Apex Legends sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgiler

Yayım tarihi Rehber olarak sınıflandırılmış

Electronic Arts ve Respawn Entertainment tarafından geliştirilen yeni birinci şahıs Battle Royale oyunu Apex Legends çıkışından yalnızca iki hafta sonra 25 milyon kullanıcıya ulaştı. Birçokları oyunda bir takım hatalarla karşılaşıyor. Bunlar arasında oyundan atma sorunu gibi kritik problemler var. Biz de yazımızda Apex Legends sorunları ve potansiyel çözümlerinden bahsettik.

Apex Legends hataları ve çözüm yolları

apex Legends sorunları
Aniden oyundan atması en sık karşılaşılan sorunlardan biri

Bazı Apex Legends kılavuzları:

Her yeni oyunun piyasaya sürülmesinde olduğu gibi, Apex Legends beraberinde bazı problemlerle geldi. Oyun oldukça iyi bir şekilde optimize edilmiş olmasına rağmen bir takım hataları ve problemleri yok değil. Bu kılavuzda oyuncuların en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan oyundan atma probleminin çözümünü ve çok daha fazlasını ele aldık.

AMD Phenom masaüstüne atıyor

Eğer AMD Phenom veya eski bir Intel işlemci kullanıyorsanız, o zaman bazı kötü haberlerimiz var. EA'den bir topluluk yöneticisi Apex Legends'ın eski nesil CPU'ları desteklemediğini doğruladı. Bu yüzden PC donanımınızı yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

Apex Legends çökme sorunu

Bazıları oyunlarının çöktüğünü ya da donduğunu bildiriyor. Bu sorunu çözmek için aşağıda listelenen adımları deneyebilirsiniz:

 • Grafik kartı sürücünüzü güncelleyin.
 • MSI Afterburner veya Geforce kayıt aracı gibi siz oynarken ekranda görünen bir overlay'e sahipseniz bunları da kapatın.
 • Oyunu video ayarlarından kenarlıksız pencere (borderless window) modunda çalıştırmayı deneyin.
 • Ayrıca, video ayarlarından vSync’i Adaptive olarak değiştirmeyi deneyin.

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, büyük olasılıkla sisteminiz aşırı ısınıyor veya Respawn geliştiricilerinin güncellemeyle düzeltmesi gereken bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 • Diğer taraftan oyundan aniden atan "connection to server timed out" hatasının kesin çözümü bilinmemektedir. Ancak daha çok düşük performanslı sistemlerde görülmektedir.
 • Bad_module_info hatasının kaynağı ise yine bilinmiyor. Kullanıcılar FPS'i 45'e sabitleme, CPU/GPU sürücülerini güncelleme, HDD yerine SDD kullanma, grafikleri en düşüğe alma ve hatta sistemdeki overclock'u kaldırma gibi potansiyel her yola başvuruyor ancak hata maalesef görülmeye devam ediyor. Hatayı aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey sistemi baştan başlatmak olsun.
 • DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG hatasıyla karşılaşanlar NVIDIA'nın bu soruna özel olarak hazırladığı grafik sürücülerini indirebilirler. Sürücüler resmi web sitede ve GeForce Experience yazılımında bulunabilir.
 • Out of sync with server hatası için yapılabilecek tek şey Origin başlatıcısını açarak Apex Legends'ın Play butonunun altında yer alan dişli çarka basarak Repair'i seçmektir. Bazı durumlarda faydası olabilir.
 • Party not ready hatasında ise tek çözüm oyunu yeniden başlatmak oluyor. Eğer bu işe yaramazsa son olarak bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin.

Apex Legends donma, yavaşlama sorunu

apex yavaşlama donma çözüm
Oyunda yüksek FPS almanıza rağmen yavaşlama hissediyorsanız bu adım çözüm olabilir

Apex Legends'ta donma sorunları, oyunun yavaşlaması / shuttering gibi problemler için yukarıdaki görselde gösterdiğimiz gibi oyunun r5apex.exe dosyasına sağ tıklayarak "Disable fullscreen optimizations" özelliğini işaretlemeniz gerekiyor. Bunun ardından bilgisayarınızı baştan başlatın. Eğer çözüm olmazsa, CCleaner'ı kullanarak tüm registry / kayıt defteri girdilerini sildiğinizden emin olun. Kayıt defteri sekmesi programda sol kısımda bulunur. Bunu ayrıca registry'ye girerek de yapabilirsiniz.

Buna ek olarak Origin'i açarak Apex Legends görseline sağ tıklayın ve Game Properties'i izleyerek Enable Origin In Game'i kapalı hale getirdiğinizden emin olun. Bu ayar Origin arayüzünü oyundan gizlemiş olacak.

"There was a problem processing game logic" hatası

Apex Legends'ta görülen bu sorun aynı motoru kullanan Titanfall'da yaşanıyor. Problem genellikle aynı anda birkaç tuşa birden basıldığında, dizüstünde ses yükseltme veya ekran ışığı tuşları kullanıldığında, eşyaları faredeki tuşlarla kontrol etme (shield kullanma gibi) ya da tamamen farklı anlarda meydana geliyor. Hem eski hem de yeni makinelerde yaşanıyor. "Index # is beyond array size of 5" uyarısıyla karşılaşanlar farelerindeki 6, 7 ve 8. tuşları devre dışı bırakarak sorunu çözdüler. Siz de kullanmadığınız fare tuşlarını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Hata açıklaması o anda yapılan işlevi gösteriyor. Örneğin, "logic – mp_ability_area_sonar_scan", Bloodhound'ın yeteneği kullanılırken oyunun çöktüğüne işaret ediyor. Hata mesajının tamamı aşağıdaki gibidir. Eğer siz de bu hatayla karşılaşırsanız farenizdeki kısayol tuşları yerine klavyedeki tuşları kullanmayı deneyin. Aynı zamanda özel tuşlar atadıysanız bunları eski (Default) haline getirin. Sorun ortadan kalkacaktır.

