Kategoriler
Rehber

FreeSync monitörlerde G-Sync özelliği nasıl açılır?

FreeSync monitörlerde G-Sync nasıl açılır rehberi ile karşınızdayız. Nvidia, CES 2019'da sonunda FreeSync teknolojisini desteklediğini duyurdu. Aslında, şirketin gerçekte duyurduğu şey “G-Sync Uyumlu” adını verdiği bir programdı. Bu sertifika programı ile Nvidia grafik kartları ve sürücüleri artık FreeSync monitörlerdeki Adaptive Sync ile çalışır hale geldi. Diğer bir ifadeyle Nvidia grafik kartları FreeSync ile çalışmak üzere yeniden programlandı. Freesync açık kaynaklı bir teknoloji olduğundan bu en başından beri mümkündü.

Adaptive Sync, FreeSync ve G-Sync arasındaki farklar

AMD ve partnerleri tarafından sıklıkla “FreeSync” olarak adlandırılan Adaptive Sync, bir monitörün animasyondaki tüm kareler yüklenmeye hazır olana dek tazelemeyi duraklatmasını sağlayan bir özelliktir. Bu, PC'nizin ve grafik kartınızın kareyi ne kadar hızlı oluşturabildiğine bağlı olarak saniyede birkaç kez, daha hızlı veya daha yavaş gerçekleşir. Görüntülenen kare, monitörünüzün yenileme hızından daha yavaşsa, beklenir. Bu, oyundaki hareketin yırtılma olmadan yumuşak görünmesini sağlar.

FreeSync monitörlerde G-Sync nasıl açılır?
Adaptive Sync, FreeSync ve G-Sync temelde aynı teknolojiye işaret ediyor

G-Sync, Nvidia’nın Adaptive Sync / FreeSync'e alternatif markasıdır. Herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymayan FreeSync'ten farklı olarak, G-Sync monitörleri GPU tarafından oluşturulan ve ekran tarafından görüntülenen karelerin senkronizasyonunu yönetmek için içinde küçük bir bilgisayar modülü içerir. Bu modül Nvidia tarafından donanım ortaklarına üretilmekte ve tedarik edilmektedir. Bu nedenle G-Sync monitörleri neredeyse evrensel olarak FreeSync monitörlerinden daha pahalıdır.

Ancak birkaç yıldır, Nvidia ekran kartlarına sahip PC oyuncuları, G-Sync özelliklerine daha ucuz monitörlerde erişememekten şikayet ediyor. 15 Ocak 2019'da yayımlanan yeni Nvidia sürücüsü 417.71'den itibaren, bu artık bir sorun olmaktan çıktı.

G-Sync ile 'G-Sync Uyumlu' arasındaki fark

Nvidia’nın FreeSync monitörler için sunduğu yeni destek “G-Sync Uyumlu” özelliği adı altında sunuluyor. Nvidia GPU'lar şimdi yapılandırma aracında “G-Sync Uyumlu” seçeneği açık olan FreeSync monitörlerle uyumlu çalışıyor. FreeSync sahiplerinin bundan duyduğu sevinci tahmin edebiliriz.

Nvidia, G-Sync teknolojisinin daha üstün bir seçenek olduğunu sürekli vurguluyor. Ancak şirket G-Sync nimetine layık olduğunu düşündüğü bazı FreeSync monitörler seçti. Nvidia mühendisleri CES'te, yüzlerce FreeSync monitörü bağımsız olarak test ettiklerini açıkladılar. Panel kalitesine, yenileme tutarlılığına, renk doğruluğuna ve diğer kriterlere bakılarak 12 FreeSync monitörün G-Sync için seçildiği açıklandı:

 • Acer XFA240
 • Acer XZ321Q
 • Acer XV273K
 • Acer XG270HU
 • Agon AG241QG4
 • AOC G2590FX
 • Asus MG278Q
 • Asus XG258
 • Asus XG248
 • Asus VG278Q
 • BenQ XL2740

Bu monitörlerin içerisinde G-Sync donanımı bulunmamasına rağmen, bir Nvidia grafik kartı bağlandığında, G-Sync özelliği kontrol panelinde otomatik olarak aktifleşmiş olacak. Bu aslında bir FreeSync. Ancak Nvidia grafik kartı bağlandığı için "G-Sync" adıyla görünecek. Nvidia, oyun monitörlerini test etmeye devam ettikçe bu monitör yelpazesi de genişleyecek. Henüz piyasaya çıkmayan yeni Razer Raptor monitörü bunlardan bir tanesi. Monitör şimdiden G-Sync ile sertifikalandırıldı.

