Kategoriler
Teknoloji

"Yürüyen araba" Hyundai Elevate ortaya çıktı

Yürüyen araba Hyundai Elevate bugün CES 2019'da ortaya çıkarıldı. Doğruca Yıldız Savaşları veya bir Transformers filminden fırlamış gibi görünen Elevate doğal afet ve acil durum yardımı gibi konularda geleceğin konsept arabası olarak hayal ediliyor. Araç tasarımı itibariyle bir sürüngenin ve bir memelinin yürüyüşünü taklit ediyor.

"Yürüyen araba" Hyundai Elevate ortaya çıktı

“Elevate” olarak adlandırılan Hyundai’nin Üst Düzey Hareketli Aracı (Ultimate Mobility Vehicle, UMV) kullanıcıların en zorlu arazilerde sürüş yapmalarına, yürümelerine ve hatta tırmanmalarına olanak veren, tekerlekli robot bacaklarla geliyor.

Hyundai başkan yardımcısı ve Hyundai CRADLE başkanı John Suh: “Bir tsunami veya deprem olduğunda, mevcut kurtarma araçları ilk yardımcıları yalnızca enkaz alanının kenarına götürebilir. Yolun geri kalanını yürüyerek gitmek zorundalar. Elevate alana gelebilir ve onların taşkın yıkıntılarının veya ufalanmış betonun üzerine tırmanlamalarını sağlayabilir” dedi.

İLGİLİ:  Amerikalılar telefonlarını mikrodalgada şarj etmeyi düşünüyor

Ancak Elevate için kullanılan teknoloji acil durumların ötesine geçecek. Başkan Suh, bir engelli rampasına erişimi olmayan sakat kişilerin doğrudan kapılarına kadar gelebilen otonom bir Hyundai Elevate olabileceğini söylüyor. Suh, “Olasılıklar sonsuz” diyerek ekliyor.

Gövde parçaları ihtiyaca göre değiştirilebilen bir araba

Hyundai'ye göre Elevate, farklı gövde parçalarının belirli durumlar için değiştirilebilir olduğu modüler bir elektrikli araç (EV) platformu üzerine kurulmuş. Robotik bacaklar beş farklı yöne hareket etme özelliğine ve tekerlek göbeklerinde birer tahrik motorlarına sahip. Tüm bunlar elektrikli aktüatör teknolojisi ile çalışıyor.

İLGİLİ:  Hırsızlar sahte Amazon kutuları ile yakalanıyor
"Yürüyen araba" Hyundai Elevate ortaya çıktı
Dizayn hem memeli hem de sürüngen yürüyüşlerini temel alıyor ve böylece aracın her yöne hareket etmesi sağlanıyor

Elevate'in bacakları aynı zamanda eklemlere giden gücün kesildiği ve aracın katlanarak istiflendiği bir sürüş moduna da sahip. Yürüyen arabada kullanılan pasif süspansiyon sistemi pil verimliliğini en üst düzeye çıkarıyor. Böylece Elevate diğer araçlarda olduğu gibi otoyol hızlarında sürülebiliyor.

Ancak yürüyen araba başka hiçbir aracın yapamayacağı bir şeyi de yapıyor: 1,5 metrelik duvara tırmanabiliyor veya 1,5 metrelik bir boşluğu aşabiliyor. Elevate çeşitli zorlu arazilerden geçebiliyor ve bu da arama-kurtarma görevlerinde veya deprem, kasırga gibi doğal afetlerin ardından yapılan acil müdahale durumlarında otomobili ideal kılıyor.

İLGİLİ:  Libra / GlobalCoin: Facebook'un kripto parası hakkında bilgiler

Hyundai ile Elevate konsepti üzerinde birlikte çalışan Sundberg-Ferar'ın tasarım yöneticisi David Byron, “Karayolu üzerinde 2 metre kara oturmuş bir otonom otomobilin, tehlikeli arazilerde yürüyüp tırmanabileceğini, yola geri dönerek yaralı yolcularını potansiyel olarak kurtarabileceğini hayal edin. Bu araç hareketliliğinin geleceği” dedi.

Suh'a göre, Elevate'in yapımında üçüncü yıl geride kaldı. Ancak Hyundai'nin bu fütüristik makineyi üretime sokmaya niyetli olup olmadığı henüz belli değil. Yine de konsept aracın otomobillerin geleceği hakkında bize önemli fikirler verdiği görülebiliyor. En azından teknolojik arabalarda hangi yöne doğru gittiğimizi daha iyi görüyoruz.

“Yürüyen araba Hyundai Elevate ortaya çıktı” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.