"gamemodes/cl_gamemode_survival.nut#1144 [CLIENT] WeaponModCommand: Changing multiple mods during the same command is not currently supported."

Çökme sorununu .bat dosyası kullanarak gidermek

Çökme bazen Origin önbelleğinde biriken verilerden kaynaklanır. Önbelleği temizleyerek kapanma problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Aşağıdaki kodu .bat dosyasına yapıştırarak çalıştırın. Dosyaya çift tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılacak.

taskkill /F /IM Origin.exe<br>taskkill /F /IM OriginClientService.exe<br>taskkill /F /IM OriginWebHelperService.exe<br>pushd “C:\ProgramData\Origin\” || exit /B 1<br>for /D %%D in (“<em>”) do ( if /I not “%%~nxD”==”LocalContent” rd /S /Q “%%~D” ) for %%F in (“</em>”) do (<br>del “%%~F”<br>)<br>popd<br>rmdir /s /q “C:\Users\INSERTYOURUSERNAMEHERE\AppData\Roaming\Origin”<br>rmdir /s /q “C:\Users\INSERTYOURUSERNAMEHERE\AppData\Local\Origin” shutdown /r /t 0

CPU does not have POPCNT hatası

Apex Legends ne yazık ki SSE4 ve SSE3 desteğine sahip olmayan işlemciler ile çalışmıyor. İşlemciniz Apex'in minimum sistem gereksinimlerinin altında kalıyorsa muhtemelen POPCNT desteğine sahip değil demektir. Bu işlemciler arasında Intel Xeon E5450, Q6600, Q9400, X5460, Q9550 ve Q8400 ve daha fazlası var (775 soket genel olarak desteklenmiyor).

Apex minimum sistem gereksinimleri:

 • OS: 64-bit Windows 7
 • CPU: Intel Core i3-6300 3.8GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz Quad-Core
 • RAM: 6 GB
 • GPU: NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon HD 7700
 • GPU RAM: 1 GB
 • DEPOLAMA: En az 30 GB boş alan

Bu tarz sorunlar SDE Emulator kullanarak çözülebiliyor. Tıpkı Quantum Break oyununda olduğu gibi. Ancak Apex'in EasyAntiCheat yazılımı Debugger kullanımına sıcak bakmıyor ve engelliyor. Tek çözüm daha yeni bir işlemciye geçiş yapmak olacak.

Yükleme ekranında takılı kalma sorunu

Apex Legends'ın yükleme ekranında takılı kalması sorunu oyun dosyalarının düzgün okunmamasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda Steam hesabı ile eşleştirme yapıldığında meydana geldiği düşünülüyor. Yapmanız gereken ilk şey hem oyunu hem Origin'i kapatmak olacak. Bunun için Görev Yöneticisi'ni kullanabilirsiniz.

 • Steam'i açın ve giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Ardından oyunun yüklü olduğu klasöre erişin ve Apex dosyasına tıklayın.
 • 'r5apex.exe' dosyasına sağ tıklayın ve Özellikleri'i seçin.
 • Uyumluluk sekmesine geçin ve programın çalıştırılacağı uyumluluk modu için Windows 7'yi seçin.
 • Programı yönetici olarak çalıştır'ı işaretleyin ve onaylayın.

İleride tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için Apex hesabınızı Steam hesabınızdan ayırmayı deneyebilirsiniz.

Apex Legends indirme / yükleme sorunu

İnternet servis sağlayıcınız Apex sunucularını otomatik olarak engelliyorsa bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Elbette bunun başka nedenleri de olabilir. Her iki ihtimale karşı aşağıda listelenen adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle herhangi bir VPN servisini indirmeniz gerekir. Bu hata için çalıştığı kanıtlanan en iyi VPN, Hotspotshield'dir.
 • Kurduktan sonra varsayılan ayarlarıyla çalıştırın.
 • Daha sonra Origin Launcher'da oturum açın.
 • Kütüphanenize Apex Legends'ı ekleyin.
 • Şimdi indirmenin başlamasını bekleyin ve bir kez başladıktan sonra VPN'i kapatın.

İndirme işlemi bittiğinde oyunu açın. Eğer açılmazsa tekrar VPN'i çalıştırın ve ardından oyunu başlatın. Oyun başladığında VPN'i kapatabilirsiniz.

Error syncing cloud storage data hatası

Bu bulut hatası, oyuncuların verilerini senkronize etmelerini imkansız hale getiriyor. EA kaynaklı bir sunucu sorunu gibi görünüyor ve şu anda hatayı düzeltmenin üç yolu var.

Yöntem 1

 • Origin Launcher'ı başlatın.
 • Menünün sol üst köşesindeki Origin başlığına tıklayın.
 • Ardından, Application Settings'i seçin.
 • “Installs & Saves” sekmesine gelin.
 • En üstteki Cloud storage'ı devre dışı bırakın.

Yöntem 2

 • İkinci yöntem, Origin'in kaldırılmasını ve ardından kayıt defteri girişlerinin silinmesini içeriyor.
 • Bunu güvenli bir şekilde yapmak için önce CCleaner'ı yükleyin, sonra Origin'i kaldırın ve CCleaner'ın kayıt defteri temizleyicisini kullanın. Bu Origin dosyalarını otomatik olarak kaldıracaktır.
 • Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, Origin'i tekrar yükleyin.

Apex Legends ipuçları ve püf noktaları yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/haberler

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.