret ediyor. Aralık ayında şirket, kendi başına hareket edebilecek ve diğer gemi görevlerinde bulunabilecek dünyanın ilk otonom gemisinin başlangıç çalışmalarını tamamladığını doğruladı.

"En hızlı elektrikli uçak Rolls-Royce marka olacak" yazımızın sonuna geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.