Kategoriler
Teknoloji

Lazer yüz tanıma teknolojisi yüzü beş metreden algılıyor

Hem akıllı telefonlar hem de profesyonel DSLR ve aynasız kamera görüntüleme sensörlerinde dünya lideri olan Sony, bir süredir bir dizi yeni 3D görüntü işleme çipi üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz hafta Bloomberg'e konuşan Sony’nin sensör bölümü patronu Satoshi Yoshihara, Sony'nin yaz sonuna kadar birçok markanın telefonunda kullanılmak üzere 3D kameralar tedarik etmek için üretimini artırdığını açıkladı. Yoshihara her ne kadar yeni lazer yüz tanıma teknolojisinin artırılmış gerçeklik tarafında sunduğu potansiyelin farkında olduğunu belirtse de, bu teknolojinin en ilgi çekici yönünün telefonlardaki kullanım alanı olacağını söylüyor.

Sony'nin lazer yüz tanıma teknolojisi beş metreden çalışabiliyor

Apple'ın iPhone X'te ilk kez kullandığı Face ID özelliği daha sonra Xiaomi, Huawei ve Vivo gibi markalar tarafından taklit edilmişti. Mevcut yüz tanıma teknolojisi, ızgara sistemi yardımıyla kullanıcının yüzündeki deformasyonları saptayarak çalışıyor. Sony'nin yeni üç boyutlu sensörü çevresine lazer titreşimleri yayarak çalışıyor. Sensör, bir titreşim dalgasının ne kadarının geri döndüğünü ölçerek çevresinin haritasını çıkartabiliyor. Bu yarasanın ses dalgalarıyla yön bulma sistemine benzetilebilir. Sony'nin sensör şefi, yeni lazer yüz tanıma teknolojisinin kullanıcının yüzünü daha detaylı modellendirdiğini ve beş metre uzaklığa çalışabildiğini belirtiyor.

İLGİLİ:  En iyi kameralı telefonlar
Sony'nin lazer yüz tanıma teknolojisi
DepthSense özelliği yüzün çok daha detaylı bir haritasını çıkarabiliyor

Görüntüleme donanımları, genel olarak hep fotoğrafçılık ve videografi alanlarıyla ilgili olmuştur. Ancak Sony'nin 2019 için planladığı derinlik algılama teknolojisi (resmi adıyla DepthSense) giderek daha çok önem kazanmaya başladı. Japon devi, birkaç yıl önce SoftKinetic adında Belçikalı bir kıyafet markasını satın aldı ve bir yıl önce adını Sony Depthsensing olarak değiştirdi. Sony’nin web sitesine göre teknolojinin uygulama alanları arasında otonom araçlar, drone'lar, robotlar, başa takılan ekranlar ve elbette oyun dünyası gibi başlıca kategoriler var.

Lazer yüz tanıma iPhone dahil birçok teknoloji cihazında kullanılabilecek

Mobil anlamda, geçerli yüz kilit açma yöntemleri kesinlikle mükemmel değil. OnePlus 6T gibi en temel örneklerde kullanıcının yüzünü tanımak için özçekim kamerası kullanılıyor. Bu nedenle karanlıkta ekran kilidin açmak gerektiğinde yüze bir kamera flaşı patlatmak şart oluyor. Apple'ın Face ID'si ve diğer Android çözümleri, telefonun üst kısmında genişçe yer tutan çok sayıda farklı bileşenin kullanılmasını gerektiriyor. Bu yöntem iPad Pro gibi geniş cihazlar için sorun olmasa da, çerçevesiz ekran tasarlamak isteyen telefon üreticilerinin işini zora soktuğu bir gerçek.

İLGİLİ:  Telgrafın icadı ve Mors alfabesinin geliştirilmesi
Sony'nin lazer yüz tanıma teknolojisi beş metreden çalışabiliyor
Sony konu akıllı telefon kameraları olduğunda ilk akla gelen isimlerden

Eğer Sony'nin yeni 3B sensörleri en az Face ID kadar hızlı ve isabetli çalıştığını kanıtlar ve bunu yaparken telefonda daha az yer tutarsa çoğu marka tarafından anında benimsenebilir. 2017'nin son aylarına doğru Apple'ın böyle bir lazer tabanlı 3 boyutlu yüz tanıma sistemi üzerinde çalıştığı haberini almıştık. Özellikle 2019 iPhone'larda kullanılacaktı. Apple o zamanlar işin tedarik boyutundaydı. Bu anlamda Sony'nin halihazırda Apple'ın önüne geçmiş olabilir ve belki de yeni iPhone'larda Sony marka kamera çiplerinin kullanıldığına şahit olabiliriz.

"Sony'nin lazer yüz tanıması beş metre uzaklıktan çalışabiliyor" başlıklı yazımızı beğendiyseniz daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.