Kategoriler
Sanat & Edebiyat

Yapımcısını iflas ettiren en başarısız filmler

Karşımızda yapımcısını iflas ettiren en başarısız filmler var. Hollywood film stüdyosu sistemi "ölçek ekonomileri"nin en iyi örneklerinden biridir. Çoğu film yapımcısı yılda onlarca, hatta yüzlerce milyon dolar kazanıyor… çünkü büyük filmleri üretmek ve piyasaya sürmek için yılda on milyonlarca hatta yüz milyonlarca dolar harcıyorlar. Hollywood'da para kazanmak için para harcamak zorundasınız. Prodüksiyon stüdyoları da böyle yapar. Bir yönetmenin eşsiz sanatsal vizyonunu ekrana taşımak için ellerindeki her bir kuruşu harcarlar.

Tarihin en kötü ve başarısız filmleri

Bazen işe yarıyor ve ellerinde hit bir film oluyor… ve bazense durum hiç de öyle görünmüyor. Çok fazla rekabetin olduğu bir sektörde tüm filmlerin hit olmasını bekleyemeyiz. Ancak başarısız olan filmler bazen yalnızca stüdyosuna milyonlar kaybettirip, yönetmenin ve aktörlerin kariyerine darbe vurmuyor; öylesine pahalı ve finansal anlamda başarısız oluyorlar ki tüm şirketin işlerini durdurmasına neden olabiliyor.

Titan A.E. bir Titanic filminden çok Titanic gemisi gibiydi

Yapımcısını iflas ettiren en başarısız filmler
Titan A.E., çizgi animasyonların artık eskidiğinin göstergesiydi

1979'da animatör Don Bluth kendi başına çalışmak için Disney'den ayrıldı. Birçok başarılı film yaptıktan sonra (N.I.M.H, An American Tail ve The Land Before Time) Fox Animasyon Stüdyo'larının başına geçti. Ayrılmış olduğu Disney 1989'da Küçük Deniz Kızı, 1992'de Aladdin ve 1994'de Aslan Kral ile öyle bir başarı elde etmişti ki Fox gibi stüdyoların kendi animasyon bölümlerini kurmasına ilham verdi. 2000'de Don Bluth'ın yöneticiliğinde Titan A.E vizyona girdi.

Geleneksel animasyon tekniklerine sahip ancak muhteşem görünen ve Matt Damon ile Drew Barrymore tarafından seslendirilen ana karakterlerinin zamanda yolculuk ederek uzaylı dünyasına ulaştığı bir yapımdı. Fox Animasyon stüdyosu filme 85 milyon dolar harcadı ve bunun dönüşü olarak… 9 milyon dolar elde etti. Film vizyona girdikten 1 hafta sonra Fox, animasyon stüdyosunu kapattığını duyurdu. Elle çizilmiş animasyonların tarihi geçmişti. Sonuç olarak en başarısız filmlerden biri oldu.

Hangi yönü göstereceğini bilmeyen bir Altın Pusula

Yapımcısını iflas ettiren en başarısız filmler
Golden Compass 70 milyon dolar kazandırdı ancak başarısız filmler arasına adını yazdırdı

1970'lerdeki ilk kuruluşundan, Warner Bros.'un şirket hisselerinin büyük bir kısmını satın almasından sonra bile New Line Cinema, Pink Flamingos ve Boogie Nights gibi ilginç filmlerle adından çokça söz ettirmeye devam ediyordu. Kendisi orta büyük ölçekli bir film stüdyosuydu. Şans çoğunlukla New Line'ın yanındaydı ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin üçüncü filminin 11 Akademi Ödülü kazanmasıyla şirket zirveyi gördü. Stüdyo, Philip Pullman'in His Dark Materials kitap üçlemesinin ilk filmi olacak olan The Golden Compass'ı hazırladı. Yapım tarihin en başarısız filmlerinden biri oldu.

İLGİLİ:  Caz müziğin duayenleri

New Line, filme 200 milyon dolar harcadı ki bu miktar The Lord of the Rings'e harcanandan daha fazlaydı. Üretim maliyetini düşürmek adına şirket filmin deniz aşırı haklarını Compass'e sattı. Bu anlaşmayla şirket, filmin Kuzey Amerika dışında elde edeceği gelirden tek kuruş alamayacaktı. Film Amerika'da 70 milyon dolar getirdi ve kâr ettiremedi. Bunun sonucu olarak firma tamamen Warner Bros.'a satıldı ve çalışanların %90'ının işine son verildi. Golden Compass bu anlamda en kötü filmlerden biri oldu.

