Kategoriler
Teknoloji

Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı

Avustralyalı Fortnite Twitch yayıncısı MrDeadMoth (Luke Munday, 26) canlı yayında yaşanan bir olay nedeniyle topluluğun tepkilerine maruz kalarak platformdan uzaklaştırıldı. 9 Aralık akşamı Munday'in eşine saldırdığı anlar yayını takip etmekte olan binlerce insan tarafından canlı olarak izlendi. Twitch yayıncısının yasağı önce kısa bir süre sonra kaldırılsa da gelen tepkiler sonucunda tekrar devam ettirildi.

Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı

Munday saldırı nedeniyle ifade verdikten sonra 30 Aralık'ta yeni bir yayın başlattığına işaret eden bir tweet attı. Kaynakların bildirdiğine göre yeni yayın sırasında 9 Aralık'taki olaya referans eden kullanıcılar sohbetten çıkarıldı ya da kanaldan uzaklaştırıldı. Yayıncının bu hamlesi belki de tepkilerin büyümesine neden oldu.

Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı
Geçmiş videolarda eşi sık sık yayıncının odasına gelerek onunla fiziksel tartışmaya giriyor

Twitch olayla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Topluluğumuzun bütünlüğünü korumak bizim için son derece önemlidir. Twitch'teki herkesin güvenli ve olumlu bir deneyim yaşamasını ve bu hedefe doğru sürekli çalışmasını istiyoruz. Bu çalışmanın bir kısmı, belirli olayları tam olarak ele almayan politikalarımızı ve uygulamalarımızı tespit etmek ve bunların büyüyen Twitch topluluğuna uyum sağladıklarından emin olmaktır."

İLGİLİ:  Pokémon GO PvP modu resmen duyuruldu

Twitch yayıncıları artık yalnızca site içindeki davranışları ile değerlendirilmiyor

https://www.youtube.com/watch?v=cEs9yIcVkdM

Geçtiğimiz şubat ayında Twitch, taciz konusundaki politikalarını değiştirdi. Site içindeki ve dışındakı "nefret dolu" davranışları ve cinsel açıdan müstehcen içerikleri konu alan daha katı kurallar getirdi. Ancak Twitch neden Munday'in geri dönmesine izin verdiğine veya neden yeniden yasakladığına dair yorum yapmadı. Şirketin bu konuda sessiz kalmasının, topluluğa olan bağlılığının ciddiye alınmasını zorlaştırdığı düşünülüyor.

Twitch yayıncısı MrDeadMoth'ın sıkı takipçisi olan insanlar sosyal platformlara yaptıkları yorumlarda eşinin kendisine karşı çoğu zaman sert olduğunu ve yayınlarda fiziksel temaslarda bile bulunduğunu bildiriyor. Munday'in hamile eşine karşı tutumu affedilemez ve eşinin ise bu işi daha kolay hale getirmediği anlaşılıyor. Twitch her ne kadar bir eğlence platformu olsa da, Munday'in yaşanan olay sırasında sarf ettiği "faturaları sen ödemiyorsun" cümlesi gibi, birçok insan geçimini bu platform üzerinden sağlamaya çalışıyor.

İLGİLİ:  Intel mi AMD mi? İşlemci yarışında üreticiler taraf değiştirmeye başladı

"Twitch yayıncısı eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle yasaklandı" başlıklı yazımızda sona geldik. Bunun gibi daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.