2019-2021 dünya ekonomik krizinin nedenleri nedir?

Yayım tarihi Ekonomi olarak sınıflandırılmış

2019-2021 ekonomik krizi bir süredir kendini belli etmeye başladı. Ekonomik krizlerin birçok yapısal nedeni olabiliyor. Rötarlı da olsa, dünya şu anda her şeyin 'elden çıkarıldığı' ekonomik bir buhranın içerisine girmiş durumda. Tipik bir krizin en belirgin işareti genellikle enerji maliyetlerindeki artış ve zamlar (1973, 1990 krizi), borç ve aşırı spekülasyonun neden olduğu finansal kriz (2000, 2008) veya enflasyon (1980) oluyor.

2019-2021 ekonomik krizi ve arkasındaki sebepler

2019-2021 ekonomik krizi
Krizin ilk belirtileri arasında ürün fiyatlarındaki artışın durdurulamaması var

Krizin yapısal nedenleri zaman içinde üst üste binen dengesizliklerdir: Ticaret veya döviz akışındaki dengesizlikler, sermaye yatırımı, borç, spekülasyon, işçi tazminatı, mal-gelir eşitsizliği, enerji arzı ve tüketimi, vb. Bu yapısal bozulmalar ve dengesizlikler birbirleriyle etkileşime girme eğilimindeler. Zaman içinde işletme / kredi döngülerini kapsayan dinamiklere etki ediyorlar.

Mevcut ekonomik kriz henüz onaylanmadı. Ancak standart prosedür böyle işliyor. Krizler, istatistiksel raporlamadaki gecikmeler nedeniyle başladıktan çok sonra açıklanır. Belki de 2019-21 krizi gelecekte, ikinci çeyrek veya üçüncü çeyrekte başlamış olarak ilan edilecek. Gerçek tarih aslında o kadar da önemli değil; önemli olan durgunluğa neyin neden olduğu ve yapısal dengesizliklerin nasıl çözüldüğüdür.

2019-21 krizine ne sebep oldu?

Şu anda belirgin bir faktör bulunamıyor çünkü; petrol fiyatları nispeten düşük, ABD bankaları nispeten varlıklı durumda, jeopolitik konular geride kaldı ve dünyada hisse senetleri, tahviller ve emlakların tümü iyi fiyatlardan satılıyor (yani likidite krizi yok). Bu yeni ekonomik durgunluğu tetikleyen belirgin bir nedenin olmaması geleneksel ekonomistleri şaşırtıyor.

Ekonomistler genellikte ülke ekonomilerindeki muazzam yapısal dengesizlikleri ele almaktan kaçınmaya çalışır. Çünkü bu dengesizlikler dünyayı saran Neo-Feodal yapının bir sonucudur. Dünya bir süredir ırkçılık (Yeni Asalet) ve oligarşi ile yönetilmeye başlandı; bu güç finansal ve politik iktidara hakim durumda ve ekonominin ürettiği kazanımların büyük çoğunluğunun kaymağını alıyor.

2019-2021 ekonomik krizi
2019-2021 ekonomik krizi Türkiye'de uzun zamandır hissediliyor

2019-21 krizinin nedeni 'tükenmedir': Dünyadaki fiyat artışları hanehalkı ile küçük işletmenin maaş ve gelirlerini aşmaya devam ediyor. Hisse senetlerinin marj genişlemesindeki tükenme; yani enflasyonu maskelemeye çalışırken yaşanan tükenme, belirgin nedenler arasında. Ürünlerin kalitesinin ve miktarının düşürülmesinde, tuvalet kağıdının giderek incelmesi yani gizli enflasyondaki o son nokta da bir süre önce geçildi. Şirketlerin kârlı kalması için fiyatları artırması gerek. Bu da temel tüketici ürünlerindeki son fiyat artışını açıklıyor.

2019-21 krizini geleneksel bakış açısıyla açıklamak zor

Geleneksel ekonomistlerin bu tükenmeyi açıklayan bir cevabı yok: Keynesyen dünyadaki tek "çözüm", faiz oranlarını düşürerek borçlanmayı azaltmak ve finansal sistemi sınırsız likidite ile ferahlatmaktır. Ancak daha fazla borç alma imkanı olan insanlar daha fazla borç almaya ilgi duymadığında, borç verenler temerrüde düşerek niteliksiz kimselere yönelirler.

Bu da poliçelerle çözülemeyecek düzeyde borcun, teminatın ve servetin yok olması anlamına gelir. Kredi dürtüsü aslında devam ediyor ancak "Ekonomik büyüme", yükselen borsa fiyatları, vergi gelirleri vb. nedenlerle ortadan kayboluyor.

Tükenme, 2016 yılında küresel ekonomiyi ele geçirdi. Ancak merkez bankaları komadaki hastaya şok uygulamak için büyük miktarda mali adrenalin enjekte ettiler. Bu "tedavi" şimdi de sürüyor. Son olarak Çin merkez bankasının ocak ayında kredi piyasalarına emsali görülmemiş şekilde 1,2 trilyon dolar enjekte ettiği görüldü.

Finansal adrenalin ile ilgili sorun, her dozun bir sonraki dozun etkisini azaltmasıdır. Bir noktadan sonra hasta cevap vermez. Uyaranın pozitif etkileri toksik hale gelir ve dozu arttırma girişimleri hastayı sadece çöküşe iter. Küresel ekonomi şu anda bu noktadadır.

2016 yılında gerçekleşen "tükenme", benzeri görülmemiş miktarlarda nakitle geçiştirildi. Mevcut enjeksiyonlara cevapsa var ile yok arasında. "Büyümeyi" teşvik etmek için borç vermek artık işe yaramıyor. Hastaya daha yüksek dozlarda uyaran enjekte etmek ise yalnızca çöküşü hızlandırıyor.

2019-21 krizinin etkileri hissedilmeye başlandı ancak şimdiden tüm "güvenli koltuklar" borçlu olmayanlar ile hükümete ya da merkez bankasına çok az bağımlılığı olanlar arasında paylaşılmış durumda. Geriye kalan koltuklar ise bariz ekonomik dengesizliklerle uğraşmayı reddeden sapkın ve "çarpıtıcı" politikalar yürütenlere ve bunların korkunç sonuçlarına maruz kalacak olanlara ayrılmış durumdadır. Bunlardan biri de maalesef biziz.

2019-2021 dünya ekonomik krizinin nedenleri nedir yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.