Kategoriler
Teknoloji

Dünyada en çok internet kullanan ülke Filipinler oldu

Son istatistiklere göre dünyada en çok internet kullanan ülke Filipinler oldu. Güneydoğu Asya, dünyanın internete en bağımlı bölgelerinden biri ve Filipinler her gün ortalama 10 saat, 2 dakikalık ekran süresi ile global internet kullanım indeksinin zirvesine yerleşmiş durumda.

Filipinler ortalama 10 saat ile interneti en çok kullanan ülke

Dünyanın en çok internet kullanan ülkesi: Filipinler
Filipinler, internet kullanım indeksinde en üstteki üç Güneydoğu Asya ülkesinden biri

HootSuite ve We Social tarafından yayımlanan, çevrimiçi alışkanlıklar ile ilgili yeni bir raporda yer alan bulgular, Tayland ve Endonezya da bu listeye eşlik ediyor. Her iki ülke de ilk beşte yer alıyor.

Üçüncü sırada yer alan Tayland'daki insanların günde ortalama zamanlarının 9 saat ve 11 dakikasını çevrimiçi olarak harcadıkları belirtildi. Endonezya sakinleri günlerinin üçte birini ekrana bakarak geçiriyor; ortalama 8 saat 36 dakikalık bir ekran süresi söz konusu.

Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'daki gelişmekte olan ülkeler internet kullanım indeksine hakim durumda. Brezilya ve Kolombiya sırasıyla ikinci ve dördüncü sırada yer alıyor. İronik şekilde spektrumun diğer ucunda da Asya var: Ortalama 3 saat 45 dakika ile internette en az zaman harcayan insanlar Japonlar oldu. Japon gençlerin teknolojinin kötülükleriyle ilgili bilinçlendirilmeye ihtiyacı yok.

Raporda, dünya nüfusunun %57'sinin internete bağlı olduğu belirtiliyor. Hesaplamalara göre, ortalama 6,5 saat internet kullanım ortalaması ile 2019'da dünya dijital toplumu 1.2 milyar yılını internet kullanarak geçirecek.

2018'de 360 milyon kişi aynı anda çevrimiçi oldu

Dijital 2019 raporundan elde edilen bulgular, çevrimiçi olarak harcanan zamanın çoğunun sosyal medyada geçirildiğini ve bunun mobil cihazlardan yapıldığını gösteriyor. Aynı zamanda yeni internet kullanıcılarının sayısı da katlanarak artıyor.

interneti en çok kullanan ülke
Türkiye sosyal medyayı en çok kullanan beş ülkeden biri

Rapora göre bu yılki verilerde en çok dikkat çeken bilgi internet kullanıcılarının daha hızlı büyümesi oldu. 2018'de ilk defa 360 milyondan fazla insan internete bağlanarak online oldu. Bu da her gün bir milyondan fazla yeni kullanıcı demek.

Türkiye ne durumda?

2018'de internet kullanımındaki en büyük sıçramayı yaşayan ülke, aynı zamanda sahte viral haberlerin şiddetli sonuçlarıyla mücadele eden Hindistan'dı. Mesajlaşma servisi WhatsApp'taki sahte çocuk kaçırma söylentileri iki düzineden fazla insanın linç edilmesine ve öldürülmesine neden oldu.

Güney Asya ülkelerinde internet kullanıcılarının sayısı geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 milyon arttı. Bu da sadece Çin'deki büyümenin iki katı anlamına geliyor. Hindistan’daki internet kullanım oranı %41’e ulaşmış durumda. İnterneti en çok kullanan ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye çoğu sosyal medya platformunda en çok kullanıcıya sahip ilk 5 ülkeden biri.

Dünyanın en çok internet kullanan ülkesi Filipinler oldu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.