Kategoriler
Teknoloji

Geyik drone yardımıyla donmuş gölden kurtarıldı

Çabuk verilen kararlar bazen hayat kurtarabilir. New York'ta şehir dışındaki bir yerleşim yerinde buzlu göle düşen geyik drone yardımıyla sıkıştığı bölgeden kurtarıldı. Çevredeki komşulardan biri önce geyiğin etrafındaki buzu kırdı ve diğeri ise kontrol ettiği drone ile geyiğin karaya ulaşmasını sağladı.

Geyik drone yardımıyla donmuş gölden kurtarıldı

Casey Hargrave isimli Facebook kullanıcısı pazar günü yaptığı Facebook paylaşımında bir videoya yer verdi. Videoda bir geyiğin Sandy Creek'teki South Sandy Pond'un buzlu sularına nasıl düştüğü görülüyordu.

Hargrave, paylaşımında “İki geyik donmuş su boyunca yürüyorken anne gölün içine düştü. 3 saat süren mücadelenin ardından geyik kıyıya varabildi! Geyiğin kıyıya yüzmesi için cesur bir kanocu çift buzu kırarak yol açtı. Ben de drone'u kullanarak onu doğru yöne gitmesi için korkuttum. Derin suyun içinde sıkışmıştı ve kıyıya doğru gidemeyecek kadar korkuyordu." bilgisine yer verdi.

İLGİLİ:  Google Stadia oyunları ücretsiz olmayacak

Hargrave’in olayı fark eden komşuları arasında 17 yaşında bir genç ve onun arkadaşları ile aile üyeleri de vardı. Komşular göle indirdikleri kano yardımıyla ellerindeki kürekleri kullanarak buzu yavaşça kırmaya başladılar. Ancak bu başta her şeyi daha zor hale getirdi. Korkmuş hayvan göletin merkezine doğru kaçtı.

Donarak ölmek geyiğin tek kaderiydi
Donarak ölmek geyiğin yalnız kaderiydi

19 yaşındaki Hargrave bu noktada geyiği kıyıya yönlendirmek için evindeki drone'u kullanmaya karar verdi. Geyiği drone yardımıyla korkutmayı başaran genç donma tehlikesiyle karşı karşıya kalan hayvanı nihayet kıyığa ulaştırmayı başardı. Tüm kurtarma operasyonu yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

İLGİLİ:  CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

"Geyik drone yardımıyla donmuş gölden kurtarıldı" başlıklı yazımızda sona geldi. Bunun gibi daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.