Kategoriler
Bilim

Stephen Curry: ABD Ay'a hiçbir zaman inmedi

Neredeyse on yıllık kariyeri boyunca bu ana kadar Stephen Curry, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ay'a ayak basıp basmadığı tartışmalarına hiçbir zaman dahil olmamıştı. Birkaç saniyelik bir podcast yayını her şeyi değiştirdi. Curry, katıldığı programda içindekileri döktü.

Stephen Curry: ABD Ay'a hiçbir zaman inmedi

İki kez NBA MVP'si olan Stephen Curry, Atlanta Hawks'tan Vince Carter ve Kent Bazemore'un ev sahipliği yaptığı "Winging It" isimli bir podcast'e konuk oldu. Ünlü basketbol oyuncusu programda ABD'nin 1969'da Ay'a inişiyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Stephen Curry: ABD Ay'a hiçbir zaman inmedi
Stephen Curry tüm zamanların en iyi üçlükçüleri arasında sayılıyor

Golden State Warrior takımında oyuncu kurucu pozisyonunda oynayan Curry'nin, programda Atlanta takımının dinamik çaylak oyun kurucusu Trae Young'la olan karşılaştırılması hakkında konuşması gerekiyordu. Ancak işler senaryodan farklı gelişti. Bir noktada oyuncular, dinozorların çıkardığı seslerden bahsediyordu ve Curry aniden konuyu değiştirerek insanın hiçbir zaman Ay'a inmediği düşüncesini paylaştı.

İLGİLİ:  Derin uzay yolculuğu için Nötron navigasyonu hazırlanıyor

“Hiç Ay'da bulunduk mu?” diye sordu. Diğerleri de cevabın hayır olduğuna katıldı. Curry “Gelip bizi alacaklar” diye devam etti. "Üzgünüm, komplolar başlatmak istemiyorum." Curry gerçekten bu konuda ciddiyse, dünyanın bilim yalanlarıyla beslendiğinde inanan NBA oyuncuları grubuna katılmış oluyor.

Gruptaki diğer bir yıldız; Boston Celtics’li Kyrie Irving, yaşadığımız Dünya'nın gerçek bir basketbol topundan ziyade bir basketbol sahası gibi göründüğüne inandığını söyledi. Oyun kurucu bununla, fen bilimleri öğretmenlerinin öfkesini topladı.

Curry'nin açıklaması, astronot Buzz Aldrin'in komplo teorisyenini yumruklamasının ardından Ay'a sahte iniş iddialarıyla ilgili gelişmeler arasında en dikkat çekenlerden biri oldu. Ay'a ayak basan ikinci insan olarak bilinen NASA'nın 88 yaşındaki efsanevi astronotu, savunmasında Bart Sibrel'in kendisine "korkak ve yalancı" dediğini belirtmişti.

Stephen Curry'nin iddiaları NASA'ya ulaştı

"Başkanlık Özgürlük Madalyası" onuruna sahip astronotun saldırı suçlamaları, tanıkların duruşmada Mr. Aldrin'in elindeki İncil'le Aldrin'i agresif bir şekilde dürttüğünü belirtmesinin ardından geçersiz kabul edimişti. Dünyanın en başarılı üçlükçülerinden biri olarak kabul edilen Stephen Curry bu sezon üçlük çizgisinin ardından yüzde 50 isabetle sayı buluyor.

İLGİLİ:  İnsan beynini bilgisayara bağlayan NeuraLink ilk insanlı teste hazır

NASA sözcüsü Allard Beutel, New York Times gazetesine verdiği demeçte, "Warriors'ların Rockets'la maç yapmak için şehirde oldukları bir dahaki sefere, Curry'nin Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'mizde bulunan Ay laboratuvarını gezmesini çok isteriz" dedi ve ekledi: “Orada sakladığımız yüzlerce kilo Ay taşını ve Apollo görev kontrol odamızı bulacak."

"Ziyareti sırasında, 50 yıl önce yaptığımız şeyi ilk elden görebilir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda Ay'a geri dönmek için şimdi ne yaptığımızı da, ancak bu kez kalıcı olarak."

Birçok bilim dergisinde yayımlanan makalelere göre astronotlar, Dünya'daki en eski kayalardan 200 milyon yıl daha yaşlı olanlar da dahil olmak üzere, araştırma için 842 pound (382 kg) Ay taşını yeryüzüne getirdiler.

Stephen Curry'ye göre ABD Ay'a hiçbir zaman inmedi
Sahte Ay inişi için en çok ortaya atılan iddia bayrağın dalgalanması ile ilgili

NASA yarım asırdır Ay'ı inkar edenlerle uğraşıyor. Ay’ın inişinin bir aldatmaca olduğuna inanan azımsanmayacak boyutta bir insan topluluğu olduğu gerçek. Bu konudan şüphe duyanlar, Armstrong ve Aldrin'in bayrağının rüzgârda sallandığını, bunun da rüzgarsız bir Ay'da imkânsız olması gerektiğini savunuyorlar. Ayrıca resmi fotoğraflarda birden fazla ışık kaynağı olduğunu söyleyenler de var.

İLGİLİ:  Ay: Oluşumu, özellikleri, iç yapısı, yüzeyi ve daha fazlası

Warriors bir sonraki maçını Houston'da 13 Mart'ta oynayacak. Curry, NASA gezisini elbette kabul etmeyecektir. Ancak kabul ederse söz konusu Ay taşlarını inceleme ve Ay Gezici Aracı ile özçekim alma şansı olacak. Curry teklifi kabul ederse muhtemelen Buzz Aldrin'e haber vermemek en iyisi olacaktır.

"Stephen Curry'ye göre ABD Ay'a hiçbir zaman inmedi" başlıklı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.