Kategoriler
Sağlık

Elektronik sigara gençleri sigaraya başlatıyor

Yeni bir çalışmanın sonucuna göre elektronik sigara ya da asıl adıyla "vape" kullanmaya başlayan gençlerin, sigara içmeye devam etme olasılıkları, herhangi bir tür tütün ürününü kullanmayan akranlarına göre üç kat yükseliyor. Sonuçlar hem tıp uzmanları – çocukların sigara içmesini istemeyen – hem de elektronik sigara endüstrisi için endişe verici. Zira elektronik sigaralar son zamanlarda "sigara içmeyi durduran" ürünler olarak pazarlanıyor.

Elektronik sigara kullanmak sigaradan uzaklaştırmıyor

Elektronik sigara gençleri sigaraya başlatıyor
Elektronik sigara kullanan çocuk ve gençler ileri evrede sigaraya geçiş yapıyor

JAMA Network Open dergisinde yayımlanan çalışmaya göre küçük yaşta elektronik sigara ile tanışan gençler hayatlarının bir bölümünde normal sigaraya geçiş yapıyor. Çalışmanın bir diğer ilginç noktası ise, gözlemlenen gençlerin alkol kullanma ya da uyuşturucu alma konusunda "düşük risk" kategorisinde bulunmaları. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 2018'de 3.6 milyon lise ve orta okul öğrencisinin e-sigara kullandığını açıkladı.

Araştırmanın daha önce yayımlanan farklı bir çalışma ile benzer sonuçlar vermesi ise dikkat çekici. 30 Ocak 2019'da yayımlanan ABD, New England merkezli araştırmada elektronik sigaraya başlayan insanların yalnızca %18'inin bir yılın ardından nikotinli sigarayı bıraktığı ortaya koyuldu. Bu yama, sakız, pastil veya inhalatör gibi daha geleneksel yöntemleri kullananların sayısından sadece %8 daha fazla.

E-sigaraları normal sigaralardan daha tehlikeli yapan etkenler de mevcut. Bunlar arasında yanıcı ve patlayıcı olmaları bulunuyor. Yeni araştırma yaşları 12 ila 15 arasında değişen 6.100 genci ele aldı. 2013 ve 2016 yıllarında arasında tüm gençlere aileleri, tolerans riskleri ve sigara mı yoksa elektronik sigara mı içmek isteyecekleri üzerine sorular soruldu. Bunların yüzde 8.6'sı kullandıkları ilk tütün ürününün e-sigara olduğunu söylerken, yüzde 5'i nargile ve cigarolla (ince ve kısa puro) gibi ürünler kullandığını söyledi. Yüzde 3.3'ü ise nikontinli sigara ile başladıklarını belirtti.

Araştırmanın sonunda en az bir ya da iki sarılmış sigara içen gençlerin sayısının yüzde 20.5'e yükseldiği bulundu. E-sigara ile sigara içmeye başlayan gençler ise normal sigaraya dört kat daha yatkın hale geldi. Arkadaşları sigara içmemesine rağmen son 30 günde sigara içenlerin oranı ise üç kat arttı. Sonuçlar sigara olmayan tütün ürünleri kullananlar için de aynı ancak daha azı sigaraya başladı. Buradan çıkarılan kesin bir sonuç var ki o da e-sigara masum olmaktan çok uzak ve insanları sigaraya alıştırma ve başlatma konusunda "ilk adım" görevi görüyor.

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.