Kategoriler
Rehber

Apex Legends: FPS arttırma, düşük FPS sorunu

Apex Legends'ta FPS arttırma ve düşük FPS sorununu ele aldık. Geliştirici Respawn Entertainment tarafından açıklandığı üzere Apex Legends yalnızca iki hafta gibi bir sürede 50 milyon kullanıcıya ulaştı ve bu Fortnite'ın bile bu kadar kısa sürede ulaşamadığı bir rakamdı. Oyun hala büyük bir ilgiyle oynanmaya devam ediyor. Ancak bazı bilgisayarlarda düşük FPS sorunu ile karşılaşan kullanıcılar var. Biz de bu can sıkıcı problemin çözümünü paylaştık.

Apex'te FPS arttırma nasıl yapılır?

düşük FPS apex legends
Düşük FPS sorunu oyunda donmalara ve lag'lara neden olabiliyor

Her zaman akıcı çalışan Apex Legends birden düşük FPS vermeye başladıysa bunun oldukça kolay bir çözümü var. Aşağıdaki görsellerden yardım alarak düşük FPS sorununu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Sorun genellikle yapılan bir grafik güncellemesinin ardından ortaya çıkabiliyor ancak kolaylıkla çözülüyor.

Başlamadan önce belirtelim NVIDIA Apex'teki FPS sorunu ve "shuttering" veya donmalar ile ilgili olarak yeni bir sürücü yayımladı. Sürücüyü kurduktan sonra problem devam ederse DDU ile silip temiz kurulum yapmayı deneyin.

FPS arttırma adımları

Windows'ta arama kısmına Grafik ayarları / Graphics settings yazın ve ilk çıkan seçeneğe tıklayın. Ardından Göz at butonunu kullanarak Apex Legends klasörünün içinde bulunan r5apex.exe dosyasını seçin. Sonrasında Seçenekler ve ardından Yüksek performans'ı işaretleyerek Kaydet'e basın. FPS arttırma için kritik bir adımdır.

Apex Legends klasör konumu ve r5apex.exe dosyası için: C:\Program Files (x86)\Origin Games\Apex\r5apex.exe yolunu izleyebilirsiniz.

düşük FPS
Yüksek performans seçildikten sonra geriye tek bir adım kalıyor

İkinci adım NVIDIA Denetim Masası'nı kapsıyor. Aşağıdaki görüntüde yer aldığı gibi 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Program Ayarları > Apex Legends > Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi yolunu izleyerek Güç yönetimi modu için Maksimum performansı tercih et'i seçin. FPS arttırma için işe yaradığı biliniyor.

düşük FPS
Düşük FPS sorunu için son adım Denetim Masası'nı kapsıyor

İkinci yöntem şart olmamakla birlikte sorunun kesin olarak ortadan kalkması için kullanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda Güç yönetimi modu seçeneğini göremiyorsanız bu adımı es geçin. Yaptığımız testlerde yukarıdaki adımların ardından Apex Legends'ta 10 FPS'e düşen oyunumuz tekrar normal seviyesine (35-40 FPS) döndü.

En düşük sistem gereksinimleri

  • OS: 64-bit Windows 7
  • CPU: Intel Core i3-6300 3.8GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz Quad-Core
  • RAM: 6 GB
  • GPU: NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon HD 7700
  • GPU RAM: 1 GB
  • DEPOLAMA: En az 30 GB boş alan

Adımların ardından hala düşük FPS almaya devam ediyorsanız bu durumda grafik kartınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Oyun bazı sistemlerde 40-50 FPS gibi akıcı değerler vermesine rağmen hala lag'li oynanmaya devam edebiliyor. Bunun bilinen bir çözüm yolu bulunmuyor. Ancak kablosuz yerine ethernet'ten bağlanarak oyunu bir kez daha test edebilirsiniz. Zira Apex'in diğer BR'lardan daha yüksek indirme ve yükleme hızına ihtiyaç duyduğu biliniyor. Ethernet bu sürece yardımcı olabilir.

Diğer Apex rehberleri

Bu yazımızda düşük FPS sorunu ve FPS arttırma adımlarını ele aldık. Daha fazla Apex Legends rehberi için aşağıdaki yazılarımıza göz atmayı unutmayın:

Ayrıca karşılaştığınız çökmeler ve hatalar için Apex Legends sorunları ve çözüm yolları yazımızdan yararlanabilirsiniz. Yazıda Origin'de FPS göstergesini açma gibi yararlı bilgiler var.

Apex Legends: Düşük FPS sorunu / Low FPS çözümü yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/rehber

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.