Kategoriler
Sağlık

Kilolu köpekler zayıf köpeklerden erken ölüyor

Yeni yıl hedeflerinizden biri kilo vermekse bu kilo verme macerasına köpeğinizi de dahil etmek isteyebilirsiniz. Yeni araştırmalara göre fazla kilolu köpekler ideal vücut ağırlığına sahip olanlardan daha kısa ömürlü olma eğilimi gösteriyor. Öyle ki kilolu bir köpek ortalama iki buçuk yıl az yaşıyor.

Kilolu köpekler zayıf köpeklerden iki buçuk yıl erken ölüyor

Yirmi yıl boyunca geriye dönük olarak yürütülen ve Journal of Veterinary Internal Medicine sayfasında yayımlanan çalışmanın sonuçları, aşırı kilolu köpeklerin ömrünün ideal ağırlıktaki köpeklere kıyasla iki buçuk yıl daha kısa olduğunu gösterdi.

İLGİLİ:  Laika: Uzaya gönderilen ilk canlının hikayesi
Kilolu köpekler zayıf köpeklerden iki buçuk yıl erken ölüyor
Çoğu pet sahibi daha fazla sevilmek isterken hayvanlarının hastalanmasına neden oluyor

Araştırmacılar, ağırlıklarının sağlıklarını nasıl etkilediğini görmek için 1994'ten 2015'e kadar en popüler 12 ırktan oluşan 50.000'den fazla köpeği takip ettiler ve beagle'dan (Keltçe "küçük" demektir) golden retriever'lara kadar her cinsin daha kısa ömürlü olduğunu öğrendiler. Bu devasa bir çalışmaydı.

Aşırı kilolu Yorkshire terrier'ları en fazla risk altında olan tür. Aynı cinsin normal ağırlıkta olan köpeklerine göre iki yıl altı ay önce ölüyorlar. Yorkie'ler, Pomeranian'lar ve chihuahua gibi küçük köpeklerin ömrü, büyük ırklara kıyasla fazla kilolu olmaktan daha fazla etkileniyor. Örneğin Alman shepherd'ın zayıf olanlarına kıyasla sadece beş ay önce öldüğü tespit edildi.

İLGİLİ:  Hipotiroidi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri
Kilolu köpekler zayıf köpeklerden iki buçuk yıl erken ölüyor
Evcil hayvanlar için beslenme merkezi Waltham'ın hazırladığı bilgi grafiği

Sahiplerin dikkatsizliği hayvanların erken ölümüne sebep oluyor

Her ne kadar bu çalışma köpeklerde ekstra kiloların arkasındaki nedenleri incelemese de, beslenme alışkanlıklarının evcil hayvanların şişmanlığında rol oynadığı düşünülüyor. Small Animal Medicine araştırma kitabının ortak yazarı ve Liverpool Üniversitesi profesörü Alex German konu ile ilgili şu sözleri dile getiriyor:

"Sahipler genellikle köpeklerinin fazla kilolu olduğunun farkında değil ve çoğu kişi bunun sağlık üzerindeki etkisini bilmiyor. Sevgili evcil hayvanları çok ağır olduklarında, eklem hastalıkları, nefes alma sorunları ve belirli kanser türlerinin yanı sıra daha düşük bir yaşam kalitesine sahip olma gibi sorunlardan muzdarip oluyorlar."

German, evcil hayvan sahiplerine köpeklerini fazla beslemekten kaçınmasını tavsiye etti ve beş evcil hayvan sahibinden sadece birinin evcil hayvanlarına ne kadar yiyecek verdiklerine dikkat ettiğinin altını çizdi. “Köpeğinizi neyle beslediğinize dikkat etmek ve onları iyi durumda tutmak, uzun yıllar boyunca etrafta olmalarını sağlamada önemli bir etkiye sahiptir” dedi.

İLGİLİ:  Facebook hesabını kapatmak insanları daha mutlu yapıyor

Evcil hayvan obezitesi küresel olarak artmakta. Better Cities for Pets'in tahminlerine göre dünya genelinde köpeklerin yüzde 59'unun (ve kedilerin yüzde 52'sinin) fazla kilolu veya obez olduğu görülüyor. Hazır mamaların köpekleri ve kedileri daha şişman yaptığına dair birçok araştırma mevcut. Bu artış mamanın içeriği kadar evcil hayvan sahiplerinin dikkatsiz oluşunu da kapsıyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.