Kategoriler
Teknoloji

İşaret dili çevirici yalnızca bir parmak boyutunda

Michigan State Üniversitesi'nden araştırmacılar yeni ve ilginç bir sanal işaret dili çevirici tasarladı. Bu işaret dili çevirici, noninvazif yani müdahale olmadan çalışabiliyor ve aynı zamanda bir dudak nemlendiricisi kadar taşınabilirlik sunuyor. Başarılı ürün üniversiteinin elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Mi Zhang tarafından geliştirildi.

İşaret dili çevirici Leap Motion kamerasını kullanıyor

Leap Motion İşaret dili çevirici
Deep ASL algoritmasının kullandığı Leap Motion kamerası ülkemizde de satılıyor

Yüzbinlerce işitme engelli insan iletişim kurmak için Amerikan İşaret Diline veya ASL'ye güveniyor. Zhang, işitme engelli insanların diğerleriyle aynı istihdam fırsatlarına sahip olmadıklarını ve birçok durumda dezavantajlı kaldıklarını söylüyor.

"İşaret dilini anlamayan biriyle iletişim kurması gereken, işitme güçlüğü çeken bireyler, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde kişiselleştirilmiş sanal bir yorumlayıcıya sahip olabilecek. Hastanede olup bir doktorla iletişim kurmanız gerektiğini düşünün. Bunun için hastanenin tercümanını beklemeniz gerekir; eğer varsa."

Bu durumun bireylerin gizliliğini tehlikeye attığı da belirtiliyor. Diğer yandan özellikle sağlıkla ilgili durumlarda işler oldukça riskli bir hale gelebiliyor. Uzmanlara göre taşınabilir bir işaret dili çevirici bu ve bunun gibi durumlar için büyük bir ihtiyaç.

Zhang ve meslektaşları, işitme güçlüğü çeken bir nüfusun bu iletişim engelini aşmasına yardımcı olma fırsatını buldular.

DeepASL olarak adlandırılan teknoloji, beynin yapısından ve işlevinden ilham alan bir "derin öğrenme" algoritmasından oluşuyor. Algoritma, karşıdaki kişinin işaretlerini otomatik olarak İngilizce'ye çeviriyor. Teknoloji, el ve parmak hareketlerini yakalaması için kameralarla donatılmış. Çevirmen, Leap Motion'ın geliştirdiği üç inçlik bir sensörü kullanıyor, yani olabildiğince küçük.

işaret dili çevirici
DeepASL algoritması benzer çeviricilerden daha hızlı çalışıyor

Leap Motion, el ve parmakların hareketlerini kendi sanal ortamında iskelet benzeri eklemlere dönüştürüyor. Derin öğrenme algoritması iskelet benzeri eklemlerdeki verileri yorumluyor ve kendisine öğretilen ASL işaretleriyle eşleştiriyor.

Diğer benzer sanal çevirmenler, işaretleri kelime kelime çevirdiğinden kullanıcıların her işaret arasında duraklaması gerekiyor. Bu sınırlama yüz yüze görüşmeleri önemli ölçüde yavaşlatıyor ve garipleştiriyor.

iPhone'da Siri'yi kurmaya benzer şekilde, sensörün kullanıcının el hareketlerini anlamaya başlaması için önce belirli birkaç kelimeyi kullanması isteniyor. Ayrıca, adları bulunmayan veya sözlükte olmayan kelimeler, hecelenerek özel işaretler hâline getirilebiliyor. Böylece daha kolay ve rahat iletişim kurulabiliyor.

“DeepASL'in en ayırt edici özelliği, kullanıcıların her sözcükten sonra duraklamalarına gerek kalmadan çeviri yapabilmesi."

Benzer sanal işareti dili çevirici ürünler, işaretçinin eldiven giymesini gerektirirken yeni algoritmada böyle bir gereklilik yok. İşitme güçlüğü bulunan insanların başkalarıyla iletişim kurmasına yardımcı olma özelliğinin ötesinde DeepASL, işaretler hakkında gerçek zamanlı geri bildirimler vererek, diğer insanların da ASL öğrenmenlerine yardımcı olabiliyor.

Leap Motion ile Amerikan işaret dilini öğrenmek mümkün olacak

Araştırmacılara göre sağır çocukların yaklaşık yüzde 90'ı ebeveynlerini duyamıyor. Bu ebeveynler çocuklarıyla iletişim kurmak için işaret dili öğreniyor ancak birçoğunun canlı derslere katılmak için zamanları yok. Teknoloji bu ebeveynlerin de işaret dili öğrenmelerine veya kendilerini geliştirmelerine yardım edebilecek.

Araştırmacılar, teknolojinin bir sonraki adımının ticarileştirilmesi ve daha erişilebilir bir tercümana ihtiyacı olan yüz binlerce insanın kullanımına sunulması olduğunu söylüyor. Sadece Leap Motion kamerası tek başına 78 dolara satılıyor. Araştırmacılar aynı zamanda teknolojiyi iPhone'larla uyumlu hale getirmeyi ve farklı tip işaret dilleri öğretmeyi planlıyorlar.

İşaret dili çevirici yalnızca bir parmak boyutunda yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.