Kategoriler
Çevre

Danimarka'da atık tesisinin üstüne inşa edilen kayak pisti

Danimarka atık yönetimini eğlenceli hale getirmenin bir yolunu keşfetti: Bir atık yakma tesisinin üzerine inşa edilen fütüristik kayak pisti bu bahar halka açılacak. Çoğunlukla düz bir silüete sahip Kopenhag şehrinin 279 metre yukarısına kadar yükselen Copenhill kayak pisti, kısa bir süre önce ilk misafirlerini ağırladı.

Copenhill kayak pisti türünün ilk örneği

Pistin testleri geçen aylarda tamamlandı

Proje, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbon-nötr başkenti olma çabalarının bir parçası. Şehir yönetimi Copenhill ile bölge sakinlerinin rahatsızlık duymayacakları bir atık arıtma tesisi inşa etmeyi amaçlıyor. Tesis 2017 yılında çalışmaya başladı ve tamamlandığında, kayak merkezi ve yürüyüş alanı olarak yıl boyu açık kalacak.

Ziyaretçilerin kayak pisti ile ilgili fark edecekleri ilk şeylerden biri tamamen yeşil olması. Zira pist neveplast adlı bir malzemeden yapıldı.

Copenhill'in yöneticisi Christian Ingels'in açıklamasına göre pist, karlı bir kayak pisti kadar verimli çalışıyor. Bunun insanları epey şaşırttığını belirtmiş. Pist, türü itibariyle 'dry-slope' olarak adlandırılıyor. Yani uygulama ve eğitim için kullanılan yapay bir kayak pisti anlamına geliyor. Birkaç kez kaymaya başladıktan sonra zihninizde bir kar pistinden farksız hale geliyor.

Yapay kayak pisti
Yapay bir kayak pisti ve eğlence amaçlı tepe yürüyüş alanı olan Copenhill, açılış günü olan 12 Şubat 2019'da Kopenhag'daki bir atık arıtma merkezinin üstünde yükseldi. (Fotoğraf: Mads Claus Rasmussen/AFP/Getty)

Asıl bina alüminyum cephelerle sarılı durumda. Plan bu cephelerin zaman içinde sarmaşık ve diğer bitkilerle yeşil hale getirilmesi. Tesisin orijinal planında, baca sürekli olarak egzoz salmıyor. Bunun yerine atmosfere salınan her 250 kilo CO2 için bir adet su buharı halkası bırakıyor. Bu orijinal tasarımın hayata geçirilip geçirilmeyeceği henüz belli değil.

Kayak merkezi için düşünülen planlar arasında yapının tabanında kayakçıların dinlenebileceği, araç kiralayabileceği ya da paso alabileceği bir çeşit konaklama alanı var. Bir telesiyej sistemi kayakçıları yokuşun ve tesisin tepesine taşıyacak. Daha alçak seviyelerde ise taşıyıcı bantlara benzer halı asansörler hizmet verecek.

kayak pisti danimarka copenhill
Atık arıtma tesisinin kayak pistine dönüştürülmesi çalışmalarına birkaç yıl önce başlandı

Ziyaretçiler yapıdan genel olarak memnun. Şehrin ortasında kayak yapabilmek elbette harika bir deneyim olmalı. Şehir sakinlerinin ulaşabileceği en yakın kayak merkezi altı saat uzaklıkta. Bu da 10 dakikada ulaşabilecekleri Copenhill'i oldukça ilgi çekici yapıyor.

Sadece kayak merkezi alanının inşa edilmesi 10 milyon dolardan fazlasına mal oldu. Tesis, şehir için elektrik ve bölgesel ısıtma üretmek üzere yaklaşık 600.000 sakin ve 68.000 işletmenin atığını yakacak. Ayrıca, atıkların bir kısmını geri dönüştürecek.

Danimarka'da atık tesisinin üstüne inşa edilen kayak merkezi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.