Kategoriler
Rehber

Apex Legends ipuçları ve püf noktaları

Geçtiğimiz haftalarda hiçbir yerde duyurulmadan sürpriz bir şekilde çıkış yapan Apex Legends yedi gün içinde 25 milyon ve bir ay içinde 50 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak ilginç bir başarı elde etti. Biz de bu yazımızda Kings Canyon'ın şampiyonu olmanıza yardım edecek en iyi ipuçları ve püf noktalarına yer verdik. Başlamadan önce, oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek için Apex Legends: Silahların Spray desenleri (Pattern) ve Wraith bıçağı: Apex Legends Heirloom rehberi kılavuzlarımıza göz atmayı unutmayın.

Apex Legends'ta size avantaj sağlayacak en iyi bilgiler

arka plan
Apex Legends gibi rekabetçi oyunlarda ipuçları ve püf noktalar büyük önem taşıyor

Apex Legends'ın belki de en zayıf noktası başlangıçta gösterilen eğitim bölümüdür. Oyunun temel mekaniklerini öğretmede yeterli olsa da birçok önemli noktayı es geçer. O nedenle yazımızda, Apex'te oyunu kaybetmekle kazanmak arasındaki farkı belirleyecek en kritik noktalardan bazılarına yer verdik. Başlamadan önce alttaki kısımda sesli konuşma tuşu, Jumpmaster değiştirme veya kendi kendini kaldırma gibi çeşitli bilgiler bulacaksınız.

Çeşitli Apex Legends püf noktaları

Her şeyden önce, eğer bir Champion Legend olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı temel ipuçları ve püf noktaları bulunuyor:

 • Hasar Rengi: Bir düşmana saldırırken, verdiğiniz zararı gösteren sayıların, hedeflediğiniz düşmana bağlı olarak değişebileceğini fark edeceksiniz. Bu renk, rakibinizin hangi kalitede zırh giydiğini gösterir: Seviye 3 için mor, seviye 2 için mavi, seviye 1 için beyaz ve hiç zırhları yoksa kırmızı hasar rakamları görürsünüz.
 • Sadeleştirilmiş HUD: Tüm arayüze alıştıktan sonra daha az dikkat dağıtan bir oyun deneyimi için seçenekler menüsünde Compact Loot Prompts'ı açın.
 • Legendary Knockdown Shield: Bu KS çeşidi kendinizi kaldırmanıza yarar. Evet, Apex'te düştüğünüzde kendi kendinizi canlandırabilirsiniz. Harika değil mi?
 • 3'e basarak hızlı koşun: Rakiplerinizi kovalarken veya kendinizi toparlamak için kaçarken 3'e basarak 'Holster Weapon' özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Silahı arkanıza almanıza yarar.
 • Helmet ve Body Armor farkı: Zırhların aksine kaskların yeniden şarj edilmesi gerekmez ve giydiğiniz sürece kafanıza aldığınız mermilerin hasarını azaltır.
 • Takım arkadaşını susturmak: Ekibinizdeki bir oyuncu çok konuşuyor, sizi rahatsız ediyor ve maça odaklanmanızı engelliyorsa Tab'e basarak ve üstten Squad'ı seçerek mikrofununun sesini kapatabilirsiniz.
 • Sesli konuşma tuşu: Apex Legends'ta sesli konuşma tuşu (sesli sohbet veya voice chat) T'dir. Birçok kullanıcı bunu fark etmez. Ayrıca ses sorunu oyunun geneline yayılmıştır. Ses kalitesi biraz düşüktür.
 • Jumpmaster değiştirme: PC'de Jumpmaster değiştirmek için sol CTRL tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. PS4'te ise yuvarlağa basmanız gerek.
 • Ayrıca: İnteraktif Apex Legends Kings Canyon haritası için buraya tıklayın. Haritada 20 Survey Beacon'ın ve 57 Respawn Beacon'ın konumunu görebilirsiniz.

Diğer Apex Legends rehberleri:

En iyi eşya veren bölgeyi tespit edin

apex legends
Rakiplerinizin nereye indiğini kontrol edin

Apex'te yerdeki silahı ilk alan genellikle oyunu kazanır. Oyunda iki farklı iniş stratejisi bulunuyor: Rakibe yakın inmek ya da olabildiğince uzağa atlamak. Herkesten uzağa atlamak en kolayı olsa da aynı zamanda en sıkıcı olanıdır. Dakikalarca teçhizat topladıktan sonra tek mermi sıkmadan sonunuzun geldiğini görebilirsiniz. Apex en iyi, rakiplere yakın oynandığında ve onlarla etkileşime girildiğinde zevklidir. Atlamadan önce M'ye bastığınızda hangi bölgenin yüksek seviye eşyaya sahip olduğunu maviyle işaretli şekilde görebilirsiniz.

Elbette halihazırda rakip oyuncuların iniş yaptığını gördüğünüz bir alan varsa oraya inmeyin, ancak onlara yakın olduğunuzdan emin olun. Bu sayede rakip daha fazla teçhizat toplamadan doğru bir stratejiyle işlerini bitirebilirsiniz. Supply Ship genellikle en eğlenceli iniş noktasıdır.

