Kategoriler
Rehber

Nvidia DLSS nedir ve Ray Tracing'e etkisi

Nvidia, CES 2019 sunumunda DLSS adında yeni bir teknolojisini tanıttı. DLSS nedir bundan bahsedelim. Bu sistem, oyunlarda Ray Tracing (ışın izleme) özelliği açıldığında performansın dramatik oranda düşmesini önlüyor. Ray Tracing, RTX kartlarla gelen ve grafikleri iyileştiren bir özellikti ve bu özelliğin performansa olan etkisi şimdi azatılmak üzere.

DLSS oyun görsellerini daha iyi hale getiriyor

DLSS nedir biraz daha açalım. Özellik, “derin öğrenme süper örnekleme” anlamına geliyor. Önce süper örnekleme kısmından bahsedelim. Süper örnekleme (super sampling), şu anda bilgisayarınızla birçok oyunda yapabileceğiniz bir şeydir. Esasen oyunu, monitörünüzün destekleyebileceğinden yüksek bir çözünürlükte çalıştırır. Böylece poligonal grafiklerdeki bazı sert köşelerin yumuşatılmasına yardımcı olabilir. Nvidia ve AMD kartları, bazı PC oyunlarında halihazırda bu teknolojiyi desteklemektedir.

Nvidia DLSS nedir
2 kat derin öğrenme süper örnekleme, 64 kat süper örneklemeye eşit

Şimdi, “derin öğrenme” bölümüne geçelim. Derin öğrenme son zamanlada popülerlik kazanan bir terim. Temel olarak, yüksek güçte donanımla yapılan tonlarca ve tonlarca hesaplama ile sistemin bir konuda kendini daha "efektif" hale getirmesidir. Bazı uygulamalar buna “yapay zeka” (AI) adını verir, ancak bu bir yanlış adlandırmadır. Sistem hiçbir anlamda insan gibi “öğrenmiyor”; sürekli tekrarlayan bir şey üzerinde "ustalık" kazanıyor. Bu ustalık, hız oluyor.

Nvidia'nin DLSS sistemi, şirketin veri merkezindeki grafik kartlarını kullanarak bir oyunda tekrar tekrar süper örnekleme yapması yoluyla çalışıyor. Bir oyunun görsellerini tekrar tekrar işleyerek, süper örnekleme tekniğini o oyunun grafiklerine uygulamanın en iyi yollarını hesaplıyor. İşlenen bu görseller ekrandaki görüntüyü oluşturan çokgenler ve dokulardır. Sürecin “derin öğrenme” kısmı burada devreye giriyor. Sistem, oyunun nasıl göründüğü ve nasıl daha iyi görünmesi gerektiği hakkında mümkün olduğu kadar çok şey öğreniyor.

DLSS nedir
Solda TAA ve sağda ise DLSS

Bir oyunun performansını iyileştirmek için şimdi derin öğrenmeyi daha düzgün çokgenler ve dokular sağlayan süper örnekleme ile birleştirin ve ortaya DLSS çıkıyor. Nvidia’nın veri merkezlerinde halihazırda hesaplanmış olan görüntü geliştirme teknikleri, RTX kartındaki Tensor işleme çekirdeği aracılığıyla anında oyuna uygulanıyor. Fuarda yapılan testlere bakılırsa özelliğin açık olduğu 1080p bir görüntü, özelliğin açık olmadığı 1440p görüntüden daha iyi görünüyor.

Oyun performansını artırır mı?

Özellikle Nvidia’nın ışın izleme (Ray Tracing) geliştirmeleri etkinken oyunu çalıştırırsanız, oyunun görsellerine genel iyileştirmeler uyguluyor. İlk olarak RTX serisi kartlarla tanıtılan Ray Tracing özelliği, ışığın daha mükemmel yansımalar ve gölgelerle yayılmasını sağlar. Bu nedenle ışın izleme açıldığında oyun içi görsellerde belirgin bir iyileşme olur.

