Kategoriler
Teknoloji

Robot otel garip ve ürkütücü bir atmosfere sahip

Tatilde konakladığınız yer önemlidir. Bazen tipik oteller sıkıcı olmaya başlayabilir. Eğer Japonya'yı ziyaret ediyorsanız bu durumda bir gecenizi Henn na otelde geçirebilirsiniz: Bu robot otel neredeyse tamamen insan şeklinde robotlar tarafından yönetiliyor. Peki bu yapay zeka destekli otel gerçekte nasıl çalışıyor?

Robot otel garip ve ürkütücü bir atmosfere sahip

Ülke genelinde birçok farklı lokasyona sahip Henn na Hotel, müşterilerine daha yüksek teknolojili bir misafirperverlik deneyimi sunmak için birkaç yıl önce kapılarını açmış. Japonya'ya özgü şekilde, otel içerisinde bazı gariplikler barındırıyor. Örneğin resepsiyonda sizi bir dinozor karşılıyor.

İLGİLİ:  Dokunma hissi veren ve ses üreten üç boyutlu hologram icat edildi
Robotik otel yalnızca garip değil aynı zamanda ürkütücü

Henn na Hotel web sitesinde şirket oteli şöyle tanımlıyor: “Japonca 'Henn' kelimesinin tanımlarından biri de 'değişim'dir. Bu da bizim sıradanın ötesine uzanan olağanüstü his ve konfora olan adanmışlığımızı simgeler. Otel ayrıca ekliyor: “Henn na Hotel'de kalmak beklenmedik ve keyifli sürprizlerle doludur. Bu eşsiz deneyim, misafirlerimizin geleceğe bir adım daha yaklaştıracak.”

Henn na Hotel, tüm bu otonom hizmeti nasıl gerçekleştiriyor? Şirketin gizli sosu, otel operasyonlarının yürütülmesine yardımcı olan AI (yapay zeka) teknolojisidir. Oda seçiminden (check-in) oda servisine kadar her bir Hen na Hotel'in içerisinde müşterilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan farklı robotlar hizmet veriyor.

İLGİLİ:  Dünyanın en büyük elektrikli aracının şarja ihtiyacı yok
Robot otel garip ve ürkütücü bir atmosfere sahip
Otelde oda hizmetleri de robotlar tarafından yönetiliyor

Henn na Hotel'e girdiğinizde, resepsiyonda birçok dil bilen robotlarla karşılaşıyorsunuz. Ya iki farklı renkli dinozor ya da kadın görünümlü iki insansı robot, otel check-in işleminde size yardımcı oluyor. Oda seçimi tamamlandıktan sonra bir robotik kol bagajınızı vestiyerde saklıyor. Böylece bavullarınızı etrafta gezdirmekten endişelenmenize gerek kalmıyor.

Robotik otelde kişisel eşyalar robot kol yardımıyla saklanıyor

Robot otel garip ve ürkütücü bir atmosfere sahip
Tüm eşyaların saklanmasından bu robotik kol sorumlu

Yüzünüzü anahtarsız oda erişimi için kaydedebileceğiniz bir yüz tanıma sistemi bile var. Yüksek teknolojili hizmet burada bitmiyor: Henn na Hotel ayrıca sizi rahat ettirmek için vücut ısınızı azaltmanıza veya artırmanıza yardımcı olan Radyant Panel Havalandırma Sistemi ve en doğal dinginlik için Hidrojen Enerjisi Sistemi özelliklerini sunuyor.

İLGİLİ:  Evsiz adama diş macunlu Oreo veren YouTuber hapse girdi

Şaşırtıcı bir şekilde, Henn na Hotel'de kalmak o kadar da pahalı değil: Bir gecelik konaklama size kabaca 9000 yen (80 dolar) ücrete mal oluyor. AI misafirperverliği nasıl olur deneyimlemek isterseniz, lokasyonlar, oda müsaitliği ve diğer hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi için Henn na Hotel’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

"Robot otel garip ve ürkütücü bir atmosfere sahip" başlıklı yazıda sona geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.