Yumruk atma, uçan tekme ve aparkat

apex
Yumruğun yanı sıra aparkat ve uçan tekme de atabilirsiniz

Apex Legends'ta yakın dövüş ilk bakışta göründüğünden detaylıdır. Standart yakın dövüş saldırınızın yanı sıra başka hareketleriniz de bulunuyor. Yumruk atmak yerine uçan tekme atmak için zıplama tuşuna basın ve ardından sol tıklayın. Aparkat ise ikinci hareketiniz; kayar pozisyondayken sol tıklayarak çalışır. Farklı hareketler rakibi şaşırtmanızı sağlar.

Daha hızlı şarjör değiştirin

Solda boş şarjör ve sağda ise dolu şarjörün hız farkını görebilirsiniz

Şarjörünüzü tamamen boşaltıp yenilemek yerine erken yenilemeyi seçerek daha hızlı şarjör değiştirebilirsiniz. Kalan mermi miktarı önemli değil. Yalnızca şarjörünüzde bir miktar merminin olduğundan emin olun. Hızlı şarjör değiştirme ile savaş alanında daha avantajlı hale gelebilirsiniz.

Kapıları parçalayın

apex legends
Bloklanan kapıları parçalara ayırabilirsiniz!

Kings Canyon'da şaşırtıcı miktarda kapı bulunuyor. Çoğu zaman göze çarpmıyorlar. Ancak bazı nadir durumlarda kapının arkadan bloklandığını görebilirsiniz: Caustic'in gaz tüpleri, ölen oyuncuların kutuları veya sürünen oyuncuların kendileri bir kapının açılmasını engelleyebilir. Kapıları iki kere tekmeleyerek parçalayabilirsiniz.

Ölüm kutularındaki nesneleri Ping'leyin

Apex'teki hemen her şeyi Ping'lediğinizi (işaretlediğinizi) görebilirsiniz. Buna oyuncuların ölüm kutularındaki eşyaları da dahildir. Önemli bulduğunuz eşyaları farenin orta tekerliğine basarak takım arkadaşlarınızın bilmesini sağlayabilirsiniz.

En iyi eşya noktaları

apex loot haritası map
Mor alanlar genelde en iyi seviye eşya, mavi orta seviye eşya ve gri düşük seviye eşya verir

Eşya toplamak oyunda merkezi öneme sahip. Her bölge farklı seviyede eşyalar verir. Bunları o alana ilk kez girdiğinizde ekranda beliren High-Tier veya Mid-Tier ifadesiyle görebilirsiniz. Aynı zamanda haritada ismi görünmeyen noktalar da vardır. Bunlardan düşen eşyalar tamamen rastgele olarak belirlenir. Atlamadan önce M'ye basarak o an hangi bölgenin yüksek seviye eşyaya sahip olduğunu görebilirsiniz. Her maç maviyle işaretli "High loot area" yazan yerlerde en iyi eklentilerle donatılmış Legendary renkli sıradan silahlar bulursunuz.

Oyunda en iyi eşya Drop Pod'lardan çıkmaktadır. Her Drop Pod, halka daralmayı tamamladıktan kısa süre sonra iner. Pod'lardan genellikle birden çok Epic seviye eşya ve Kraber .50 ya da Mastiff gibi Legendary eşyalar düşmektedir. Bu Legendary eşyalar sadece Pod'lardan düşer ve şarjörleri etrafta bulunmaz. Ayrıca Body Shield ve Backpack gibi Legendary'leri Supply Bin'lerden de bulabilirsiniz.

Yerde misiniz? Hala yardım edebilirsiniz

Apex'te yaralanıp yere düşmek pes etmek için bir bahane değil. Kendinizin ve ekibinizin hayatta kalmasını sağlamak için düştükten sonra yapabileceğiniz şaşırtıcı miktarda şey var. Düştüğünüzde bile hala düşmanı ping'leyebilir veya sesli konuşabilirsiniz. Düşmüş durumdayken hala kapıları engelleyebileceğinizi veya "E" tuşuyla açıp kapatabileceğinizi unutmayın. Ayrıca kalkanınızı kullanarak takım arkadaşınızla rakip arasına girebilirsiniz.

Tırmanma

Apex'te yüksek gibi görünen duvarları dahi tırmanabilirsiniz. Bunun için boşluk tuşuna birkaç saniye basılı tutun ve karakterinizin tırmanmasını izleyin. Aynı zamanda tepe noktasına yakınken boşluğu bırakırsanız karakteriniz duvarda asılı kalarak duvarın arkasını görmenize izin verir. Daha fazla ipucu için Apex Legends: Bunny Hop, daha ileri zıplama ve duvardan sekme yazımıza göz atabilirsiniz.