Film dünyası da Cutthroat gibi acımasızdır

Yapımcısını iflas ettiren en başarısız filmler
Geena Davis dahi filmi kurtarmaya yeterli olmadı

1994'te Carolco Pictures'ın iki projesi vardı: Cutthroat Island ve Arnold Schwarzenegger'in destansı Crusade filmi. Yetersiz bütçe nedeniyle Carolco, Crusade'e başka bir kuruş daha harcamamaya karar verdi. Bunun sonucu olarak filme ayırdığı 13 milyon doları kenara attı ve bütün yumurtalarını tek bir sepete, Cutthroat Island'a koymaya karar verdi. Ülkemizde "Korsan" adıyla yayımlanan filme 98 milyon dolar harcadı. Film 10 milyon dolar gelir getirdi. Cutthroat Island sinemalara girmeden altı hafta önce şirket 1995 Kasım'da iflas etti. Cutthroat Island adını en başarısız filmler arasına yazdırdı.

Sonuçta gerçekten bir Final Fantasy idi

Final Fantasy
Film hazırlandığı zamana göre güçlü bir görselliğe sahipti

Tekken'den Postal ve Super Mario Bros.'a kadar video oyunlarına dayalı filmler neredeyse tipik olarak berbat olmuştur. Eleştirmenlere göre en iyilerinden biri Final Fantasy: The Spirits Within'di. Bilgisayar animasyonlu ilk filmlerden olan yapım kesinlikle çarpıcı bir çalışma ve teknik bir başarı hikayesiydi. Çünkü büyük ölçüde gerçekçi karakterleri de dahil olmak üzere her şeyi dijital olarak yapan ilk filmdi.

Ming-Na Wen, Alec Baldwin ve Ving Rhames gibi yetenekli seslendirme sanatçılarına sahip olan The Spirits Within, uzun ve gizemli bir video oyununu temel alıyor. Toplamda 142 milyon adetle Final Fantasy şimdiye kadar en çok satan oyun serileri arasında. Ancak filmi için aynısını söylemek zor.

Final Fantasy, Kuzey Amerika'da ilk haftasında 32 milyon dolar getirdi. Film yapımcıları hikayeyi ekrana taşımak için 137 milyon dolar harcamış olmasaydı bu gelir o kadar da kötü olmazdı. Film, ilk defa bir oyun şirketi olan Square'in alt stüdyosu Square Pictures tarafından hazırlandı. O kadar pahalıydı ki ana şirket kısa süre içerisinde satılarak Square Enix adını aldı ve böylece stüdyo ilk ve son filmini çekmiş oldu; en başarısız filmler arasına giriş yaptı.

İLGİLİ:  1883'teki gerçek Pinokyo karanlık ve sevimsizdir

Biraz Show'un limitini mi kaçırdık?

en başarısız filmler
Show Dogs kesilmesi unutulan sahneleri ile hem prodüksiyonda hem de gişede patladı

Çin, gelişmekte olan en büyük film pazarlarından biri ve Global Road bu potansiyeli erken fark edenlerden. Stüdyo birçok film çıkartıyor ve filmlerini çekerken Kuzey Amerikalı sinemaseverleri de düşünerek hareket ediyordu. Ancak her iki segmentte de başarısız oldu. Bunun sonucu olarak şirket 100 milyon ile 500 milyon dolar arasında borca girmiş durumda. Kendisine kaynak sağlayanlar arasında Viacom, Disney ve NBCUniversal bulunuyor. Global Road, 2018 yaz itibariyle çalışanlarının büyük çoğunluğunu işten çıkardı. Aynı zamanda City of Lies ve Murder of The Notorious B.I.G gibi filmlerinin dağıtım haklarını henüz yayınlanmadan sattı.

İsrail merkezli Leumi bankası stüdyonun birçok filmi için kaynak sağladı ancak 10,8 milyon borcun ödenmemesi üzerine firmaya dava açtı. Vizyona giren filmlerin gerekli başarıyı elde edememesi üzerine Eylül 2018’de, Global Road zorlu bir yıldan sonra iflas başvurusunda bulundu. City of Lies hiç para kazandırmadı. Jeff Goldblum, Dave Bautista ve Jodie Foster (aynı zamanda yönetmen) gibi isimlerin yer aldığı garip bilim kurgu drama filmi Hotel Artemis bile yalnızca 6.7 milyon dolar getirdi. Show Dogs filmi kesilmesi unutulan bazı garip sahneleri nedeniyle stüdyoya çok pahalıya mâl oldu ve bunun üstüne bir de gişede patladı. Show Dogs bugün en başarısız filmler arasında yer alıyor.

Film tarihindeki en tatsız Cennet

en başarısız filmler
40 milyon dolara mâl olan Heaven's Gate bu paranın yalnızca %8,5'ini geri getirebildi.

