Kategoriler
Teknoloji

Yeni Xbox Adaptive kontrolcüsü oyun oynamayı kolaylaştırıyor

Yazılım devi Microsoft dört yıllık bir aradan sonra ABD'nin en büyük spor etkinliklerinden biri olan Super Bowl'a geri dönüyor. Xbox markasının sahibi olan şirket, spor etkinliğinde bu yıl yeni Xbox Adaptive Controller'a odaklanacak. Reklamda bu benzersiz kontrol cihazının kullanıldığı birçok yoldan söz edilecek. Engelli oyuncular için tasarlanan kontrolcüde, Xbox ve PC oyunları için tasarlanan ürün, iki büyük programlanabilir düğmeye ve 19 jak yuvasına sahip. Kol bu sayede çeşitli aksesuarlara bağlanabiliyor ve daha erişebilir hale geliyor. Microsoft’un denetleyiciye yönelik hazırladığı ambalaj bile mümkün olduğunca erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış.

Xbox Adaptive kontrolcüsü ile engelli insanlar da oyun oynayabilecek

Microsoft’un iki dakikalık reklam filmi, engelli genç oyuncuların hikayelerini ve Adaptive Controller’ın Xbox oyunlarını daha zevkli hale getirdiğini anlatıyor. Microsoft’un reklam serileri oldukça güçlü duygusal mesajlar vermesiyle biliniyor. Xbox Adaptive Controller için hazırlanan kısa video bu anlamda farklı değil. Reklam filmi ürünü yeni kitlelere satmaktan daha çok Microsoft'un sadece dev bir şirket olmadığını gösteriyor.

https://youtu.be/_YISTzpLXCY

Microsoft, bu Super Bowl reklamı binlerce izleyiciye gösterebilmek için milyonlarca dolar harcayacak. Zira daha önce NBC kanalının belirttiği gibi, Amerikan futbolu final karşılaşmasında gösterilen 30 saniyelik bir filmin ücreti yaklaşık 4,5 milyon dolar oluyor. Bu yıl Super Bowl'u CBS yayınlıyor ve Microsoft’un “Hepimiz Kazandık” başlıklı reklamı 3 Şubat Pazar günü 60 saniye boyunca yayınlanacak. Haber, Microsoft'un yüksek oyun gelirlerine ulaştığını açıklamasının ardından geldi. Şirket aynı zamanda bazı yüksek Xbox Live satış rakamlarına ulaştığını duyurmuştu. Pek çok analist Microsoft'un oyunculuğa ve Xbox'a daha fazla odaklanıp odaklanmayacağını sorgularken, şirketin Xbox Adaptive Controller gibi ürünleri bu soruya önemli cevap veriyor.

Microsoft oyunculuktaki odağını sürdürmeye devam ediyor

Xbox Adaptive Controller kutusu özel olarak tasarlanmış

Microsoft, Satya Nadella'nın CEO olarak seçilmesinden birkaç gün önce yayınlanan ilk Super Bowl reklamından bu yana teknolojide bütünüyle daha empatik bir rol üstlenmeye başladı. Nadella, 2017 yılında ilk kez kendi ailesi hakkında konuştu ve en büyük oğlunun ciddi engellerle doğduğunu paylaştı. Microsoft, görme engelli çocuklar için bir iPhone uygulaması, disleksi olan insanlar için Office iyileştirmeleri ve hatta görme engelli çocukların nasıl kodlayacağını öğrenmelerine yardımcı olacak fiziksel bloklar dahil olmak üzere, son yıllarda erişilebilirliğe yönelik yaptığı önemli çalışmalarla biliniyor.

Beyin-bilgisayar arayüzü ile düşünceleri konuşmaya çevirmek mümkün yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.