Ateş modunu değiştirme

Selectfire eklentisi apex
'Selectfire' eklentisi atış modunu değiştirmenizi sağlar

Silahların atış modunu değiştirebilirsiniz. B'ye basarak bir silahla tekli, üçlü ya da otomatik ateş edebilirsiniz. Oyun aslında bunu yapabileceğinizi söylemez. Aşağıdaki listede alternatif ateş modlarına sahip silahlar yer alıyor:

 • R-301 Carbine : Tam Otomatik / Yarı Otomatik
 • VK-47 Flatline: Tam Otomatik / Yarı Otomatik
 • Hemlock Rifle: 3'lü Seri Atış / Yarı Otomatik
 • Prowler PDW: 3'lü Seri Atış / Tam Otomatik ('Selectfire' eklentisiyle)

Her silahın ateş modu farklı senaryolarda avantaj sağlar. Örneğin, yarı otomatik uzun menzilde iyiyken, seri atış ve tam otomatik yakın mesafede iyidir.

Apex Legends'ta en iyi silahlar ve hasarları

SilahTürKapasiteKafa hasarıGövde hasarı
WingmanPistol69045
PeacekeeperShotgun6165110
ProwlerSMG202114
DevotionLMG443417
Hemlok Burst ARAssault Rifle183618
Triple TakeSniper513869

Kullanılabilecek 19 silah bulunuyor. Deneyimlerimize dayanarak Apex Legends'taki en iyi ve en kötü silahları listeledik. Daha fazla silah rehberi için Apex Legends: Silahların Spray desenleri (Pattern) yazısına göz atabilirsiniz.

 • En İyisi: Mastiff (Shotgun), Kraber .50 (Sniper), Peacekeeper (Shotgun)
 • İyi: Wingman (Pistol), VK-47 Flatline (Assault Rifle), Spitfire (LMG), G7 Scout ve Select Fire yükseltmeli Prowler (SMG)
 • Orta: Turbocharger yükseltmeli Devotion (LMG), EVA-8 Auto (Shotgun), R-301 (Assault Rifle), Longbow (Sniper), Hemlock (Assault Rifle), R-99 (SMG)
 • İdare eder: Alternator (SMG), Triple Take (Sniper)
 • Gerisi: Geriye kalan tüm silahları en kısa sürede değiştirmeyi isteyeceksiniz. Buna P2020 ile RE-45 tabancaları ve Mozambique örnek verilebilir.

En iyi Apex Legends karakterleri (Legends)

apex legends
Oyunda sekiz karakter bulunuyor ancak bazıları ekip oyununa diğerlerinden daha yatkın

Öncelikle belirtelim Apex Legends'ta tüm karakterler aynı temel hızda koşar. Pathfinder veya Gibraltar'ın yavaş koşuyor gibi görünmesinin nedeni animasyon hızı ile ilgilidir. Ancak büyük karakterlerin daha kolay hedef alındığı doğrudur. Örneğin, Wraith kambur şekilde hareket ettiğinden vurulması en zor karakterdir.

Tabii ki en önemli sorulardan biri de en iyi karakter hangisi olacak. Bu, büyük ölçüde kişisel oyun tarzınıza bağlı ancak mevcut meta'da en iyi Apex karakterleri şunlardan oluşuyor:

 • Lifeline: Hem Drop Pod indirme özelliği hem de takımın sağlığını yenileyen drone'u ile her takıma en iyi şekilde uyum sağlar.
 • Wraith: Void Run yeteneği hem tehlikeli durumlardan kaçmasına hem de düşmanları kuşatmasına izin verir. Son derece etkili bir karakterdir.
 • Bloodhound / Gibraltar: Üçüncülüğü ise iki Legends paylaşıyor. Oyun tarzınıza veya takımınızın ihtiyaçlarına göre seçim yapabilirsiniz. Bloodhound'ın iz sürme yeteneği rakipleri avlamanızı kolaylaştırır. Gibraltar'ın kalkanı ise Lifeline'ın iyileştirme becerisiyle mükemmel bir kombo sunar.

Apex Legends'ta en iyi iniş bölgeleri

Her maçta en iyi eşyaların bulunduğu noktalar rastgele biçimde değişir. O nedenle High-Tier ya da Mid-Tier loot'lar sonraki maçınızda farklı noktalarda olacak. Ancak belli başlı yerlerde tipik olarak daha fazla sayıda eşya bulursunuz. Daha fazla bilgi için Apex Legends haritası Kings Canyon: En iyi loot yerleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Thunderdome: Büyük bir yerleşim olmayabilir, ancak neredeyse her zaman tüm takımınızın olağanüstü miktarda ekipman bulacağı iyi LZ'ler arasındadır.
 • Supply Ship: Apex'te gemiyi hedefliyorsanız, en sıcak çatışmalar burada yaşanır. Ancak hayatta kalırsanız mükemmel ekipmanlara sahip olursunuz.
 • Relay: Huzurla eşya toplayıp ardından savaşa atılmak isteyenler için harika bir seçenektir.
 • Water Treatment: Kings Canyon'ın büyük yapılarından biri olan arıtma tesisi haritanın güneyinde yer alır. Gelen düşman ateşinden kurtulmanızı sağlayan harika saklanma noktaları ile birlikte birçok eşya bulmanıza olanak sağlar.

Apex Legends ipuçları ve püf noktaları yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/haberler

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.