Çamaşır asan ve katlayan garip robot: Ugo

Yayım tarihi Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Artık çamaşırlar için endişe etmenize gerek kalmasa nasıl olurdu? Japon şirketi Mira Robotics, evin çamaşır işini biraz daha otomatik hale getiren yeni bir robotik ürünü ortaya çıkardı: Acı verici şekilde yavaş çalışan ancak kıyafetlerinizi katlayabilen ve asabilen Ugo isimli bir temizlik robotundan söz ediyoruz.

Evin çamaşır işlerini yerine getiren Ugo robotu tanıtıldı

Evin çamaşır işini sizin için yapan Ugo

Japonya merkezli bir yapay zeka şirketi, evin çamaşır görevlerini uzaktan kumanda yardımıyla yapabilen robot Ugo'yu ilk kez tanıttı. Giysileri oldukları yerden alabilen, katlayabilen ve çamaşırlığa yerleştirebilen bu robot, ev işlerine yardım eden bütçe dostu bir cihaz olarak tasarlanmış.

Şubat 2018'de geliştirilmeye başlanan iki kollu robot yaklaşık 71 kilo ağırlığında ve yüksekliği 110 santimetre ila 180 santimetre arasında ayarlanabiliyor. Ayrıca, kıyafetleri katlamak, çamaşırları çamaşır makinesinden çıkarmak ve çamaşırlığa asmak da dahil olmak üzere çeşitli işleri yerine getirmek için kollarını yaklaşık 60 santimetre uzatabiliyor.

Ugo
Ugo henüz yeterli otonom becerilere sahip değil

Tüm bu potansiyel avantajlarla bile, bu robot görebileceğiniz en hızlı makine değil: Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi, bir tişörtü sepetten çıkarmak ve çamaşırlığa yerleştirmek için neredeyse bir dakika gerekiyor. Ugo işini başarılı şekilde yerine getirse de, bir salyangoz kadar yavaş hareket ediyor.

Mira Robotics'in CEO'su Ken Matsui, robotun kollarını daha iyi hale getirmeyi ve uzaktan kumanda işlemini hızlandırmayı planladıklarını söyledi. Şu anda robotun eğitimli operatörler tarafından yönetilmesi gerekiyor ancak nihai amaç otonom bir temizlik robotu üretmek. Her halükarda Ugo, çamaşırları teknik bir sıkıntı yaşamadan toplama, kurutma, ve katlama görevlerini yapabiliyor.

Şirket, Ağustos 2019’da kapalı beta testine girmeyi ve Mayıs 2020’de ise Ugo robotunu piyasaya sunmayı hedefliyor. O zamana kadar, robotun performansını daha da artıracak, böylece yakın gelecekte müşteriler için cazip bir temizlik asistanı olacak.

Bugüne kadar son teknoloji çeşitli çamaşır robotu prototipleri ile karşılaşmıştık ve bunlar işini gerçekten iyi şekilde yapıyordu. Ancak Ugo hem hareket edebilmesi hem de yapay zeka destekli olması yönüyle dikkat çekiyor. Çalışma hızı artırılır ve asistana ihtiyaç duymadan kendi başına çalışır hale gelirse karşımızda gerçek anlamda bir "çamaşır robotu" olacak demektir.

Çamaşır asan ve katlayan garip robot: Ugo yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.