Kategoriler
Donanım & Yazılım

Portre çekim için en iyi kamera ayarları

Portre çekim için en iyi kamera ayarları hakkında bir yazı hazırladık. İyi portreler çekmek için doğru kamera ayarlarını kullanmanız gerekir. Objektif, diyafram, deklanşör hızı ve ISO kombinasyonunun doğru kullanımı size en iyi netlemeyi ve bulanık arka planı sunacaktır. Yukarıdaki fotoğraf gibi kremsi bulanık bir arka plan ile nasıl muhteşem portreler çekebilirsiniz bundan bahsedelim.

Portre çekim için lens açıklığı ve kamera özellikleri

Herhangi bir lensle portre fotoğraflar çekmek mümkün olsa da, klasik portre çekimi için geniş bir diyafram açıklığı sunan bir lense ihtiyacınız var. f/1.8 ile f/2.8 arasındaki maksimum diyafram açıklığı genellikle mükemmeldir. Ancak daha uzun lenslerde f/5.6 kullanılabilir.

portre çekim
Bu fotoğraf türünde lens açıklığı en önemli etken

Portre çekim için ideal olarak normal bir mercek veya kısa telefoto kamera da kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle odak uzaklığı 50 mm ila 90 mm arasında olan tam kare bir kamera veya 35 mm ila 60 mm arasında olan crop sensörlü bir kamera olabilir.

İyi haber şu ki, hemen hemen her büyük kamera markası için uygun fiyatlı 50 mm f/1.8 lensler mevcut. Fotoğraf makineniz için satın almanızı önerdiğimiz ilk lensler arasında bulunuyorlar.

Portre çekim için diyafram açıklığı

Diyafram, portre görünümü elde etmenin anahtarıdır. Geniş bir diyafram açıklığı, arka planı bulanıklaştırırken konunuzu keskin olarak odakta tutan bir alan derinliği oluşturur: Fotoğrafınızda dikkatin nesnede olmasını sağlar. Hangi açıklıkların bu etkiyi oluşturduğu daha çok lensinizin odak uzunluğuna bağlıdır. Genel olarak, çok uzun bir telefoto kullanmıyorsanız, f/5.6 veya daha dar bir değer tercih etmeniz gerekir. Arka plan bulanıklığını en üst düzeye çıkarmak için muhtemelen f/2.8 veya f/1.8 kullanmak isteyeceksiniz.

portre çekim
50 mm crop sensör ve f/5.6 açıklık

Yukarıdaki fotoğraf, crop sensörlü 50 mm'lik bir lens kullanılarak f/5.6'da çekilmiştir. Arka plan bulanıklaşmaya başlamasına rağmen henüz belirgin değil. Bir sonraki fotoğraf aynı objektif ve kamera ile çekilmesine rağmen f/1.8 ile kaydediliyor. İşte portre çekim için aranılan görünüm bu!

portre çekim
50 mm crop sensör ve f/1.8 açıklık

Seçeneğiniz açıklık lensinize, kameranıza ve nesnenize olan mesafeye bağlıdır. Stop veya geniş açıklıktan iki daha dar bir diyafram açıklığı kullanırsanız fotoğraflarınız daha net olacaktır. Yani f/1.8'e açılan bir objektif üzerinde f/2.2 veya f/2.8 kullanmak gibidir. Bu aynı zamanda biraz daha alan derinliği sağlayacak ve odaklamayı kolaylaştıracaktır.

Portre çekim için deklanşör hızı

Deklanşör hızı yalnızca hareketli nesnelerde önemlidir. Kameranız titremediği ve özneniz hareket etmediği sürece portrelerde görüntünüze bulanıklık katacak bir etken yoktur. O nedenle portrelerde deklanşör hızı çok önemli değildir. Çoğu durumda, saniyenin 1/100'ünden daha yüksek bir enstantane işe yarayacaktır. Dans eden veya hızlı hareket eden bir nesneyi çekiyorsanız, saniyenin 1/500'ü minimum değer olmalıdır.

Enstantane önceliği modunu kullanmanızı ve enstantane hızınızın çok düşmemesini sağlamak için ISO ve pozlama telafisi (exposure compensation) kombinasyonu oluşturmanızı öneririz.

Portreler için ISO değeri

Portrelerde alışılmış ISO kuralları geçerlidir: Mümkün olduğunca düşük tutun ve ISO'yu çekimlerinizi daha iyi hale getirmenin başka yolu kalmadığında son çare olarak arttırın. Geniş bir diyafram açıklığı kullandığınız için, ISO değerlerini düşük tutmak ışık iyi olduğu sürece nispeten kolay olmalıdır.

ISO
Gece portrelerinde ideal değer 6400 olmalıdır

Eğer değişken aydınlatma koşullarında çalışılacaksa ve kamera ayarlarını çok fazla değiştirerek zaman kaybetmek istenmiyorsa, çekime başlamadan önce ISO'yu 400 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu görüntü kalitesinin az miktarda kaybolmasına neden olacaktır. Ancak gerçekten fark edilir düzeyde olmayacaktır.

Gece portrelerinde ISO'yu çok daha yükseğe çıkarmanız gerekecek. ISO 6400'de iyi portreler çekmek mümkün. Bu yüzden bu konuda fazla endişelenmenize gerek yok. Fotoğraflar güçlü olduğu sürece kimse dijital gürültüyü fark etmeyecektir.

Özetlemek gerekirse: Klasik portre fotoğrafı için doğru kamera ayarları normal veya kısa bir telefoto lenste f/2.8 ya da daha geniş bir açıklıktır. Deklanşör hızı ve diyafram açıklığı pek önemli değildir; bunlar saniyenin 1/100'ünün üzerinde olmalıdır ve mümkün olduğunca düşük tutulmalıdır.

Portre çekim için en iyi kamera ayarları yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.