Kategoriler
Teknoloji

Bir Tesla araba baştan sona nasıl montajlanıyor?

Bir lüks elektrikli otomobilin montajlanması nasıl yapılır? Tesla geçtiğimiz günlerde çalışanlarının şirketin orta fiyatlı Model 3 aracının her bir parçasını baştan sona nasıl birleştirdiklerini gösteren bir video yayınladı.

Tesla Model 3 nasıl montajlanıyor izleyin

Tesla yeni 42 saniyelik videosunda bizlere, elektrikli Tesla Model 3'ün iskeletinin montaj hattından geçişini ilk kez görme fırsatı verdi. Model 3 toplamda 10.000 parçadan oluşuyor ve bunların her biri montaj hattındaki insan ve makine işçiler tarafından yerlerine takılıyor. Mart 2016'da tanıtılan Model 3 şirketin Fremont, Kaliforniya'daki fabrikasında inşa ediliyor.

İLGİLİ:  Nvidia ve AMD rakibi Intel Xe GPU'lar ne kadar güçlü olacak?
Tesla Model 3 parçaları nasıl bir araya getiriliyor?

Bu yılın başlarında, Tesla CEO'su Elon Musk, gezegenin en çok robot işçiye sahip üretim hattı olarak bilinen Tesla Model 3 montajı hakkında konuştu. Elon Musk'ın ifadesine göre üretim hattında bu kadar fazla robotun olması zaman zaman üretimin yavaşlamasına sebep olmuş.

Musk, Tesla Model 3'ün üretimi için başta yüzlerce metre uzunlukta taşıma bantlarına sahip olduklarını ancak sistemin bir türlü etkili çalışmaması nedeniyle daha sonraları hepsinden kurtulduklarını belirtiyor. Musk bu olayın ardından 2018 Nisan'da Model 3'ün üretim hattını bizzat devralmış.

Elon Musk üretim hattı problemini çözmek için gecelerini fabrikada geçirdi

Elon Musk problemi çözmek için gecelerini fabrikada geçirdi

CBS'e yaptığı açıklamada Elon Musk, Model 3'ün üretim hattındaki sorunu ortadan kaldırmak için çoğu zaman bütün gece fabrikada çalıştığını ve hatta orada uyuduğunu belirtiyor. Tüm bu çalışmaların sonucu olarak Musk, daha fazla işçiyi ve otomobil teknisyenini montaj hattına geri getirmeye karar vermiş.

İLGİLİ:  Akıllı tuvalet sesli komutlarınızı yerine getirebiliyor

Tesla'nın web sitesine göre, markanın en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinden biri olan Model 3 özellikleri arasında çift motorlu dört tekerlekten çekiş özelliği, 20 inç performans lastikleri ve daha yüksek kontrol için alçaltılmış süspansiyonlar yer alıyor. Model 3'ün karbon fiber rüzgarlığı yüksek hızlarda dengeyi iyileştiriyor ve 0'dan 100'e 3.3 saniyede hızlanmasını sağlıyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.