Kategoriler
Sanat & Edebiyat

En iyi Kore dizileri: Netflix'e gelmesi gereken diziler

Netflix'e gelmesi gereken en iyi Kore dizileri ile ilgili bir liste hazırladık. Netflix’in orijinal dizileri oldukça çok beğeni topluyor. Ancak en az onlar kadar iyi performans gösteren bazı yabancı diziler de var. Babylon Berlin’den tamamen ürpertici Dark’a kadar ABD’li izleyicilere hitap edecek denizaşırı diziler için hala büyük bir potansiyel mevcut. Son olarak prömiyerini yapan Kingdom ayrıca dikkat çeken bir başka örnek.

Netflix'e gelmesi gereken en iyi Kore dizileri

en iyi Kore dizileri

Güney Kore yapımı fantezi, korku ve aksiyon temelli ilgi çekici birçok dizi bulunuyor. Biz de bunlardan Netflix'te görmeyi umduğumuz en iyilerini listeledik. Netflix gibi şirketler Kore’de TV endüstrisinin hızla geliştiğini biliyorlar. Bu nedenle başarılı Güney Kore dizilerinin bir gün Netflix'e gelmesi işten bile değil. İşte en iyi Kore dizileri:


En iyi Kore dizileri: Are You Human?

en iyi Kore dizileri

Güney Koreli bilim kurgu dizileri ile ilgili en ilginç şeylerden biri de farklı bir hikaye anlatımı kullanmaları. Are You Human? dizisi, yüzeyde bir işletmedeki lider konumunu korumak için mücadele eden genç bir erkeği konu alan bir drama gibi görünüyor. Ancak diziyi ilginç yapan hikaye şöyle: Genç adam aslında insansı bir android (robot) ve komaya giren şirket liderinin yerini alması için annesi tarafından yapıldı. Dizi kimlik ve insanlık konularıyla uğraşırken, modern sosyal meseleleri ilgi çekici bir senaryoyla ele alıyor.


En iyi Kore dizileri: My Love From The Star

en iyi Kore dizileri

Kore televizyonu, konu romantizm olduğunda ABD'de kesinlikle iddialı bir kitleye sahip. Bu nedenle romantizmin bilim kurgu ögeleri ile birleştirildiğinde My Love From The Star'ın Netflix'te gösterilmesi için çok fazla neden var. Dizi, Kim Soo-hyun adında bir uzaylının 400 yıl önce Joseon Hanedanlığı döneminde ortalıktan kayboluşunu ve o zamandan bu yana aramızda yaşayışını konu alıyor. Karakter kendine yeni bir kimlik bulmaya başlamışken insanları onu eve götürmek için ortaya çıkıyor. Romantik ve bilim kurgunun birleştiği bir dizi.


En iyi Kore dizileri: Circle

en iyi Kore dizileri

Kore televizyonu iddialı senaryolardan hoşlanıyor ve Circle bunlardan biri. Her bölüm iki hikayeye ayrılmıştır – biri 2017'de diğeri yirmi yıl sonrasında geçer. Dizi çocukken bir uzaylının Dünya'ya inişine tanıklık eden iki kardeşinin hikayesini konu alıyor. Güney Kore bir kez daha iki ülkeye bölünüyor; "Alışılmış Dünya", kirlenmiş bir cehennem çukuru ve "Akıllı Dünya", kirlilikten arındırılmış suçsuz bir ütopya. İkizler ortadan kaybolur ve bir dedektif nereye gittiklerini araştırmak dünyalar arasından geçmek zorunda kalır. Güzel çekilmiş zekice bir Kore dizisi.


En iyi Kore dizileri: City Hunter

en iyi Kore dizileri

Bir Jackie Chan filmine ilham veren ve Japon çizgi romanına dayanan City Hunter, Kore'nin en iyi aksiyon gösterilerinden biridir. Kesinlikle en iyi Kore dizileri arasında yer alıyor. Kuzey Kore'de gizli bir görev üstlenen, ancak pusuya düşürülen bir asker takımını ele alıyor. Biri hayatta kalır, ancak eve döndüğünde tüm kayıtlarının silindiğini bulur. Bir çocuğu, kendini ölüme yollayan yetkililerden intikam almak için yetiştirir. Bazı eğlenceli performanslar ve harika küçük hikaye parçalarıyla gergin ve şiddetli bir film. Şov bir düzine ülkede lisanslandırıldı ancak henüz Amerika'da gösterilmedi.


