Kategoriler
Çevre

Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti

Perşembe günü, Hawaii Kara ve Doğal Kaynaklar Departmanı (DLNR) türünün son örneği Salyangoz George’un ölümünü bir basın bülteni ile duyurdu. İsmini Pinta Adası Galapagos kaplumbağası “Yalnız George”dan alan salyangoz, yeni yılda yaşlılıktan vefat etti. DLNR’ye göre, George’un ölümü kendisini okul sergilerinde görmüş ve bilim makalelerinde okumuş yerel sakinler için büyük bir kayıp.

Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti

DLNR'ye göre Achatinella apexfulva, Hawaii Adaları'nda bulunan 750'den fazla farklı kara salyangozu türünden biri. 1787 yılında, O'ahu'ya demirleyen Kaptan George Dixon, seyahat günlüğünde Achatinella apexfulva türünden bahsetmiştir. Koolau Dağları'nda ve Oahu'da popüler olan bu salyangozlar Hawaiililer tarafından saç tacı yapımında kullanılmıştır.

Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti
"Yeni Yıl Günü'nde, bir sevgili salyangoza elveda dedik, türünün son örneğine."

Yirmi bir yıl önce bilinen son 10 Achatinella apexfulva salyangozu, bir Hawaii Üniversitesi laboratuvarına getirildi. Bazı ek yavrular üretilmiş olmasına rağmen George hariç hepsi öldü. 2017 yılında, araştırma amacıyla George’un ayağının iki milimetrelik bir parçası toplandı ve vücut dokusu San Diego'nun Dondurulmuş Hayvanat Bahçesi’ndeki bir kapta saklandı.

İLGİLİ:  Volkanik toprakların özellikleri ve yararları

George’un ölümü izole edilmiş bir çevrede yaşamasıyla ilgili değildi. DLNR, Hawaii kara salyangozlarının şu anda iklim değişikliği ve istilacı türler tarafından tehdit altında olduğunu belirtti. Hawaii kara salyangozlarını korumak için devlet Salyangoz Yok Olmasını Önleme Programı (SEP) oluşturdu. Hawaii, programla nesli tükenmekte olan salyangoz türleri için avcıları azaltmayı ve yaşam alanlarını korumayı amaçlamaktadır.

Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti
Kaptan George Dixon'ın, içinde bu salyangoz türünden bahsettiği "Dünyanın Çevresinde Bir Yolculuk" (A Voyage Round the World) kitabından alınan Oahu adasının çizimi

“Türünün son örneği Salyangoz George 14 yaşında vefat etti” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.