190 milyon dolar kilitlenen kripto para hesabında kayboldu

Yayım tarihi Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Kripto para borsasının kurucusunun ölümü, 190 milyon dolarlık hesabının online bir kara deliğin içerisinde kaybolmasına neden oldu. Görünüşe bakılırsa vefat eden şahsın parasına erişilmesi için gerekli olan şifre kendisiyle beraber yok oldu. Kilitlenen kripto para hesabına artık erişilemiyor.

Kilitlenen kripto para hesabına aylardır erişilemiyor

kilitlenen kripto para
Eşi Jennifer Robertson mahkeme başvurusunda “Quadriga’nın kripto para birimi envanteri kullanılamıyor ve bir kısmı kaybolabilir” dedi

Kanada’nın en büyük kripto para birimi borsası olan QuadrigaCX’teki yatırımcılar, borsanın kurucusu Gerald Cotten’in geçen yılki ölümünden sonra fonlarına erişemediklerini belirtti.

İlk kez, kripto para birimi haber ve etkinlik şirketi olan CoinDesk tarafından bildirilen mahkeme raporlarına göre, Cotten'in dul eşi olarak tanımlanan Jennifer Robertson, borsanın müşterilerine nakit ve kripto para birimi cinsinden yaklaşık 190 milyon dolar borçlu olduğunu söyledi.

Quadriga’nın kripto para birimi envanteri kullanılamıyor ve bir kısmı kaybolabilir.

Jennifer Robertson'ın mahkeme dosyasında yer alan ifadesi

Şirkete göre 30 yaşındaki Cotten, Crohn hastalığının komplikasyonları neticesinde 2018 aralık ayında Hindistan'da öldü. Şirketinin açıklamasına göre kendisi, Hindistan'da ihtiyacı olan çocuklar için bir ev ve güvenli bir sığınak sağlamak için yetimhane açmakla ilgileniyordu.

Haber, Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası'nın (CIBC) Quadriga tarafından tutulan 28 milyon dolarlık varlığın, gerçek sahiplerinin belirlenemediği için dondurulması kararını izledi.

Cotten'ın bilgisayarı şifreli olduğundan bilgilerine ulaşılamadı

Eşi Robertson işle ilgisi olmadığını belirtti. Dosyalama sırasında, Reddit ve diğer web platformlarında Quadriga, Gerry’nin ölümü (gerçekten ölüp ölmediği de dahil olmak üzere) ve kaybolan coin'lere aşırı derecede yorum getirildiğini belirtti. Ayrıca tehditler ve iftiralar aldığını söyledi.

Robertson Cotten’in dizüstü bilgisayarına erişebildiğini ancak açamadığını belirtiyor: “Gerry'nin şirketlerin işlerini gerçekleştirdiği dizüstü bilgisayar şifreli ve şifreyi ya da kurtarma anahtarını bilmiyorum. Tekrarlanan titiz aramalara rağmen, onları hiçbir yerde yazılı bulamadım.

Robertson fonlara erişmeyi denemek için bir uzman tuttu, ancak şu ana kadar bunu başaramadı. Platform, Cotten’in ölümünden sonra fon almaya devam etti ancak 26 Ocak’ta yöneticiler tarafından durduruldu. 31 Ocak'ta, QuadrigaCX aylarca süren işlem gecikmelerinden sonra Nova Scotia yüksek mahkemesine alacaklı koruma başvurusunda bulundu.

5 Şubat'taki duruşmada şirket, Ernst & Young'u bağımsız bir monitör olarak atamayı hedefliyor.

190 milyon dolar kilitlenen kripto para hesabında kayboldu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.