Kategoriler
Teknoloji

Yapay zeka profesyonel StarCraft oyuncusunu yendi

Profesyonel StarCraft oyuncusu yapay zekaya yenildi. Artık Google’ın DeepMind AI’ını durduracak hiçbir şey yok. Yapay zeka platformu, oyuna hayatlarını vermiş iki profesyonel StarCraft oyuncusunu ezeli şekilde mağlup etti. En zorlu gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunlarından biri olarak kabul edilen Blizzard’ın StarCraft’ı, aynı zamanda tüm zamanların en çok oynanan e-spor oyunlarından biri olarak biliniyor.

Yapay zeka yılların deneyimine sahip bir insan karşısında zorlanmadı

DeepMind ekibi bir blog yazısında şunları yazdı: "Video oyunlarında önemli ilerlemeler olmasına rağmen, Şimdiye kadar AI teknikleri StarCraft'ın karmaşıklığı ile başa çıkmakta güçlük çekti". Yapay zeka oldukça karmaşık bir konu ve bu nedenle video oyunlarında genellikle en çok göz ardı edilen meselelerden biri. AlphaStar, oyun verileri kullanılarak denetimli öğrenme ve güçlendirme yoluyla eğitilen bir derin sinir ağı (deep neural network) olarak tanımlanıyor.

AlphaStar için hazırlanan kısa hikaye videosu (İngilizce)

Blizzard tarafından yayınlanmış anonimleştirilmiş insan oyunlarından veri alan AlphaStar, oyuncuların kullandığı temel mikro ve makro stratejilerini taklit ederek kendini StarCraft'ta daha iyi hale getirdi. Daha sonra DeepMind ligine her biri diğer rakiplere karşı oynadığı oyunlardan yeni şeyler öğrenen ve karşı stratejiler geliştiren ilave yapay rakipler eklendi.

DeepMind şirketi bununla ilgili olarak, “Bu gelişmiş modelin, makine öğrenme araştırmalarında uzun vadeli dizi modellemesi ile tercüme, dil modellemesi ve görsel temsiller gibi geniş çıktı alanlarını içeren birçok zorluğa yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Yapay zeka
DeepMind'ın AlphaStar'ı TLO'ya karşı

14 günde 200 senelik oyun deneyimine ulaşıldı

AlphaStar ligi 14 gün boyunca açık kaldı ve her yapay bir zeka, StarCraft'ı 200 yıl boyunca gerçek zamanlı olarak oynama deneyimine ulaştı. Bu iki hafta boyunca keşfedilen her strateji daha sonra nihai yapay zekayı oluşturmak için bir araya getirildi.

Aralık ayında yapılan bir dizi test karşılaşmasında, AlphaStar, dünyanın en güçlü profesyonel StarCraft oyuncularından biri olan Team Liquid’in “MaNa” lakaplı Grzegorz Komincz oyuncusunu ve “TLO” lakaplı Dario Wünsch oyuncusunu yendi.

Yapay zeka
AlphaStar’ın MaNa ve TLO ile olan maçlardaki APM dağılımı ile gözlemler ve eylemler arasındaki toplam gecikme

Üst düzey bir Zerg profesyoneli ve GrandMaster seviyesinde Protoss oyuncusu olan TLO, “Yapay zekanın ne kadar güçlü olduğuna şaşırdım” dedi. “AlphaStar iyi bilinen stratejileri alıyor ve onları kafasında kurguluyor. AI, bana daha önce hiç düşünmediğim stratejileri gösterdi; oyunda hâlâ tam olarak keşfetmediğimiz yeni oynanış yolları olabilir.”

Yapay zeka, StarCraft'ı profesyonellerden çok daha yavaş bir hızda oynamasına rağmen – dakikada ortalama 280 aksiyon (APM) – onlardan daha etkili kararlar veriyor.

Yapay zeka
AlphaStar bundan önce satrançta rakiplerini yenmesiyle biliniyordu

Dünyanın en güçlü StarCraft II oyuncularından MaNa, AlphaStar'ın neredeyse her oyunda gelişmiş hareketler ve farklı stratejiler ortaya koyduğunu söyledi ve "beklemediğim şekilde çok insani bir oyun tarzını kullanıyor." dedi.

“Oyunumun, karşıdakini hatalara zorlama ve insan reaksiyonlarından faydalanma üzerine çok fazla kurulu olduğunu anladım, bu yüzden yapay zeka oyuna benim için tamamen yeni bir ışık tuttu” dedi. “Hepimiz şimdi sırada ne olacağını görmek için heyecanlıyız.”

Geçtiğimiz yıl dünyanın ilk kendi kendine öğrenen dünya şampiyonu algoritmasını tanıtmasından sonra, DeepMind şirketi CEO'su Demis Hassabis geçen ay Science dergisinde AlphaZero algoritmasının gelişim aşamasını paylaştı.

Starcraft strateji oyunu ilk kez 1996 yılında E3'te gösterildi. Ardından StarCraft II serisi StarCraft II: Liberty Wings (2010), StarCraft II: Heart of the Swarm (2013) ve StarCraft II: Legacy of the Void (2015) ortaya çıktı.

Profesyonel StarCraft oyuncusu yapay zekaya yenildi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.