Kategoriler
Bilim

2020'deki Ay tutulmaları ne zaman olacak? Tutulmaların tarihleri ve saatleri

2020'de gökyüzünde dört Ay tutulması görülecek. Tümü gölgeli tutulmalar olacak yani Ay'ın yüzeyi birkaç saatliğine koyu gümüş renkte olacak. Eğer hava durumu izin verirse Türkiye gibi dünyanın birçok bölgesindeki insanlar 2020'deki dört tutulmadan en az birini izleyebilecekler. Tutulmalardan ilki 10-11 Ocak'ta yaşandı. Peki sıradakiler hangi tarihlerde gerçekleşecek?

Sonraki Ay tutulmasının tarihi

An itibariyle 2020'de geriye üç tutulma kalıyor. Bunlar sırasıyla 5 ve 6 Haziran arası, 4 ve 5 Temmuz arası ve 29 ve 30 Kasım arasında meydana gelecek. Dünya'da zamanın her anında Güneş ışığının düşmediği bir yer vardır. Gezegenin gece tarafının yukarısındaki alanda Dünya'nın koni şeklinde bir gölgesi var. Çoğu zaman görmek imkansızdır, ancak Ay bu gölgenin bir kısmından geçtiğinde varlığı belirginleşir.

Dünyanın gölgesinin üç farklı Ay tutulması yarattığı iki senaryo bulunuyor: Dünya atmosferi Güneş ışığını bükerse Ay'da yarı siyah bir gölge oluşur. Eğer Ay, Dünya'nın gölgesinin en iç kısmından geçerse o zaman bakır renkli bir Ay yüzeyi görürüz. Bu durum tam Ay tutulması veya "kanlı Ay" olarak biliniyor.

İLGİLİ:  Rüzgar olmasa ne olur?

Bu nedenle 2020'de dört kez gölgeli Ay tutulması göreceğiz. Bu durum sadece Ay, Dünya'nın yarı gölgesinden geçtiğinde oluşuyor yani Dünya'nın koni şekilli gölgesinin dış kısmından. Eğer Ay iç gölgenin (tam gölge) bir kısmına bile değerse buna kısmi Ay tutulması denirdi.

10-11 Ocak'ta gölgeli Ay tutulması

10-11 Ocak'taki Ay tutulması 2020'nin ilk Ay tutulmasıydı ve en iyi Afrika, Avrupa, Asya ve Batı Avustralya'dan izlendi. Bu kıtalar o tarihte gece vaktinde olduğundan Ay'ın Dünya'nın gölgesinde kalması en derin şekilde görüldü. Tutulma Türkiye saatiyle 19:00'da başladı ve 4 saat, 4 dakika ve 34 saniye sürdü. Bu tutulmayı görüp göremeyeceğini merak edenler timeanddate.com adresini ziyaret etti.

2020'nin ilk Ay tutulması ülkemizden net görüldü.

5-6 Haziran'da gölgeli Ay tutulması

2020'nin bir sonraki Ay tutulması yine Türkiye'den görülebilir olacak ve 5-6 Haziran'da yaşanacak. Afrika, Avustralya ve Orta ve Güney Asya bu Ay tutulmasını bütünüyle görecek ve Güney Amerika'nın doğu kıyısı Ay'ın alt kısmındaki tutulmanın sona ermesine tanıklık edecekler. Bu olay sırasında Türkiye saatiyle 21:45 itibariyle Ay yüzünün yaklaşık yarısını Dünya'nın gölge gölgesine batıracak. NASA'ya göre tutulma 3 saat 18 dakika 13 saniye sürecek.

İLGİLİ:  Dünya'da atmosfer olmasaydı ne olurdu?
Türkiye'den görülebilecek.

4-5 Temmuz'da gölgeli Ay tutulması

2020'nin sondan bir önceki Ay tutulması Türkiye'den görülebilir olmayacak. Bu tutulmanın keyfini ilk iki tutulmayı pek göremeyen Kuzey ve Güney Amerika yaşayacak. 4-5 Temmuz'da görülecek ve etkinliği Afrika ve Avrupa'nın en batı bölgelerindeki insanlar da izleyecek. Tamamı 2 saat 45 dakika sürecek.

Ülkemizden görülemeyecek.

29-30 Kasım'da gölgeli Ay tutulması

2020'nin son Ay tutulması 29-30 Kasım'da Kuzey ve Güney Amerika, Pasifik Okyanusu ve komşu bölgeler üzerinde görülecek. Bu son Ay tutulması 4 saat, 20 dakika ve 59 saniye sürerek yılın en uzun tutulması olacak. Önceki tutulma gibi Türkiye'den görülemeyecek.

Türkiye'den görünür olmayacak.

Ay tutulması nasıl oluşur?

Ağustos 2017’de tanıklık edilen Büyük Amerikan Tutulması, Ay’ın yıldızımızı engelleyecek şekilde Dünya ile Güneş arasına girdiği bir Güneş tutulması idi. 21 Ocak 2019'daki son olay ise tam bir Ay tutulmasıydı. Yani Dünya, Güneş'le Ay arasına mükemmel bir doğrulukla yerleşti. Böylece gezegenimizin gölgesi Ay'ı tamamen kapladı. Bunun gerçekleşmesi için Ay'ın bulunduğu yörüngede tam olarak doğru noktada olması gerekiyor.

İLGİLİ:  Güneş Sistemi'ndeki en uzak cisim tanımlandı
2019 Ay tutulması görünürlüğü
2019 tutulması bazı bölgelerde gözlemlenemedi.

Gölgeli Ay tutulması Ay'ın biraz eğimli olduğu bir zamanda Dünya'nın gölgesinde kaldığı ancak "Kanlı Ay"ın aksine tamamının gölgeyle kaplanmadığı bir durumdur. Kısmı Ay tutulması biraz farklıdır; Dünya'nın Ay'ın bir kısmını gölgesiyle örttüğü bir olaydır.

sonraki ay tutulması
Gerçekleşen son Kanlı Ay tutulmasının görüntüsü.

Tam Ay tutulması neden kırmızıdır?

Güneş'ten Dünya'ya gelen ışığın büyük bir kısmı gün boyunca atmosfer tarafından filtrelenir. Işık atmosferin en kalın kısımlarına ulaştığında sadece en "uzun" dalga boyuna sahip olan kırmızı renk buradan geçer; sarı ve mavi renk geçemez. Dünya'dan uzaya yollanan kırmızı ışık tutulma sırasında Ay'ın yüzeyine yansımaya başlar; Kanlı Ay ortaya çıkar.

Ay tutulmasını görmek için neye ihtiyacım var?

Ay tutulmasına bakmak Güneş tutulmasına bakmak gibi değildir. Bunu çıplak gözle yapabilirsiniz. Hatta tutulma sırasında Ay normalde olduğundan daha sönük bir ışığa sahip olur. Tutulma sırasında Ay'ın daha parlak görünmesini sağlamak için teleskop filtresi dahi kullanabilirsiniz.

Tam Ay tutulması ve Kanlı Ay tutulması farkı nedir?

Aslında farklı değiller. Kanlı Ay tutulması kulağa her ne kadar agresif bir olay gibi gelse de, bu terim astrologlardan ve komplo teorisyenleri tarafından konulmuştur. Herkes bu terimi kullanıyor, ancak bilimsel olarak hiçbir şey ifade etmiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.