Kategoriler
Teknoloji

Amerikalılar telefonlarını mikrodalgada şarj etmeyi düşünüyor

Havaalanındaki X-ışını makineleri bir telefon veya dizüstü bilgisayardaki verileri silmez ve Mac bilgisayarlara aslında virüs bulaşabilir. Peki ya telefonu mikrodalgada şarj etmek tehlikeli midir? Bir anket şirketinin sonuçlarına göre Amerikalılar teknolojiye dair bazı ilginç şeylere inanıyor. Bunlar arasında telefonun yalnızca %0'a ulaştığında şarj edilebildiğini düşünenler bile var.

Telefonu mikrodalgada şarj etmek ve Mac'lere virüs bulaşmaması

HighSpeedInternet.com (HSI), bir akıllı telefonu bir gecede şarj etmenin pili mahvedebileceği inancı dahil olmak üzere en popüler teknoloji mitlerinden bazılarını çürüttü. HSI’dan John Dilley’nin söylediğine göre, “Yıllar önce, cep telefonu pillerinin aşırı şarj edilmesi, aşırı ısınmalarına ve yaşam döngülerini tüketmelerine neden olurdu".

İLGİLİ:  Mark Zuckerberg Facebook'ta Android kullanılmasını istedi

Bu durum modern cihazlarda artık geçerli görünmüyor. ABD’deki bir anket, değerli cihazlarımız söz konusu olduğunda insanların ne kadar kolay bir şekilde aldanabileceğini vurgulamaktadır. Aşağıdaki anket bunu en açık şekilde ortaya koyuyor. İnsanlar artık günümüzde yanlış veya hiçbir zaman doğrulanmayan birçok teknoloji mitine sıkı sıkıya inanıyor.

Telefonu mikrodalgada şarj etmek
Amerikan halkının 2019'da hala inandığı bazı popüler teknoloji mitleri (HighSpeedInternet.com aracılığıyla)

Anket sonucuna göre Amerikalıların;

  • %17'si telefonlarını YALNIZCA %0'a ulaştığında şarj edebileceğini düşünüyor
  • %86'sı telefonlarda daha yüksek çözünürlüklü kameraların daha iyi fotoğraflar yakaladığına inanıyor
  • %17'si Mac'lere virüs bulaşmadığına inanıyor
  • %30'u bir bilgisayarın düzgün çalışabilmesi için her gece kapatılması gerektiğini düşünüyor
  • %52'si telefonu gece boyunca şarjda bırakmanın bataryaya zarar verdiğine inanıyor
  • %31'i havaalanındaki X-ray makinelerinin dizüstü veya telefon hafızasını sildiğine inanıyor

Bir blog yazısında “Hızla değişen bu dünyada teknolojinin tüm değişimine ayak uydurmak zor olabilir” dedi. “Teknoloji sohbetlerine arada bir yanlış bilgilerin dahil olması tamamen anlaşılabilirdir (ve kaçınılmaz)." diyerek ekledi. “Ancak yanlış bilgi mit halini alınca" diye devam etti, "çürütüldükten sonra bile uzun yıllar daha kültürden kopmayabilir".

İLGİLİ:  CES 2019'da duyurulması beklenen teknolojik ürünler

Örneğin, anket katılımcılarının yüzde ellisi, akıllı telefon üreticilerinin, yeni bir model piyasaya sürüldüğünde mevcut telefonları kasten yavaşlattığına inanıyor. Dilley'e göre bunun gerçekleşemediği kesin olarak söylenemez. Ancak telefonların güncelleme ile kasıtlı yavaşlatıldığını kanıtlamak kolay değil.

Çürütülen bir başka mit ise masaüstü bilgisayarlar ile ilgili. Bilgisayarınızı her gece kapatmanız daha uzun süre verimli çalışmasını sağlamıyor. Ve evet, silinen dosyalar geri dönüşüm kutusunu boşalttıktan sonra bile kurtarılabilir.

Telefonu mikrodalgada şarj etmek
Amerika'nın Google'da en çok arattığı teknoloji soruları (HighSpeedInternet.com aracılığıyla)

Amerikalıların Google'da en çok arattığı bazı kelimeler:

  • Telefonu mikrodalgada şarj etmek
  • Bilgisayarı açıp kapatmak
  • Telefonu gece şarjda bırakmak
  • Mac'lere virüs bulaşabilir mi?
İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?

Amerikalı insanların %86'sı daha yüksek çözünürlüğe sahip akıllı telefon kameralarının daha iyi fotoğraflar çektiğini düşünüyor. Belki de bundan daha fazla endişe verici olansa California'daki insanların telefonlarını mikrodalga fırında şarj etmeyi düşünmeleri. Bunun nedeni; 1) İşe yaramaz ve 2) cihazın patlamasına neden olabilir.

Temelde kimse telefonunu mikrodalga fırında şarj ederken patladığını görmek istemez. Bu arada Georgia eyaletinde en çok "hack'lenen bebek monitörleri" hakkında Google araması yapılmış olması da oldukça endişe verici görünüyor. Özellikle bu akıllı monitörlerin internete bağlandığı düşünülürse.

Amerikalılar telefonlarını mikrodalgada şarj etmeyi düşünüyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.