Kategoriler
Teknoloji

Ford, VR ile otomobil tasarlamak için hazır

Ford, VR ile otomobil tasarlamak için hazır. Şirket arabaları sanal gerçeklikle dizayn etme olasılığını araştırıyor. Otomobil üreticisi, tasarımcılarının VR'da 3D araba çizmelerini sağlayan Gravity Sketch ile deneme yapmaya başladı. Araç genel tasarım sürecini hızlandırarak şirkete zaman kazandırıyor. Normal yöntemde, araba tasarımcıları önce iki boyutlu çizimlerle başlıyor ve bunlar daha sonra bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getiriliyor. Yeni yöntemde ise ilk adım tamamen atlanıyor.

Otomobilleri VR ile üç boyutlu olarak tasarlamak mümkün

Gravity Sketch'i kullanmak, tasarımcılara ilk çizim aşamasını atlamalarını ve tasarımlarını doğrudan üç boyutlu ortamda görme şansını veriyor. Ford çalışanlarının tek yapmaları gereken bir VR gözlük takmak ve bir kontrol cihazı kullanmak. İlk testlere göre, normalde haftalar süren otomobil tasarım süreci, yeni yöntemle yalnızca saatlere iniyor. Bu oldukça ciddi bir zaman tasarrufu demek.

Gravity Sketch aracının tanıtım videosu

Otomobil tasarımında VR kullanmak, tasarımcıların yaptıkları çizimi anında 3D olarak ele almalarını ve hareket ettirmelerini sağlıyor. Böylece modelin her bir noktasını her açıdan en iyi şekilde inceleyebiliyorlar. Araçlarını sürücünün veya yolcunun gözünden görebiliyor ve modelin içine girerek her bir noktasını küçük ayrıntılarına kadar çizebiliyorlar.

VR ile otomobil tasarlamak
Çizim daha sonra detaylıca incelenebiliyor

Ford tasarım menajeri Michael Smith'in açıkladığı gibi: "3D araç tasarımına geçiş yapmak 360 ​​derecelik bir görüntüleme veriyor." VR ile tasarlanan ilk Ford arabasını satın almadan önce biraz daha zamana ihtiyaç var. Ancak Ford elindeki tüm kartları oynuyor ve bu süreci hızlandırmak için gerekeni yapıyor. Araç tasarım stüdyolarından beşi bu görev için düzinelerce insanı işe aldı. İşe alınan tasarımcılar şimdi yeni sistemi test ederek gerçek zamanlı işbirliği içinde hareket ediyorlar.

VR ile otomobil tasarlamak için HTC Vive sanal gözlüğünü kullanıyor

Dünya çapında yaklaşık 40 ila 50 Ford çalışanı şu anda geleceğin araçlarını tasarlamak için Gravity Sketch'i test ediyor. Tasarımcılar VR gözlüğü takar, her bir eline bir kontrol cihazı alır ve sürükleyici bir dijital ortamda arabalarını çizmeye başlarlar. Gravity Sketch, HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğünü kullanan herkese açık bir yazılım paketi. Ancak Ford, yazılımı kendi isteklerine göre kişiselleştirmek için yazılım üreticisi ile birlikte çalışmış.

VR ile otomobil tasarlamak
Sanal gerçeklik otomobil endüstrisini baştan sona değiştirebilir

Araba çiziminde VR kullanmanın avantajı aracı birçok farklı açıdan görebilmek ve anında değişiklikler yapabilmek olarak belirtiliyor. Tasarımcılara göre "Gerçek hayatta yapılamayacak birçok şey" sanal gerçeklik gözlüğü ile yapılabiliyor. Gözlük görüntünün oluşturulmasından sorumluyken, kontrolcüler bir tür çizim aracı görevi görüyor. Modeli yakınlaştırıp uzaklaştırmak, çizilen bir parçayı çıkarmak veya yenilerini eklemek mümkün.

Gravity Sketch'i kullanmaya başlamak için tasarımcıların 8 saatlik bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Ancak bazı genç tasarımcılar halihazırda okullarda VR araçları ile eğitim aldıklarından bu sürece diğerlerinden daha hızlı adapte olabiliyorlar. Hazırlanan modeller gerektiğinde CAD gibi ortamlara aktarılarak tekrar üzerinden geçilebiliyor. Görünüşe bakılırsa sanal gerçeklik otomobil endüstrisi için önemli bir avantaj olacak.

Ford, VR ile otomobil tasarlamak için hazır yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.