Kategoriler
Ekonomi

Amazon yine vergi ödemedi: 11,2 milyar dolar kâr

Amazon son zamanlarda halk ilişkiler anlamında kötü günler geçiriyor ancak konu kârlılığa geldiğinde şirket için bazı sevindirci haberler var. Öyle ki Amazon geçen yıl elde ettiği 11,2 milyar dolarlık kazanç için hiçbir gelir vergisi ödemeyecek.

Amazon ikinci kez gelir vergisi ödemiyor

amazon
Amazon'un gelir vergisi ödememesinin arkasında ne var?

Online alışveriş ve teknoloji devi bir süre önce, 3 milyar dolarlık vergi mükellefi sübvansiyonunda yaşanan beklenmedik gelişmenin ardından New York'ta ikinci bir merkez inşa etme planından vazgeçti. Zira yerel politikacılar, yalnızca 2018'in son üç ayında ayda 1 milyar dolar kâr yapan bir şirketin neden vergi mükellefinden yararlanması gerektiğini sorguladılar.

Görünüşe bakılırsa bu eleştiriler bu hafta biraz daha yoğunluk kazanacak. Zira Vergi ve Ekonomik Poliçe Enstitüsü (ITEP), Amazon'un art arda ikinci kez bir kuruş vergi ödemeyeceğini açıkladı.

Yüzde 21 vergi yerine yüzde -1 vergi

2018 yılında Amazon, kârını 5,6 milyar dolardan 11,2 milyar dolara çıkardı. Şirketin yasal olarak %21 oranında vergi ödemesi gerekirken, aksine 129 milyon dolar federal gelir vergisi iadesi aldı. Bu da %-1 vergi oranı demek.

ITEP'ye göre bu kısmen Amazon'un gelir vergisi beyannamesinde yer alan tanımlanmamış çeşitli "vergi indirimleri" ve yönetici hisse senedi opsiyonları için sunulan vergi muafiyetinden kaynaklanıyor.

Amazon vergi ödememe konusunda yalnız değil. Netflix geçen hafta 2018 yılının kârını açıkladı. Bugüne kadarki en yüksek kâra işaretti: Tam 845 milyon dolar. Ancak ITEP'nin belirttiği gibi ne federal vergi ne de devlet vergisi ödemedi.

Amazon ve Netflix gibi şirketler "yasal" yollarla vergi kaçırıyor

Şirket primleri, Trump yönetiminin federal kurumlar vergisi oranlarını büyük oranda düşüren Vergi Kesintileri ve İş yasasını uygulamaya koymasından sonra geldi.

Uzmanlara göre Amazon bir şirket olarak şu anda vergi kaçırma üzerine inşa ediliyor. Ancak bu bildiğimiz yöntemlerden çok farklı. Hükümet burada devreye giriyor ve özel yasalarla Amazon'a yardımcı oluyor. Kurumlar vergisi oranını %35'ten %21'e çekmek, Trump'ın yaptığı ilk değişiklikler arasındaydı. Ancak vergi beyannamesi yaklaştıkça birçok şirketin en düşük oranı bile ödemediği ortaya çıkıyor.

Bazı isimler burada doğrudan Kongre'yi suçlarken bazıları bu kararların büyük şirketlerin yaptığı lobicilik faaliyetinin ürünü olduğunu düşünüyor. Onlara göre, Amazon ve Netflix'in de içinde bulunduğu lobici şirketler kanunları kendilerine göre yazıyor.

Amazon yine vergi ödemedi: 11,2 milyar dolar kâr yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.