Kategoriler
Tarih & Kültür

Dünyada en çok konuşulan diller

Dünyada en çok konuşulan diller hangileri? Bugün dünyada aktif olarak konuşulan 6.909 dil var, ancak bunların yalnızca yüzde altısı bir milyondan fazla konuşana sahip. Küreselleşme daha yaygın hale geldikçe, yeni dil öğrenme merakı da artıyor. Birçok farklı ülkeden insanlar, uluslararası iş ilişkilerini geliştirmek için yabancı dil öğrenmenin değerini fark etti. Peki dünyada en çok hangi diller kullanılıyor? İşte en çok konuşulan diller.

Dünyada en çok konuşulan diller

En çok konuşulan diller
En çok konuşulan dillerde Asyalılar oldukça önde

Yabancı dil öğrenmenin değeri bazı dilleri konuşan insanların sayısını hiç olmadığı kadar artırdı. Şu anda dünyada en yaygın olarak konuşulan 10 dil bulunuyor. İşte dünya çapında en çok konuşulan dillerin listesi, kullanıldığı ülke sayısı ve her bir dilin yaklaşık konuşan sayısı.

DilÜlkeKonuşan
İngilizce1061,37 milyar kişi
Çince/Mandarin37 (13 lehçe)1,28 milyar kişi
İspanyolca31437 milyon kişi
Arapça57 (19 lehçe)295 milyon kişi
Hintçe5260 milyon kişi
Bengalce4242 milyon kişi
Portekizce13219 milyon kişi
Rusça19154 milyon kişi
Japonca2128 milyon kişi
Lahnda6119 milyon kişi

Çin'de kullanılan diller

Bugün Çin'de 1,3 milyardan fazla insan yaşadığı için, Çince'nin en çok konuşulan dil olması şaşırtıcı değil. Çin'in toprak genişliği ve nüfusunun büyüklüğü, ülkenin birçok benzersiz ve ilginç dile sahip olmasını sağlıyor. Çok sayıda dile sahip olmaktan bahsetmişken "Çince" terimi genel olarak Çin'de ve başka yerlerde konuşulan en az 15 farklı lehçeyi içine alıyor.

İLGİLİ:  Şarlman (Charlemagne) ile Hristiyan Avrupa'nın birleştirildiği gün

Mandarin en çok konuşulan Çin lehçesi olduğundan, pek çok kişi Çince kelimesi yerine Mandarini kullanır. Ülkenin kabaca yüzde 70'i Mandarin dilini konuşuyor olsa da, diğer birçok lehçe de yaygın kullanımda. En popüler dört Çin lehçesi Mandarin (898 milyon konuşan), Wu (Şangayca lehçesi olarak bilinir, 80 milyon konuşan), Yue (Kantonca, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvanca, 48 milyon).

İspanyolca neden bu kadar yaygın?

İspanyolcadan İngilizceye geçen kelimeler
İspanyolca da İngilizce gibi bir sömürge dili.

İspanyolca, Afrika'nın, Asya'nın ve Avrupa'nın çoğu yerinde konuşulan bir dil olmamasına rağmen bu onu ikinci en çok konuşulan ikinci dil yapmaktan alıkoymuyor. İspanyol dilinin yayılması sömürgeciliğe dayanır. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Güney, Orta ve Kuzey Amerika'nın büyük bölgelerinin çoğunu sömürgeleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce, Teksas, Kaliforniya, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. İspanyolca, Asya'da pek duyulan bir dil olmasa da, Filipinler'de çok yaygın çünkü bir zamanlar İspanya'nın kolonisiydi.

İLGİLİ:  Avrupa tarihinde önemli olaylar /1000–1400 yılları

Çince gibi, birçok İspanyolca lehçesi var. Bu lehçeler arasındaki kelimeler, hangi ülkede kullanıldığına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksan ve telaffuz da bölgeler arasında farklıdır. Bu diyalektik farklılıklar bazen karışıklığa sebep olur ancak konuşan insanlar arasındaki çapraz iletişime engel olmaz. Tıpkı dünyada en çok konuşulan diller arasında olması gibi.

İngilizce neden küresel dil oldu?

En çok konuşulan diller
İngilizlerin ABD topraklarını kolonileştirirken kullandığı gemiler

İngilizce de sömürge diliydi. İngiliz sömürgeciliği 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan, Pakistan, Afrika ve Avustralya gibi çok uzak ülkeler dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. İspanya'nın sömürgecilik girişimlerine benzer şekilde, İngiltere tarafından sömürgeleştirilen her ülkede hala İngilizce konuşan önemli bir kısım insan bulunuyor.

İLGİLİ:  Pol Pot | Kamboçya devlet başkanı, Khmer Rouge rejiminin lideri

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri dünyada hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklerde başı çekti. O nedenle, bu alanlarda çalışmalarını sürdüren öğrencilerin İngilizce öğrenmeleri faydalı bulundu. Küreselleşme devam ettikçe, İngilizce zamanla ortak dil haline geldi. Bu, birçok ebeveynin, çocuklarını iş dünyasına daha iyi hazırlama umuduyla İngilizce'yi ikinci bir dil olarak öğrenmeye zorlamalarına neden oldu. İngilizce aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde konuşulduğu için seyahat edenlerin öğrenmesi için de faydalı bir dildir.

Dünyada kaç kişi Türkçe konuşuyor?

Dünyada yaklaşık 84 milyon insan anadilinde Türkçe konuşuyor ve birkaç milyonu ikinci dil olarak kullanıyor. Türkçe konuşanların büyük çoğunluğu Türkiye'de yaşıyor – yani 80 milyonu.

Büyük göçmen nüfusu nedeniyle Almanya yaklaşık 1,5 milyon Türkçe konuşana ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 600 bin Türkçe konuşan insan barındıran Bulgaristan en çok Türk bulunan ikinci ülke. Bunu Kıbrıs'taki 300.000 konuşan izliyor. Hollanda'da yaklaşık 250.000 Türkçe konuşan insan var; Fransa'da 221.000; Avusturya'da 200.000; Özbekistan'da 130.000; Amerika Birleşik Devletleri'nde 116.000; Belçika'da 113.000; Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kazakistan, Irak, Sırbistan, İsviçre ve Arnavutluk'ta ise 100.000'den az Türkçe konuşan var.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.