Çernobil'de hayat var mı?

Yayım tarihi Çevre olarak sınıflandırılmış

Ukrayna'nın Çernobil şehrindeki Çernobil santralinde gerçekleşen reaktör kazasından bu yana 30 yıldan fazla bir zaman geçti. Santralin bulunduğu alanı çevreleyen Chernobly Exclusion Zone (CEZ), şimdi terk edilmiş ve çökmekte olan binalarla çevrili sanal bir hayalet kasabadan ibaret. Peki radyasyon kazasından 30 yıl sonra Çernobil'in etrafında hala yaşam var mı?

Çernobil faciası ve 30 yıl sonra yaşam belirtileri

çernobil
Ukrayna'daki Çernobil nükleer santralinde terk edilmiş soğutma kulelerinin havadan görünümü. (Fotoğraf: Sean Gallup / Getty)

Bu ürkütücü radyoaktif alan herhangi bir yaşam belirtisinden yoksun gibi görünse de, bölgeye giren araştırmacıların yem olarak balık karkaslarını kullandığı bir çalışma, vahşi yaşamın aslında kazanın yaşandığı alanda bol miktarda bulunduğunu gösterdi.

Georgia Üniversitesi tarafından yürütülen bir aylık gözlem çalışması, Savannah River Ekoloji Laboratuvarı ve Warnell Orman ve Doğal Kaynaklar Okulu'nda doçent olan James Beasley'e göre 10 memeli ve beş kuş türünün tespitiyle sonuçlandı.

kameraya takılan hayvanlar
Araştırmacıların kamerasına takılan farklı hayvan türleri.

Bulgular, 1986'da yaşanan nükleer kazanın ardından insanlar tarafından terk edilen yaklaşık 1000 kilometrekarelik bu ekolojik bölgede bol miktarda canlının bulunduğunu gösteren 2015'e ait bir çalışmayı destekledi. Bu çalışmada, bölgede gri kurtlar bulunduğuna dair ilk gerçek kanıtlara ulaşılmıştı. Ancak araştırmacılar beyaz kuyruklu kartalları, Amerikan vizonunu ve nehir su samurunu ilk kez görmüş durumdalar.

Çalışmayı yürüten ekibin belirttiğine göre söz konusu hayvanlar ilk kez CEZ'deki nehirlerin ve kanalların kıyılarına yerleştirilmiş balık leşlerini tüketirken fotoğraflandı. Böylece Çernobil'de yaşam var mı sorusuna önemli bir cevap elde edilmiş oldu.

çernobil
Vahşi bir tilki, Çernobil nükleer santralinin yakınında, terk edilmiş Pripyat kentinde yürüyor. (Fotoğraf: Maxym Marusenko / NurPhoto Getty)

Araştırmada balık karkasları Pripyat Nehri'ndeki açık suların kenarına ve radyasyon kazasının yaşandığı CEZ'in yakınındaki sulama kanallarına bırakıldı. Bu sayede balıkların öldüğünde karaya vurdukları doğal aktivite taklit edilmiş oldu. Bu oldukça önemli zira patlamadan sonra alanı terk eden 116.000 insanın ardından bugün bölgede hiçbir hayvanın yaşamadığı tahmin ediliyordu.

çernobil
Ukrayna'daki Çernobil santralinin yakınındaki Pripyat'ta bulunan bir radyasyon uyarı tabelası. (Fotoğraf: Andreas Jansen / Getty)

Sonuçlar balık leşlerinin yüzde 98'inin bir hafta içinde çok sayıda hayvan tarafından tüketildiğini gösteriyor. Balık karkaslarının hem kara hem de yarı sucul türler tarafından tüketilmesi, besin kaynaklarının su ve kara hayvanları arasındaki hareketinin tahmin edilenden daha sık gerçekleştiğini gösteriyor. Kazanın detayları için buraya tıklayın.

Çernobil'de yaşam var mı? Faciadan 30 yıl sonra yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.