FreeSync monitörlerde G-Sync nasıl açılır?
CES'te tanıtılan Razer Raptor şimdiden G-Sync sertifikası aldı

Peki, yukarıdaki listede olmayan yüzlerce FreeSync monitörden birine sahipseniz ne olur? Endişelenmeyin. Monitörünüz Nvidia’nın katı donanım standartlarını geçemese de, G-Sync Uyumlu özelliğini deneyebilirsiniz. Uyarlamalı Senkronizasyon ya da Adaptive Sync tamamen G-Sync ile aynı şekilde çalışır: Kare hızı monitörün tazeleme hızıyla eşleşmediğinde meydana gelen yırtılmaları önleyerek oyunların daha akıcı görünmesini sağlar.

Monitörünüz Nvidia sertifikalı değilse, G-Sync Uyumlu modunu etkinleştirmeniz için ihtiyacınız olanlar şöyle:

 • FreeSync (Adaptive Sync) özellikli bir monitör
 • Nvidia GTX veya RTX grafik kartı (dahili kartlara sahip dizüstü bilgisayarlar dahildir)
 • Bunları bağlayan bir DisplayPort kablosu (Mini-DisplayPort da geçerlidir)
 • 417.71 veya üstü Nvidia GPU sürücüsü

G-Sync nasıl açılır: FreeSync monitörde “G-Sync Uyumlu” modunu etkinleştirmek

Monitörünüz FreeSync uyumluysa ve bir DisplayPort kablosu kullanıyorsanız, monitörünüzün ekran menüsünü kontrol edin. Ekrandaki fiziksel düğmelerle ana menüye gidin ve Adaptive Sync veya FreeSync fonksiyonunun etkin olduğundan emin olun. Sonrasında aşağıdaki adımları izleyin:

 • Windows'ta masaüstüne sağ tıklayıp “Nvidia Denetim Masası”nı seçerek kontrol paneline erişin. Benzer şekilde Başlat menüsüne Nvidia Control Panel veya Nvidia Denetim Masası yazabilirsiniz.
 • Nvidia Denetim Masası ekranında, sol tarafta “Ekran” başlığının altında “G-Sync ayarları” seçeneğini görmelisiniz. Eğer G-Sync ayarları görünmüyorsa ve monitörünüzde FreeSync'in etkin olduğundan eminseniz sürücüleri "otomatik" yerine "manuel" olarak yüklemeniz gerekebilir.
 • G-Sync ayarları menüsünde eğer birden fazla monitör varsa, ana monitörünüzün seçildiğinden emin olun. Ardından en yukarıda yer alan Enable G-SYNC, G-SYNC Compatible seçeneğini ve iki altında bulunan Enable for windowed and full screen mode seçeneğini işaretleyin. Son olarak en alttaki Enable settings for the selected display model seçeneğini işaretleyin.
 • Apply butonuna basarak ayarların kaydedilmesini sağlayın.
FreeSync monitörlerde G-Sync nasıl açılır?
FreeSync ekranda G-Sync'i etkinleştirmek

Tüm bilmeniz gerekenler bunlar. Monitörünüzün destek verdiği kare hızı aralığına bağlı olarak, artık oyunları daha akıcı grafiklerle oynamaya başlayabilirsiniz. Birçok FreeSync monitör minimum 45 FPS'e kadar Adaptive Sync'e destek verir. Eğer oyunlarda sorunlarla karşılaşırsanız geri dönerek Enable for full screen mode seçeneğini kullanabilirsiniz.

Monitörümde G-Sync ayarları görünmüyor

Nvidia'nın son sürücülerini kurduktan sonra Denetim Masası'na girdiğinizde sol köşede G-Sync ayarları seçeneğini görmüyorsanız bunun ana nedeni Nvidia'nın monitörünüze destek vermemiş olmasıdır. Nvidia geniş kare aralığına sahip olmayan veya teknolojik anlamda yetersiz olan çok sayıda FreeSync monitörün bu desteği almayacağını açıkladı. Bu da özelliği görmemenizin ana nedeni olabilir.

FreeSync monitörlerde G-Sync nasıl açılır yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.