Kategoriler
Ekonomi

JPM Coin: ABD'nin en büyük bankası kripto para yapıyor

J.P. Morgan CEO'su Jamie Dimon bitcoin'i "dolandırıcılık" olarak adlandırıp yatırımcıları, sonunun "iyi bitmeyeceği" konusunda uyardıktan sonra şimdi kendi kripto parasını yapıyor: JPM Coin. Jamie Dimon bitcoin'i eleştirirken, bankasının bir İskandinav borsasından bitcoin bağlantılı ETN ticareti yaptığı ortaya çıkmıştı. Kripto paralar bu sıralar düşüşte olsa da bankalar blok zinciri teknolojisini hala ciddiye alıyor ve geleceğine inanıyor. JPM Coin, bir ABD'li banka tarafından çıkartılan ilk kripto para olacak.

JPM Coin değeri değişmeyen dolar endeksli bir 'stablecoin' olacak

JPM Coin
ABD'nin en büyük ve dünyanın ise altıncı büyük bankası J.P. Morgan Chase kendi kripto parası JPM Coin'i hazırladı

J.P. Morgan Chase bankası geçtiğimiz yıl, müşterilerinin kredi kartı ile kripto para birimi almasını yasaklamıştı. Ancak şimdi stablecoin teknolojisini yakında test etmeye başlayacağını ve mühendislerinin bitmiş bir ürün hazırladığını açıkladı. JPM Coin bankanın ödeme yöntemleri için kullanılabilecek.

İLGİLİ:  Çin'de kağıt paranın icadı

Banka, "JPM Coin"in büyük kurumsal müşterilerine işlemlerinde anında çözüm önerisi sunacağını söylüyor. Bankanın yalnızca büyük şirketler ve kurumları kapsayan günlük 6 trilyon dolarlık hacmi bulunuyor.

Bitcoin'in aksine, JPM Coin'in değeri kripto para pazarının kaprislerine tabi olmayacak; bunun yerine, 'JPM Coin', değeri dolara sabitlenen “stablecoin” saflarına katılacak.

Menkul kıymet işlemlerini kolaylaştırmak ve JPM'in dünyanın dört bir yanındaki kurumsal müşterilerinin dolar mevduatlarını konsolide etmelerini sağlamak dışında başka kullanım alanları da olabilir.

JPM Coin için üç kullanım alanı düşünülüyor

  • Birincisi, Swift gibi onlarca yıllık finansal kuruluşların ağlarına dahil olarak, birbirleriyle banka havalesi gerçekleştiren müşteriler için uluslararası ödeme imkanı oluşturmak.
  • İkincisi menkul kıymet işlemlerini kapsıyor. Nisan ayında, J.P. Morgan, Kanadalı bir banka için 150 milyon dolarlık mevduat sertifikasına sahip sanal bir simülasyon yaratarak blok zincirinde borç ihracını test etmişti.
  • İhracı satın alırken diğer ağlara güvenmek yerine – işlemin yapılması ve bunun ödenmesi arasında zaman boşluğuna neden olur – kurumsal yatırımcılar, J.P. Morgan token'ı kullanarak ödemelerini anında gerçekleştirebilecek.
  • JPM Coin'in nihai kullanım alanı ise dünyanın dört bir yanındaki dev şirketlerin yan kuruluşlarında tuttukları dolarların yerini almak olacak. Bu iş için bankanın hazine hizmetleri servisinden yararlanılacak. Banka, Honeywell International'dan Facebook gibi şirketlere kadar birçok şirketin para akışını yönetiyor – tedarikçi veya çalışan ödemeleri gibi. Yalnızca bu kategori şirkete geçen yıl 9 milyar dolar gelir sağladı.
İLGİLİ:  C++'ı tasarlayan Bjarne Stroustrup Bitcoin'in kendi dilinde yazılmasından memnun değil

Akıllı telefon ile çevrimiçi ödemeler için henüz plan yok

Banka şu an için kurumsal müşterileri hedefliyor. Zira dünyadaki hemen hemen her büyük şirket J.P. Morgan'ın müşterisi durumunda. Özellikle Fortune 500 müşterileri banka için büyük öneme sahip. Blok zincirine herkesten önce giriş yapmaları, diğer bankalar kendi kripto paralarını çıkarsa bile bundan daha az etkilenmelerini sağlayacak.

Ödeme odaklı çalıştığından JPM'in XRP (Ripple) ile benzerliği dikkat çekiyor. Ancak tahminler JPM'in daha çok yedi büyük banka tarafından çıkarılması planlanan 'settlement coin' ile yarışacağı düşünülüyor. CEO Dimon'un kripto ile ilgili olumsuz görüşleri (bir süre önce yorumlarını geri aldı) ve yönettiği bankanın kriptoya öncülük etmesi arasındaki zıtlık kripto topluluğunca ilginç karşılanmıştı.

İLGİLİ:  Bitcoin'in fiyatı gelecekte ne kadar olabilir?

ABD'nin en büyük bankası kripto para yapıyor: JPM Coin yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.