Kategoriler
Ekonomi

Pentagon'un görünmezlik pelerini, UFO ve karanlık enerji yatırımı

ABD Savunma Bakanlığı, bu ay yayınlanan resmi bir belgeye göre son beş yılını ve 22 milyon dolarını görünmezlik pelerini, Warp motoru ve solucan deliklerini araştırmak için harcadı. 2007 ve 2012 yılları arasında, ABD Savunma İstihbarat Örgütü (DIA) uzaydan gelen tehditleri takip etmek ve tanımlamak için Gelişmiş Havacılık ve Uzay Tehdit Tanımlama Programını (AATIP) başlattı.

ABD için bunlar yalnızca bir bilim kurgudan ibaret değil

warp drive warp engine warp motor warp sürüşü
Warp motoru uzayda ışık hızından daha hızlı hareket etmeyi sağlıyor

Eski Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid'in (D-NV) öncülüğünü yaptığı girişimde, fonların çoğunluğu havacılık araştırmaları için ayrılmış. Bununla birlikte, bir miktar para, bilim kurgu hikayelerine konu gibi görünen spekülatif analizler için kullanılmış.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS) tarafından yapılan FOIA (Bilgi özgürlüğü yasası) talebine yanıt olarak yakın zaman önce yayımlanan beş sayfalık bir raporda, AATIP'nin finanse ettiği 38 adet araştırma makalesi listelendi. Makaleler “solucan delikleri, yıldız geçitleri ve negatif enerji” gibi konulardan “psişik ışınlanma” başlığına kadar uzanıyor.

stargate yıldız geçiti portal
DIA'nin solucan deliği raporunda yer alan yıldız geçiti görseli. Savunma İstihbarat Örgütü

Görünmezlik pelerini teknolojisi hala herhangi bir askeri (veya sivil) teknolojiye dahil olmaktan oldukça uzakta. Ancak program tarafından oluşturulan raporlarda ele alınan diğer konular bundan daha da erişilemeyecek kadar uzakta. Gelişmiş Havacılık ve Uzay Tehdit ve Tanımlama Programı tarafından hazırlanan rapor çizimlerinde bir kişinin dinozorları görmesine izin verecek portal ya da yıldız geçiti resmediliyor.

FAS Hükümet Gizliliği Projesi'nin direktörü Steven Aftergood, “Bu çalışmaların çoğu son derece varsayımsal ve mevcut bilim, mühendislik veya askeri istihbarat sınırlarının çok ötesindedir” açıklamasını yaptı. Araştırma kağıtlarında yer alan, “İnsanlı Derin Uzay Görevlerine Yönelik Gelişmiş Nükleer Tahrik” ve “Havacılık Uygulamalarına Yönelik Metamateryaller” gibi masum görünen konuların esasında karanlık enerji, ek boyutların manipülasyonu ve görünmezlik pelerini konularına referansta bulunduğu anlaşılıyor.

görünmezlik pelerini
Çinliler tarafından icat edilen görünmezlik pelerini

Sonuncusu yani görünmezlik pelerini şu anda bir anlamda çalışıyor. En son olarak Northwestern Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından Harry Potter’ın görünmezlik pelerininin gerçek bir versiyonu geliştirilmeye başlandı. Araştırmacılar görünmezlik etkisini elde etmek için ışık, mekan, su va cam gibi birçok malzemenin görüntüyü nasıl çarpıtılabileceğini ele aldı. Işık malzemelerden geçtiğinde yön değiştirir ve yavaşlar; kırılma denilen bir süreç gerçekleşir. Bu araştırma, etrafı ışığı kırabilen materyallerle çevrili bir nesnenin görünmez olabileceği teorisini kullanıyor.

AATIP’nin amacı, önümüzdeki 40 yıl boyunca yabancı havacılık silahı tehditlerini araştırmaktır.

DIA Kongre İlişkileri Birimi Şefi Christine Kapnisi'nin, 2018 Ocak ayında Senato Silahlı Hizmetler Genel Müdürü Senatör John McCain’e ve Sıralama Üyesi Senatör Jack Reed'e (D-RI) gönderdiği bir mektup

Program ilk defa 2017 yılında New York Times'ta anlatıldı. 2015 yılının başlarında, ABD Hava Kuvvetleri tüm UFO çalışmaları arşivini çevrimiçi olarak yayımladı. 1970 yılında Project Bluebook'un sona ermesinden kısa bir süre sonra tasfiye edilen belgede, bir UFO görüldüğünde dair 100.000'den fazla rapora rastlandı.

warp drive spacecraft ışık hızı yolculuğu
Warp motoru özelliğine sahip bir uzay aracının nasıl görüneceği konusundaki çizim. Savunma İstihbarat Örgütü

Diğer taraftan, ABD hükümetinin UFO'lara, uzaylılara ve daha spekülatif bilimsel başlıklara olan ilgisi, 1947'de Roswell'in New Mexico'daki düşüşünden bu yana tartışma konusu olmuş ve halkın ilgisini çekmiştir. Hava Kuvvetleri olayla ilgili çok sayıda rapor yayınlamış olsa da, kanun yapıcılar, kazayla ilgili raporların ve hükümetin sözde "X dosyalarının" ortaya çıkarılmasını isteyen halktan, baskıyla karşılaşıyor. 2016'da, başkanlık kampanyası sırasında Hillary Clinton, hükümetin UFO'larla ilgili dosyaları açacağı sözünü verdi. Zira eylem ulusal güvenliğe tehdit oluşturmuyordu.

Pentagon'un görünmezlik pelerini, UFO ve karanlık enerji yatırımları yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.