Deer Hunter, yönetmen Michael Cimino'ya En İyi Yönetmen ve En İyi Film Akademi Ödülü'nü kazandırdı ve filmin yapımcısına hayalindeki projeyi gerçekleştirme şansı verdi. Bu film: Heaven's Gate'di. Film 19. yüzyılda yaşanmış tarihi bir olayı, Johnson County Savaşı'nı konu alıyordu. Savaş göçmen yerleşimciler ile yerel sığır yetiştiricileri arasındaki mücadele ile ilgiliydi. Ancak filmde bu basit detayı ele almak yerine Cimino, Amerika tarihi ile ilgili bir epik sunmak istercesine filminde beyzboldan, mezuniyete, tekerlekli paten pistlerinden bordello'lara kadar hemen her şeye değindi.

Heaven's Gate izleyenler için tam bir kafa karışıklığıydı. Michael Cimino filmin 90 saniyelik bir sahnesine 1 milyon dolar harcadı ve çekmesi tam altı gününü aldı. Yıl başına yetişmeyeceği anlaşılan film toplamda 40 milyon dolara mâl oldu ve uzunluğu 5 saate ulaştı. Sinema için kısaltılması kaçınılmaz olunca Heaven's Gate gişede yalnızca 3.4 milyon dolar getirdi. United Artists stüdyosu kaosa sürüklendi. Tek yol satılmasıydı ve MGM şirketi 350 milyon dolara aldı. Heaven's Gate filminin çalışanları ödemelerini 1 yıl sonra alabildi. En başarısız filmler arasına ismini yazdırdı.

İLGİLİ:  Hiperaktif erkek anaokulu çocukları daha az kazanıyor

The Rocker bu kez iyi pek çalamadı

rocker
The Rocker film tarihinin en başarısız yapımları arasında yer alıyor

2000'lerin en popüler sitcom'larından biri olan The Office'in Amerikan versiyonu, özellikle Steve Carell (Güzel Çocuk), John Krasinski (Sessiz Bir Yer) ve Ed Helms (The Hangover) gibi birçok sinema oyuncusunun yıldızlaşmasını sağladı. Ancak aynısını Dwight Schrute'u canlandıran Rainn Wilson için söylemek zor. Wilson'ın lider oyuncu rolündeki ilk filmi 2008 komedisi The Rocker ile geldi. Wilson filmde Fish karakterini oynadı. Fish, 80'lerin metal grubunda bir davulcu karakterdi. Grubun geri kalanını Bradley Cooper, Will Arnett ve Fred Armisen gibi oyuncular oluşturuyordu.

Filmde, Wilson gruptan kovulduktan kısa bir sonra ekip çok başarılı olur. Fish, yeğeninin grubuna katılana dek tam bir kaybedendir. Emma Stone ve Teddy Geiger gibi oyunculara sahip olmasına rağmen izleyenler The Rocker'ı pek rock yaparken bulmadı. Film açılış haftasında 2.6 milyon dolar getirdi ve bu, dünyanın birçok yerinde yayınlanan bir film için en kötü performans anlamına geliyordu. Film kısa sürede vizyondan kalktı. Filmin yayıncı stüdyosu olan Fox'un alt grubu Fox Atomic kurulduktan yalnızca 2 sene sonra kapatılmış oldu. The Rocker son zamanların en kötü filmleri arasına yerleşti ve başarısızlığı ile ders verdi.

Yürekten Biri ama izleyenler için değil

yürekten biri
Baba ve Kıyamet filminden iflasa giden yol

Francis Ford Coppola kesinlikle başarılı bir film yapımcısı ve aynı zamanda 1970'lerin "auteur hareketi" olarak bilinen, yönetmenlerin filmin "yazarı" kabul edildiği görüşünün lideriydi. Ford Coppola, The Godfather ve Apocalypse Now gibi tüm zamanların en iyi filmlerinden birkaçını çevirdi. 1982'de Coppola, Hollywood'da istediği her şeyi yapabilen bir yönetmendi. Bunlardan biri de tutkulu bir proje olan One from the Heart'dı. Filmi kendi stüdyosu olan American Zoetrope ile çekti. Francis Ford'un neredeyse tüm filmleri evrensel olarak herkese hitap ediyordu. The Godfather bir aile filmiydi ve Apocalypse Now ise savaşın korkularını anlatıyordu.

Yürekten Biri filmi ise oldukça yapay görünümlü bir Las Vegas şehrinde geçen bir mavi yakalı romantik komedi filmiydi. Coppola bu yapımında yeni çekim teknikleri bile denedi. Üretim sırasında hem video hem de film stoğunu kullandı. One from the Heart'ın toplam maliyeti 27 milyon dolara ulaştı. Gişeden elde edilen gelir ise 637.000 dolardı. Film hem sinemalardan hem de hafızalardan silindi ancak defter-i kebirden silinmedi. 1992'de The Godfather ve Apocalypse Now yönetmeni hem kendini hem de ailesini ve çevresini korumak için iflas başvurusunda bulundu. Yürekten Biri kendisinin on milyonlarca dolar içeri batmasına neden olmuştu. Hem yönetmen hem de sinema için en kötü film örneğiydi.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.