Kategoriler
Teknoloji

Sony 1000XM3 kulaklığı 'soğuk hava' sorunu yaşıyor

Sony 1000XM3 gürültü engelleyici kulaklığı müthiş bir ürün: Rahat, iyi çalışıyor, hoş ses veriyor ve dış gürültüyü ortadan kaldırıyor. USB-C ile şarj edilen cihaz 350 dolar gibi üst sınıf bir fiyatlandırmaya sahip. Ancak pek çok kullanıcı raporuna bakılırsa ürün soğuk havalarda pek de iyi performans göstermiyor. 1000XM3 IFA 2018'de tanıtıldı ve Ağustos 2018'de piyasaya çıktı. Yani kullanıcılar ürünle ilk kışını yaşıyorlar.

Sony 1000XM3 düşük sıcaklıkta kararsızlaşıyor

Genelde mükemmel bir dinleme deneyimi sunan Sony 1000XM3 soğuk havalarda önemli bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Kullanıcılar sıcaklık düştüğünde müzik dinleme deneyiminin kesintiye uğradığını rapor ediyor. Ortam ısısı düştükçe kulaklığın dokunmatiği kendi kendine çalışmaya başlıyor; ses seviyesini veya çalan parçayı değiştiriyor. 1000XM3, fiziksel düğmeler yerine sağ kulaklığa yerleştirilen bir dokunmatik yüzeye sahip. Kulaklık bu alanda yapılan dokunma ve kaydırma hareketleri ile kontrol ediliyor.

İLGİLİ:  Kuşların doğa için önemi: Onlar olmasa ormanlar olmazdı
Sony 1000XM3 kulaklığı 'soğuk hava' sorunu yaşıyor
1000XM3 en iyi gürültü önleyici kulaklık olmasıyla biliniyor

Rüzgar, görünüşte bu aksaklıkları daha da kötüleştiriyor. Raporlara göre dokunmatik yüzeye çarpan güçlü rüzgar Google Asistan'ı tetikleyebiliyor. Çevrenin daha sıcak ve daha sakin olduğu iç mekanda, kulaklık normal şekilde çalışıyor ve sıra dışı davranışlar göstermiyor. Ancak insanlar kulaklıklarını daha çok dış mekanlarda kullanır; özellikle de gürültü önleyici olanlarını. Bu nedenle 1000XM3'ün soğuk havada sıra dışı davranması herkes için son derece sinir bozucu olma potansiyeline sahip.

Sony 1000XM3'ü çevreleyen soğuk hava sorunu ile ilgili pek çok rapor var

Sosyal medya, Reddit ve Sony’nin destek forumlarında konuyla ilgili sayısız gönderi bulıunuyor. Bu (İngilizce) gönderilerden bazıları şöyle:

İLGİLİ:  Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

350 dolarlık bir kulaklık, bundan soğuk havalara dayanabilmeli. Sony, M3'lerin 0 santigrat dereceden başlayarak “en iyi şekilde” çalışması için tasarlandığını söylüyor. Ancak işaretlere bakılırsa bu aksaklıkların daha üst sıcaklıklarda yaşandığı görülüyor. Problemin kaynağında ne yattığını henüz kimse bilmiyor. Dolayısıyla sorunu ortadan kaldıran herhangi bir çözüm geliştirilmiş değil. Sony'ye ulaşan insanlar, dokunmatik yüzeyin önceki modele kıyasla pürüzsüz olmasının bununla ilgili olabileceği yanıtını almış.

İLGİLİ:  Arılar sıcak günlerde serin kalmayı nasıl başarıyor?

Diğer teoriler arasında kulaklık yuvasından içeri çok fazla hava girmesi ve elektronik aksamın bununla baş edememesi bulunuyor. Şirket, Twitter'daki kullanıcılarına kulaklığı kapatıp açmalarını ve böylece dokunmatik sensörün kendini yeniden kalibre edeceğini söylemiş. Kulaklık uygulamasına kapat / aç tuşu eklemek bu işi kolaylaştırabilir. Aynı şekilde dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakan ve tekrar başlatan bir butonun yine yardımı olacaktır. Bunlar pek istenen çözümler gibi görünmese de şimdilik başka bir yol bulunmuyor. Sony 1000XM3 incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Sony 1000XM3 kulaklığı 'soğuk hava' sorunu yaşıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.