Kategoriler
Teknoloji

Çin Tesla'yı geçerek elektrikli araç endüstrisinin lideri olacak

50 yıllık plan işledi: Çin elektrikli araç endüstrisinin lideri oluyor. Peki ama nasıl? 1960’lı ve 70’li yılların Kültür Devrimi Çin’in ekonomisini mahvetmişti ancak ülke kısa süre önce dış dünya pazarlarına açılmaya başladı. Amaç, yurt dışından teknolojik bilgiler getirmek ve yerli firmaların daha sonra bunları örnek almasını sağlamaktı. 80’lerin başlarında ilk kez yabancı bir otomobil üreticisine Çin marketinin yolu açıldı ancak yerli bir firmayla ortaklık kurma koşulu sunuldu. Bu sayede Çinli firmalar yabancı firmalarla çalışacak ve nihayetinde bağımsız olarak çalışabilecek kadar bilgi edineceklerdi.

Çin elektrikli araç endüstrisinde rakipsiz olmaya çok yakın

elektrikli araç
Sırasıyla: Çin dünyanın geri kalanının toplamından üç kat fazla pil tesisine sahip; Volkswagen Golf 149 hareketli parça ile gelirken Chevy Bolt 24 ile geliyor; Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç şirketlerinden beşinin (*) sahibi. (Kaynak: MIT Technology Review)

Teori gerçeğe dönüştü; kısa bir süre sonra piyasa Çin yapımı otomobillerle dolup taştı. Ancak büyük ölçüde ucuz kopyalardı; yabancı arabalara benziyorlardı, ancak motorları iyi değildi. ABD ve Avrupa’daki otomobil üreticileri, Çin'in yakalamayacağı kadar hızlı bir başlangıç yapmıştı.

14.000 bin dolar

Şanghay'da içten yanmalı araç plakasının maliyeti.

0 dolar

Şanghay'da elektrikli araç plakasının maliyeti.

Dünyanın geri kalanını geçmenin tek yolu bu durumda yepyeni bir teknolojiye yatırım yapmaktı. Daha az mekanik parçaya sahip, bu nedenle daha az karmaşık ve daha az riskli elektrikli arabalara güvenmek en iyi seçenekti. Danışmanlık şirketi UBS tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, bir Chevrolet Bolt'un elektrikli motoru sadece 24 hareketli parçadan oluşuyor. Buna karşılık, bir Volkswagen Golf’un içten yanmalı motorunun 149 hareketli parçası var. Diğer taraftan, yıllardır tüm dünyanın bataryalarını, telefonlarını ve cihazlarını üreten Çin'in elinde halihazırda bir elektronik üretim ve tedarik zinciri bulunuyordu.

6

2017'deki küresel elektronikli araba satışlarının yüzde 21'ini oluşturan Çin'deki şehirlerin sayısı.

Çin hükümeti şimdi yanmalı motorlardan elektrikli motorlara, başka bir ülkenin yarışamayacağı kadar hızlı şekilde geçiş yapıyor. Elektrikli araçlar, ülkenin ileri teknoloji endüstrilerde küresel bir lider haline gelmesi için devlet tarafından oluşturulan "Made in China" planı ile yürürlüğe konuldu. Elektrikli arabalar ülkenin 2025'teki 10 büyük hedefinden biri durumunda. Hükümet bizzat elektrikli arabalara talep yaratma politikalarına sahip. Çin'de, 2013'ten bu yana, hükümetin taleplerini karşılamak ve sunulan arz üretme sübvansiyonlarından yararlanmak için yaklaşık 500 elektrikli araç şirketi kuruldu.

elektrikli araç
2012'den 2018'e kadar küresel EV (elektrikli araç) satışlarını gösteren çizgi ve çubuk grafik (Kaynak: MIT Technology Review)

Çin hükümeti elektrikli araç plakalarında oldukça zor ancak bir o kadar 'hayati' bir işe imza attı. Kirlilikle mücadele için her yıl verilen araç plakası sayısında bir sınır vardır. Pekin halkı her yıl bir araç plakası alma şansına sahiptir. Bir tür piyango gibi çalışır. Bir kişiye araç plakası çıkma şansı %0.2'ye eşittir. Şanghay ise bu plakaları açık artırmayla satar ve yurt içinde üretilen birçok otomobilin fiyatından yüksek bir rakama denk gelir; 14.000 dolar ve daha fazlasına. Elektrikli araç plakalarına sadece daha kolay erişilmiyor; aynı zamanda bedavalar.

elektrikli araç
Dünyada en çok lityum-iyon pil üreten ülkelerin oranlarını gösteren pasta grafik
(Kaynak: MIT Technology Review)

Şanghay danışmanlık firması Automobility'nin de ifade ettiği gibi bazı dünya ülkeleri ekonomisini güçlendirmek için farklı yollara ihtiyaç duyar. Çin bu ülkelerden biri ve fosil yakıtlara bağımlı olamayacağını; çünkü kendi dumanında boğulacağını çok önceden fark etti.

Çin’in hamleleri geleneksel otomobil üreticilerinin stratejilerini de değiştirdi. Pek çoğu şu anda küreselleşme stratejilerini Çin’in sanayi politikasına dayandırıyor. Ancak Çinli şirketlerin ardındaki momentuma yetişmeleri zor ve bu Ford, General Motors ve Avrupalı ​​otomobil üreticileri için bir tehdit demek.

Otomobil endüstrisi her zaman Japonya, Avrupa ve ABD'nin kontrolü altındaydı. Ancak son zamanlarda ağırlık merkezi çok hızlı bir şekilde değişmeye başladı. Henüz kimsenin Çin'e verecek iyi bir cevabı yok gibi görünüyor.

Çin elektrikli araç endüstrisinin lideri olacak yazımız burada son buldu Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.