Kategoriler
Çevre

Düzinelerce fok balığı Kanada'da bir kasabada mahsur kaldı

Kötü hava koşulları okyanus yolculuklarını geciktirince, onlarca sevimli fok balığı Kanada'da bir kasabada mahsur kaldı. Newfoundland ve Labrador'da bulunan Roddickton-Bide Arm kasabası sakinleri, sevimli ziyaretçilerin kendilerini çevrelediğini ve onlara yardım etmek için harekete geçtiklerini bildirdi.

Aşırı buzlanma foklara doğru rotada olduklarını düşündürüyor

Kasabanın valisi olan Sheila Fitzgerald, kabaca 40 mahsur fok balığının sakinler tarafından görüldüğünü bildirdi. Fitzgerald, fokları orijinal rotalarına geri götürmeleri için Kanada makamlarından yardım istedi.

İLGİLİ:  Küresel ısınma okyanusların rengini değiştiriyor

Vali, kasabanın daha önce benzer deneyimler yaşadığını ekledi. Bazı fokların yerel koyların donması nedeniyle yollarını şaşırdığını ve yakındaki otoyollara ulaştıklarını söyledi. Bununla birlikte, kasabanın valisi mevcut durumu oldukça problemli buluyor. Çünkü iki fok halihazırda trafik kazası nedeniyle öldü.

Yerel halk ilk kez geçtiğimiz hafta fokları kasabalarında görmeye başladılar ve geri dönüş yollarını bulabileceklerini düşündüler. Kanada'nın Balıkçılık ve Okyanus Bakanlığı sözcüsü, fokların kuvvetli rüzgarlar nedeniyle denize ulaşamadıklarından rotalarını şaşırdığını söyledi.

İLGİLİ:  Baltık Denizi'nde iyi korunmuş 500 yıllık batık gemi bulundu
Bu fok güçsüz kalması nedeniyle hareketsiz durumda bekliyor

Aradan geçen zamana rağmen foklar henüz geri dönüş yolunu bulamadılar. Kasaba valisi bu hayvanları korumak ve yaşam alanlarına döndürmek için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi. Vali, Telegram gazetesine “Onların artık daha uyuşuk olduğunu görüyoruz, hızlı hareket etmiyorlar” dedi. “İnsanların bu hayvanların acı çektiğini izlemesi gerçekten üzücü.”

Beslenemeyen birçok fok balığı ölüm tehlikesi ile karşı karşıya

Bölge halkı fok balığı görmeye alışık. Her kış birkaç fok balığı muhakkak kasabaya giriş yapıyor. Bunun sebebi ise soğuyan havalar nedeniyle yüzdükleri suların buz tutması. Sakinlere göre foklar biraz zaman geçince yollarına dönmeyi başarıyor. Ancak bu kez durum farklı. Foklar rotalarına dönmedikleri için beslenemiyor ve güçsüz düşüyor.

İLGİLİ:  Orman şehirler Çin'i yemyeşil bir ülke haline getiriyor

Valinin CNN'e belirttiğine göre, sayıları 40'ı bulan fok balıkları trafiği sekteye uğratıyor, evlerin arka bahçelerine giriyor ve iş yerlerine girişi önlüyor. Üzücü bir şekilde içlerinden ikisi araba çarpması sonucu can vermiş. "25 yıldır buradayım ve hiçbir zaman bu kadar fok balığının kasabaya geldiğini ve kaldıklarını görmedim." diyen Vali ekliyor: "Okyanusa geri dönmeyi başarabilselerdi bunu çoktan yaparlardı. Bunlar yolunu kaybetmiş ve yardıma ihtiyaçları var".

Düzinelerce fok balığı Kanada'da bir kasabaya giriş yaptı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.