Kategoriler
Teknoloji

Nissan IMs elektrikli konsept otomobili geleceğe ışık tutuyor

Nissan EV dünyasında halihazırda nispeten popüler olan Leaf elektrikli aracının satışı ile tanınıyor. Ancak şirket hala sıfır emisyonlu daha çekici konsept tasarımlar üzerinde çalışıyor. Şirketin en yeni "Akıllı Mobilite" konsept otomobili Nissan IMs ile tanışın. Geçtiğimiz etkinliklerde tanıtılan ID ve IMx modellerinin ardından, Nissan şimdi "yüksek spor sedan" görünümlü yepyeni bir otomobil dizayn etmeyi başardı.

"Premier" koltuk sistemi ile Nissan IMs

SUV'ların ve crossover'ların otomobil satışlarında yükselmeye başladığı bir dönemde yeni bir elektrikli crossover oldukça mantıklı görünüyor. Konsept araç 22 inç alüminyum alaşım jantlara sahip yükseltilmiş bir crossover. Aynı zamanda arazi koşullarına uyum sağlamasına yarayan bir hava süspansiyonu sistemi de var. Nissan IM toplamda 483 HP güç ve 800 nm tork üreten çift elektrikli motor ile geliyor.

IMs'in kapılarının içinde B direği yok. Araç üst düzey işçilik ve yüksek teknolojinin birleşimini Japon fütürizmi ile yansıtıyor. Programın tasarım direktörü Giovanny Arroba Nissan elektrikli aracını şu sözlerle ifade ediyor: "Yükseltilmiş, düz tabanlı platform ve iç kısımdaki genişlik neredeyse sihirli bir halıya biniyormuşsunuz gibi yükselme hissi veriyor." Tasarım direktörünün düz taban ifadesi ile dikkat çektiği konu artık elektrikli arabalarla HVAC sistemine (şanzımanın tahrik akslarına bağlanmasına) ihtiyaç duyulmaması ile ilgili. Böylece kabin içinde yolcunun rahatlığını kısıtlayan daha az engel ile karşılaşılıyor.

nissan ims
Nissan IMs arkada tek bir yolcu koltuğuna sahip

Nissan tasarımcıları sürücü için gelişmiş bir GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) hazırlamış. Bu arayüz Nissan'ın yakın zaman önce tanıttığı bir özelliğe de sahip. Sürücünün bilgisinin ve görüş açısının dışında kalan detaylar bulut sunucudan gelen sensörler ve veriler yardımıyla ekrana yansıtılıyor. Elektrikli araç otonom modda çalışırken ön koltuklar dönerek arkaya bakabiliyor. "Premier" adı verilen sistemde koltuklar katlanarak neredeyse yatak halini alıyor. Elektrik motorlar ve otonom özellikler, tasarımcılara otomobillerin içindeki artan boş alanı kullanmak için yeni fırsatlar sunuyor diyebiliriz.

nissan ims
Nissan IMs iç tasarımı ile uzay araçlarını andırıyor

Nissan'ın elektrikli konsept aracı geleceğe ışık tutuyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.