Nvidia DLSS nedir
Görüntünün önceden hesaplanması daha tutarlı grafikler elde edilmesini sağlıyor

Ne yazık ki ışın izleme GPU'daki yükü artırır. Öyle ki en iyi Nvidia kartlarda bile oyunda 60 kare hıza ulaşmak güçleşebilir. DLSS bunu çözmeyi planlıyor. Ancak teknoloji henüz mükemmel şekilde çalışmıyor. Nvidia, bazı nadir durumlarda DLSS'in oyunda görsel sorunlara yol açabildiğini belirlemiş. Bunlara kaplama sorunları örnek gösteriliyor. Ancak grafik bilgilerinin önceden hesaplanması çoğu durumda performansı dramatik biçimde artırıyor.

Kartım DLSS destekliyor mu?

DLSS, yeni RTX kartların Turing GPU mimarisinde yer alan Nvidia’nın tescilli Tensor çekirdeğinin bir özelliğidir. Bir GeForce RTX grafik kartınız varsa, DLSS'yi kullanabilirsiniz. Eğer yoksa, kullanamazsınız. Dolayısıyla, popüler GeForce GTX 900 ve 1000 serisi kartlar DLSS'den yararlanamıyor.

Kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacım var mı?

Hayır. DLSS, çok sayıda bulut bilişim donanımından (RTX grafik kartlarının endüstriyel sürümleriyle dolu dev Nvidia sunucu çiftlikleri) faydalanırken, sistem kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra, işlem PC'nizde internetsiz şekilde çalışır. Sadece en son sürücüleri kurduğunuzdan emin olun.

Oyunum DLSS ile uyumlu mu?

Derin öğrenme, oyunun performansını artırmak için geometrisine ve dokularına ayrı ayrı bakmak zorunda olduğundan, DLSS'in derin öğrenme kısmının bir oyuna uygulanması Nvidia’nın veri merkezlerinde aylarca süren bir hesaplamayı gerektiriyor. Bu nedenle yayımlanan her yeni oyun için Nvidia'nın DLSS'yi hazırlayabilmesi biraz zaman alacaktır. Ancak geliştiriciler oyunlarını Nvidia'ya önceden yollarak bunun önüne geçebilir. Ocak 2019 itibariyle DLSS destekleyen tek oyun Final Fantasy XV. Ancak beta aşamasında olduğundan sadece en yüksek çözünürlükte çalışıyor. Derin öğrenme özelliği henüz devreye girmiş değil.

DLSS ve FPS
DLSS etkinleştirildiğinde FPS'te belirgin artış elde ediliyor

Testlere göre DLSS, Ray Tracing ya da ışın izleme açıldığında kaybedilen 10-15 FPS'in geri kazanılmasını sağlıyor. Nvidia, DLSS'i destekleyecek mevcut ve çıkış yapacak oyunların bir listesini duyurdu. Toplamda 25 oyun açıklandı. Şirket muhtemelen şu anda veri merkezlerini hazırlamak için çalışıyor. Hellblade: Senua’s Sacrifice, ARK: Survival Evolved, Atomic Heart, Hitman 2, Mechwarrior V, Playerunknown’s Battlegrounds, Shadow of the Tomb Raider ve We Happy Few DLSS destekleyecek oyunlar arasında. Şirket CES'te ayrıca Battlefield V ve Anthem'ın DLSS destekleyeceğini açıkladı.

Hem RTX'e özgü ışın izleme efektlerini hem de performansı artıran DLSS özelliğini destekleyen oyunlar listesi şöyle:

  • Anthem
  • Atomic Heart
  • Battlefield V
  • MechWarrior V
  • Shadow of the Tomb Raider
  • Justice Online
  • JX3

Geliştiriciler ışın izlemeye daha hakim olmaya başladığında bu liste doğal olarak genişleyecektir. Nvidia, DLSS hesaplamayı pürüzsüz hale getirirse oyunlar daha da hızlanabilir ve PC oyuncuları böylece RTX marka grafik kartlarının özelliklerinden daha iyi faydalanabilir. Bu yazımızda DLSS nedir detaylıca bahsettik. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

Nvidia DLSS nedir ve Ray Tracing'e etkisi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.