Kategoriler
Ekonomi

Bu kahve dükkanı müşterilerine ücretsiz içecek veriyor

Müşterilerin kendisinin arkasında bulunan kişinin siparişini ödemesi, özellikle yılbaşı gibi zamanlarda Starbucks'ta popüler hale gelir. İnsanların yüzünü güldüren ve bir kez başlatıldığında genellikle gün boyu devam eden sevimli bir alışkanlık. Ancak ABD'nin Indiana, Crown Point'teki küçük bir kahve dükkanının sahibi, biraz sevgi yaymanın kendine has bir yolunu geliştirmiş. Dükkan sahibi her gün müşterilerinin ve yerel halkın hayatında olumlu etki oluşturuyor.

Kahve dükkanı her sabah 200 farklı özlü söz hazırlıyor

kahve dükkanı
Breanna Zolfo ve kahve kartonlarına yazılan sözler

Breanne Zolfo, altı yıl önce Cafe Fresco'yu açtı. Dükkan çok meşgul olmadığında, o ve çalışanları rastgele kahve kartonlarına ilham verici sözler not ederdi. Çok geçmeden, müşteriler kartonlarında böyle bir cümle yoksa, ekipten yazmalarını istemeye başladı.

Şimdi, ekip her müşterinin ilham verici cümlelere sahip kahve kartonları aldığından emin olmak için mağaza açılmadan önce her sabah 200'e kadar özlü söz hazırlıyor. Slevee'lere işlenen sözlerden bazıları şöyle:

  • "Dünyada iyilik olduğuna inan."
  • "İyi ol."
  • "Işığının parlamasına izin ver."

Zolfo, "Bütün günlerini dışarıda geçiren, günlerinde olumlu ya da ilham verici hiçbir şey olmayan insanlar var” diyor; “Bunun küçük bir parçası olmak gerçekten harika.” Ancak Zolfo'nun misyonu sadece motivasyonel alıntılar paylaşmakla ilgili değil.

kahve dükkanı
O gün iyilik ya da bağışta bulunan müşterilere ücretsiz kahve veriliyor

İçecek kartonlarına yazmaya başladıktan kısa bir süre sonra, Zolfo, evsizler barınağına kıyafet bağışlamak veya Kurtuluş Ordusu kavanozuna para koymak gibi, kahvelere farklı tiplerde iyilik önerileri yazarak müşterilerini dışarı çıkmaya ve nezaket göstermeye teşvik etmeye başladı. Bağışın fotoğrafı veya videosuyla geri döndüklerinde bedava kahve almaya başladılar.

Müşteriler buna bayılıyor. Üstlerine düşen küçük kısmı yapıyor gibi hissediyorlar. Sonucu görüyorlar. İnsanların hayatlarını değiştirebileceklerini fark ediyorlar.

ABD'nin Indiana eyaletindeki Cafe Fresco'nun sahibi Breanne Zolfo

Zolfo, her hafta bahşiş kavanozunda toplanan tüm parayı alıyor (buna "Topluluk Sevgi Bahşişi Kavanozu" diyorlar) ve yerel halktan bir kimseyi özel bir şeyle şaşırtıyor.

Hediye bisiklet evsiz adamı iş sahibi yaptı

Evsiz bir adama gerçekte neye ihtiyacı olduğunu sorduktan sonra, Cafe Fresco personeli onu bir bisikletle şaşırttı. Adam birkaç yıl sonra dükkana geri döndü ve bisikletin, işe gitmesini sağladığını anlatarak hayatını nasıl tamamen dönüştürdüğünü anlattı. O artık evsiz değil.

Kendisi ayrıca marketteki ödeme hattında bekleyen insanları faturalarını ödeyerek şaşırtıyor. Zolfo, “Indiana’daki Crown Point’te küçük bir tohum ektik ve şimdi insanlar diğer şehirlere ve eyaletlere misyonumuzu yayıyorlar. Bize yardım eden başka insanlara sahip olduğumuzda, her yerde bunu yapabiliriz” diyor.

Zolfo, görevine devam etmek için "Topluluk Sevgi Otobüsleri" alacağını ve ülke genelinde dolaşıp daha fazla insanı iyiliklerle şaşırtacağını söylüyor.

Bu kahve dükkanı müşterilerine ücretsiz içecek veriyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.