Kategoriler
Çevre

Okyanusların ısısı tahmin edilenden hızlı yükseliyor

Yeni araştırmalar, okyanus ısınmasının düşündüğümüzden daha hızlı gerçekleştiğini gösteriyor. Önlenmediği takdirde önümüzdeki birkaç yıl içinde deniz yaşamını daha da yok edecek. Geçtiğimiz günlerde Science dergisinde yayımlanan araştırmada, okyanus gözlemlerine dayanan dört çalışmaya dair bir analize yer verildi. Okyanusların ısısı Dünya'nın kaderini belirleyecek.

Okyanus sıcaklıklarının artması neden önemli?

Araştırmanın sonuçları 2004’ten bu yana küresel ısınmanın yavaşladığına dair iddiaların kesin olmadığını gösterdi. Zira analiz, sera gazlarından yayılan ısının okyanus sıcaklıklarını arttırdığına işaret ediyor. Kaliforniya Üniversitesi'nin yayımlamış olduğu bir blog yazısı, okyanus ısınmasının önemli bir iklim değişikliği faktöru olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, sera gazları tarafından tutulan fazladan güneş enerjisinin %93'ünün Dünya genelinde okyanuslarda birikiyor olması.

İLGİLİ:  Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti
Okyanusların ısısı tahmin edilenden hızlı yükseliyor
Dünya okyanuslarının ısı haritası

Araştırma makalesinin yazarlarından biri olan UC Berkeley mezunu Zeke Hausfather blog yazısında, “Küresel ısınmanın nerede olduğunu görmek istiyorsanız, okyanuslarımıza bakın," diyor. Ardından ekliyor, “Okyanus ısınması iklim değişikliğinin çok önemli bir göstergesidir ve okyanusların düşündüğümüzden daha hızlı ısındığına dair sağlam kanıtlara sahibiz.”

Okyanusların ısısı tahmin edilenden hızlı yükseliyor
Araştırmalara göre okyanus ısısı her yıl rekor düzeyde artıyor

Araştırma, okyanus ısınma eğilimlerinin en iyi iklim değişikliği modelleri tarafından tahmin edilenlerle korele olduğunu göstermektedir. İkili Model Karşılaştırma Projesi 5 (CMIP5) verilerine göre, Dünya'daki okyanusların ilk 2.000 metrelik kısmının sıcaklığı 2099 yılına kadar 0.78 santigrat derece artacak. Bu değişiklik deniz seviyelerinin 30 santimetre yükselmesine, buzulların erimesine ve güçlü fırtınaların kıtaları vurmasına neden olacak.

İLGİLİ:  Dünyanın en uzun yaşayan insanları Okinawalılar ve sırları

2014'ten 2018'e kadar yayımlanmaya devam eden ve analizin bir parçası olan bu dört çalışma, farklı okyanus sıcaklık ölçümleri arasındaki hataları gideriyor. Aynı zamanda geçmiş okyanus ısınma eğilimlerinin daha iyi yorumlanmasını sağlıyor.

Bilim adamları bir Argo şamandırası kullanıyorlar. On yıldan fazla bir süredir, 3000'den fazla şamandıra okyanusun ilk 2000 metre derinliğine kadar küresel veri sağlamıştır (Fotoğraf: Alicia Navidad / CSIRO)

Okyanusların ısısı, tuzluluğu ve pH seviyesi Argo'lar yardımıyla ölçülüyor

2014, 2015 ve 2017 yıllarında yayınlanmış olan çalışmaların üçü, yüzer robot ordusunun yardımıyla elde edilen okyanus verilerini, 1970'lerdeki okyanus ısı sonuçları ile karşılaştırdı. Bu robotlar okyanus sıcaklığını, tuzluluk derecesini ve pH'yi ölçüyor. Argo olarak adlandırılan AI (yapay zeka) filosu, 2000'lerin ortasından beri tutarlı şekilde deniz sıcaklığı verisi #. Ekibin önceki okyanus ısınma gözlemlerini düzeltmesini sağladı.

2018 yılında yayınlanan dördüncü çalışma, atmosferik oksijen seviyelerinin değişmesi yoluyla okyanusun ısındığını ortaya koydu ve bu çevresel faktörlerin daha sıcak okyanuslara neden olup olmadığını belirlemek için fosil yakıtlar dahil olmak üzere diğer faktörleri de gözden geçirdi.

İLGİLİ:  Petrol yiyen bakteri Dünya'nın en derin okyanus çukurunda bulundu

Hausfather, “Son yıllarda yayınlanan bu dört yeni kayıt eski kayıtlara dair birçok hatayı gidermiş görünüyor.“ diyor. Ayrıca ekliyor, "Bilim adamları sürekli olarak 2000'li yıllara kadar neyin kusurlu bir veri kümesine işaret ettiğini yorumlamak ve analiz etmek konusunda sürekli olarak çalışıyorlar." Eski kayıtlarla ilgili şüphe uyandıran birçok nokta vardı ve şimdi iklim modellerinin ürettiği verilerle daha iyi uyum sağlıyorlar.”

Okyanusların ısısı tahmin edilenden hızlı yükseliyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.