Kategoriler
Politika

Eski Twitter hesapları terörist propaganda için kullanılıyor

Twitter, teröristleri platformdan uzaklaştırma konusunda her ne kadar önemli bir ilerleme kaydetmiş olsa da önünde hala uzun bir yol var. Yeni bir raporda IŞİD destekçilerinin ideolojilerini empoze etmek için uzun zamandır uykuda yatan Twitter hesaplarını hack'ledikleri ortaya çıktı. @WauchulaGhost isimli güvenlik araştırmacısının belirttiğine göre, aşırılık yanlıları silinen veya hiç kullanılmayan e-posta hesapları ile açılan Twitter adreslerine sızıyorlar.

Eski Twitter hesapları terörist propaganda için kullanılıyor

Servis on yıla yakın bir süre boyunca e-posta adreslerini doğrulamıyordu. Bu Twitter'ı sahte e-postalarla kullanmayı mümkün kıldı. Servis günümüzde üyelerin e-posta adreslerini gizlemek için fazla bir çaba göstermediğinden, hacker'lar artık süresi dolan bu e-posta adreslerini tekrar oluşturarak hesabın şifresini sıfırlıyorlar. Ele geçirilen hesaplarda bolca fotoğraf, video ve mesaj paylaşılıyor; yeni üyeler çağrılmaya çalışılıyor ve şiddet kutlamaları yapılıyor.

İLGİLİ:  Google Widevine L3 kırıldı: Netflix şimdi ne yapmalı?

Hesapların hepsi küçük değil. Bazılarının on binlerce takipçisi bulunuyor. Bu takipçilerin IŞİD ile ilgileneceği şüpheli olsa da yine de geniş bir kitleye seslenme şansı buluyorlar. TechCrunch isimli teknoloji web sitesi tarafından tespit edilen bu üzücü durum Twitter'a rapor edildikten sonra uzmanlar kısa sürede olaya et attı ve hesapların çoğunu askıya aldılar. Ancak bu Twitter'ın hala ciddi bir e-posta problemi olduğu gerçeğini gizlemiyor.

Servis yakın zaman önce 1 milyona yakın terörist hesabı askıya aldı

Twitter bugün artık e-posta adreslerine doğrulama mail'i gönderiyor. Ancak ne kadar hesabın bu açığa karşı savunmasız olduğu bilinmiyor. Bu suçun bir kısmı elbette kullanılmayan e-posta adreslerinin tekrar alınabilir olmasına izin veren mail servislerine ait. Twitter'ın bunun gibi terörist girişimlere engel olması için önlemler alması gerekecek. Eski hesaplara e-posta doğrulama zorunluluğu getirmek bunlara örnek gösterilebilir. Bu basit engel IŞİD/DAEŞ gibi grupların terk edilmiş yeni hesapları kullanmasının önüne geçecektir.

İLGİLİ:  Unutulan Roman soykırımı Auschwitz töreninde hatırlandı

"Eski Twitter hesapları terörist propaganda için kullanılıyor" başlıklı yazımıza benzer haberler için https://ungo.com.tr/k/politika sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.