Kategoriler
Politika

İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir

İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir. Bir insanın öldükten sonra toprağa gömülmesi bilinen en çevreci yöntem olarak kabul ediliyor. Toprağa gömülen beden zamanla çürüyerek gübre halini alıyor; diğer bir anlamda beden toprağa mineral olarak dönüyor ve yeni bitkilerin yetişmesini sağlıyor. "Topraktan gelip, toprağa gitmek" sözü bu durumu gayet iyi şekilde açıklıyor. İnsan kompostlama ise bedenin çürümesi ve gübreye dönüşmesi sürecini hızlandıran bir teknik.

İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir

Ölü hayvanlar ağaçların yanına gömüldüğünde ağacın daha uzun ve sağlıklı büyümesini sağlıyor. Zaman içinde ağaç normalden daha fazla meyve vermeye başlıyor. ABD federal devletine bağlı Washington DC, mineral anlamında zengin insan bedeninin yakında bu amaç için kullanılmasına yasal olarak izin verecek.

Bedenimiz toprağa karıştığında yeni bitkilerin oluşmasına destek oluyor

Senatör Jamie Pedersen insan kalıntılarının komposta edilmesi tasarısını destekleyen isimlerden. Kendisi şu ifadeleri kullanıyor: "Bana devletin her yerinden yazan insanlar bir ağaca dönüşme ya da kendileri için farklı bir alternatif sona sahip olma ihtimali ile ilgili çok heyecanlı olduklarını belirtiyor".

İLGİLİ:  Rusya interneti neden kapatıyor? Hareketin amaçları

Dünya'da bedenin kremasyonu diğer bir popüler işlem olarak karşımıza çıkıyor. Kremasyon işlemi ölen kişinin cesedinin 900 ila 1200 derece sıcaklıkta en az 70 dakika yakılmasını kapsıyor. Uygulama, ateşin kutsal sayıldığı tarih öncesi çağa kadar uzanıyor. Ancak yöntem çevreye karbondioksit yayılmasına neden olduğundan fazla bir anlam ifade etmiyor.

Yöntem maddi anlamda daha az yük teşkil ediyor

Toprağa gömme hala en iyi seçenek ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde cenaze masrafları normalden çok daha yüksek. Ulusal Cenaze Direktörleri Birliğine göre geleneksel gömme işlemi ülkede 7.000 dolara mâl oluyor. Kompostlama ise 5.500 dolar ücretiyle ile biraz daha uygun. Senatör Pedersen, Washington'ın yasama oturumu bu ay başladığında yasayı ilan etmeyi planlıyor.

İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir
Komposta tekniği yalnızca mevcut doğal süreci hızlandırıyor

Eğer tasarı kabul edilirse, insan ve hayvan kalıntılarını bertaraf etmek için kül suyu (lye) ve ısı kullanılarak yapılan alkalin hidrolizine izin veren 17. eyalet Washington olacak. İnsan kalıntılarını kompostlaştırma fikri, 2013'te Seattle merkezli bir tasarımcı olan Katrina Spade'den geldi

İLGİLİ:  Dünya liderlerinin eskiden yaptıkları işler

Hayvancılıkta kompostlama çiftliklerde yaygın olarak kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Mumyalanmamış insan bedeni 1.5 metreye 3 metre uzunluğunda silindirik bir kaba yerleştirilir. Kabın içerisinde bulunan yatak talaş, yonca ve saman gibi organik materyallerden oluşur.

Ardından mikrobik aktivitenin hızlanması için hava periyodik olarak kabın içine çekilerek oksijen seviyesi artırılır. Yaklaşık bir ay içinde, beden yeni bitkiler yetiştirmek için kullanılabilecek 90 santimetre uzunluğunda bir gübre halini alır. Pedersen'in 2017'da hazırladığı tasarı yalnızca alkalin hidrolizi içerdiği için kabul edilmemişti.

"İnsan kompostlama Washington'da yasal hale gelebilir" başlıklı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.