En iyi Kore dizileri: Hwayugi

en iyi Kore dizileri

Etkili kurgudan bahsetmek istiyorsanız, Journey to the West listenin başında yer alabilir. 16. yüzyıl Çin romanı olan ve Dragon Ball'dan bu 2017 Hwayugi dizisine kadar yüzlerce saygın yapıma ilham vermiştir. Korean Odyssey olarak da bilinen Hwayugi, hayvan formuna bürünen baş kahraman fikrini modern çağa taşır. Budist bilgeliğini Hindistan'dan ülkelerine taşımakla görevlendirilmek yerine, kahramanlar dünyanın sonunu getirebilecek genç bir kadın karakteri korumaya çalışırlar. Kore'de büyük bir başarı elde eden, görsellik ve hikaye anlamında etkileyici bir dizi. Netflix, diğer ülkelerde bu dizinin haklarını satın aldı, ancak henüz tüm ülkelerde gösterilmiyor.


En iyi Kore dizileri: Blade Man

en iyi Kore dizileri

Bilim kurgu konulu güzel bir dizi. Dizide yeni, farklı ve ilgi çekici görsel metaforlara yer veriliyor. 2014'de gösterilmeye başlanan Blade Man, garip güçleri olan Dong-wook isimli zengin bir iş adamını konu alıyor. Karakter üzgün ya da öfkeliyken metal bıçaklar vücudunun her yerinden filizleniyor. Bu durum genç adamı dünyadan ayırır; ta ki bir kadın sırrını öğrenene ve onun dünyayla mücadele etmesine yardım etmeye çalışıncaya kadar. Baş karakteri canlandıran Dong-wook dizide oldukça iyi bir performans sergiliyor.


En iyi Kore dizileri: Save Me

en iyi Kore dizileri

İşsiz bir grup genç, “beni kurtarın” diyerek fısıldayan sokaktaki genç bir kadını bulduğunda hayatları değişir. Diğer K-dramalarına benzemeyen ve ilginç bir hikayesi olan psikolojik bir dizidir. Kadın karakter, bütün ailesinin beyninin dini bir kültle yıkandığını görür. Üç yıl boyunca beyin yıkmaya karşı devam eden mücadelesinin ardından kendini serbest bırakmaları için gençlerden yardım alır. Bir yandan “normal bir yaşamın” nasıl olduğunu ilk kez deneyimlerken bir yandan kültü yıkmak ve tamamen diğer tarafa geçen ebeveynlerini kurtarmak için arkadaş grubuna katılır.


Joseon X-Files

Tarihsel dramalar Kore televizyonunda büyük ilgi topluyor. Bunlardan en ilgi toplayanları ise tarihsel olaylara bilim kurgu ile ele alanlar oluyor. Joseon X-Files, 90'ların FOX serisinin "tuhaf ikili" dinamiğini alıyor ve 17. yüzyılın Joseon hanedanına geri gönderiyor. İki araştırmacıdan biri doğaüstü güçlere inanırken diğeri bunu olasılık dahiline almıyor. Araştırmacılar bugüne kadar anlatılmış çeşitli masalların ve efsanelerin arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmakla görevliler. Bunlar arasında asırlar önce yaşamış insanların gözünden UFO'ları görmek dahi var.


Duel

Bir polisin kızı kaçırılır ve tek ipucu, aynı yüze sahip iki adamın olay yerinde tespit edilmiş olmasıdır. Şüpheliyi getirdiklerinde, olayla ilgili bir anıya sahip değildir çünkü kendisi bir klondur. Kötü niyetli klon ise kız ile birlikte dışarıda bir yerdedir. Aktör Yang Se Jong klon rolünde parlıyor, her iki karakterin klon olduklarını unutmamıza asla izin vermeden farklı ve bireysel görünmelerini sağlıyor. Hızlı, tempolu ve eğlenceli bir dizi.


Goblin

Son yılların en çok beğenilen Kore dizilerinden Goblin'i en iyi Kore dizileri listesine almamak olmaz. Yapım tuhaf mitoloji ve romantizm kaynaşmasıyla izleyici rekorları kırdı. Gong Yoo (Train to Busan), bu gezegende yaklaşık bin yıldır yaşayan, insanların koruyucusu ölümsüz bir ruhtur. Onu serbest bırakabilecek tek şey, hayatının aşkı tarafından göğsünden çıkarılacak mistik bir kılıçtır. Hayaletleri görme gücü olan genç bir kadınla tanışır; doğaüstü entrika ve romantizmin garip bir kaynaşması başlar.

En iyi Kore dizileri: Netflix'e gelmesi gereken diziler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.