Kategoriler
Politika

ABD 2018'de Afganistan'a 7.400 bomba bıraktı: 10 yılın en yükseği

Trump bir yandan yurt dışındaki ABD ihtilaflarına antipati beslemeye devam ederken, ABD ordusu geçen yıl Afganistan'a 7.362 bomba bırakmakla meşgul oldu. Bu son 10 yılın en yükseği anlamına geliyor. ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı'nın en yeni hava gücü istatistik raporuna göre 2018'de, Amerikan savaş uçakları, stratejik ve görünmez bombardıman uçakları, drone'lar ve helikopterlerle yapılan saldırılarda Afganistan'a benzeri görülmemiş şekilde 7.362 bomba atıldı.

ABD 4 ayda Afganistan'ı rekor düzeyde bombaladı

abd
ABD hava araçları yalnızca 2018'de 8.200 sorti yaptı

Ne kadar çok bombalama yapıldığının daha iyi anlaşılması adına; bundan önce kayda geçen en yüksek bombalama 2011 yılında gerçekleşmişti. Hükümet tarafından açıklanan rakamlara göre, Kalıcı Özgürlük Operasyonu (2001-14) sırasında ABD ülkeye 5.411 bomba attı. Operasyon beş yıl önce 2014'de tamamlandı; en azından öyle bilindi.

"Geçtiğimiz yıl devam etmekte olan birçok göreve hava desteği verilerek, saldırılar caydırıldı, güvenlik sağlandı ve iletişim ağımız korundu. IŞİD halifeliğini yok etmek, Irak'ı desteklemek ve Afganistan'da önemli ilerlemeler sağlamak için koalisyon hava kuvvetlerini kullandık.

ABD Birleşik Kuvvetler Hava Unsuru Komutanı Joseph Guastella'nın basın açıklamasındaki sözleri

Raporda yer alan "Birleşik Kuvvetler Hava Unsuru Komutanlığı 2015-2018 Hava Kuvvetleri İstatistikleri" tablosuna göre, bombalamalar 2017'den itibaren hız kazanıyor. Ancak 2018 Eylül'den başlayarak yıl sonuna kadar "serbest bırakılan silah" sayısında büyük bir artış olduğu görülüyor.

abd
Serbest bırakılan silah sayısı 2018 eylül itibariyle ciddi oranda yükseliyor

Sınıflandırma yapılmamış verilerde aynı zamanda Birleşik Kuvvetler Hava Unsuru Komutanlığı altında çalışan hava araçlarının 2018'de 8.196 sorti yaptığı (bombardıman uçuşu) belirtiliyor. Bu, 2017'de yapılan sortilerden iki kat daha yüksek.

abd
2018 Kasım itibariyle bombalama uçuşları neredeyse iki kat artıyor

Afganistan bombardımanlarının rekor düzeye ulaştığı 2018 yılında, Trump, aralık ayında Pentagon’a Suriye’den geri çekilmelerini ve Afganistan’daki sayılarını önemli ölçüde azaltmalarını söyledi.

Artan bombalamalar, Trump yönetiminin "işi bitirme" çağrısı nedeniyle gerçeklemiş olabilir. Trump'ın seçimden önce sunduğu vaatlerden biri de Orta Doğu'daki savaşları sona erdirmekti. Her ne kadar bombalamalar son on yılın neredeyse iki katına çıkmış olsa da, Trump daha önce Taliban ile barış yapabileceğinin sinyalini vermişti. Bunun 17 yıllık ABD – Afganistan savaşını bitireceği öngörüldü.

"Yönetimim Afganistan'da Taliban da dahil olmak üzere bir dizi Afgan grubu ile yapıcı görüşmeler yapıyor. Bu müzakerelerde ilerleme kaydettikçe, ordumuzun varlığımızı azaltabileceğiz ve terörle mücadeleye odaklanabileceğiz. Bir anlaşma yapıp yapamayacağımızı bilmiyoruz ama yirmi yıllık savaştan sonra, artık en azından barış için deneme zamanının geldiğinin farkındayız.", Trump'ın geçen hafta gerçekleştirdiği Ulusa Sesleniş konuşmasındaki cümleleri.

Trump bu zamana kadar Orta Doğu’daki çatışmalara karşı savaş karşıtı bir tutum sergiledi. Ancak hükümet verileri, Trump'ın Afganistan’daki çatışmaya son verme planının ülkeyi yok olana dek bombalamak ve bu sayede Taliban’ı pazarlık etmeye zorlamak olduğu görülüyor.

ABD 2018'de Afganistan'a 7.400 bomba bıraktı: 10 yılın en yükseği yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.