Kategoriler
Teknoloji

Kendi kendine şarj olan kalp pili icat edildi

Kendiliğinden şarj olan kalp pili geliştirildi. Dünyadaki milyonlarca insanın hayatı kalp pillerine, defibrilatörlere ve diğer hayat kurtaran implante edilebilir cihazlara bağlı. Sorun şu ki bu cihazlardaki pilin her beş ila on yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu sadece pahalı olmakla kalmayıp aynı zamanda komplikasyon ve enfeksiyon riski de taşımaktadır. Bilim adamları kardiyak aktivite enerjisiyle yeniden şarj edilebilen, implante edilebilir bir biyomedikal cihaz geliştirdiler.

Kalp atışı ile şarj olan kalp pili önemli bir buluş olabilir

şarj olan kalp pili
Yeni kalp pili kalbin kinetik enerjisiyle şarj oluyor

Amerika'nın Dartmouth Koleji'nden mühendisler, kalbin kinetik enerjisini implante edilen cihazı besleyecek elektriğe dönüştüren küçük bir kit icat ettiler. Buluş, en küçük hareketi bile elektriğe dönüştüren kalp pilleri gibi mevcut cihazlara "PVDF" adı verilen ince bir polimer piezoelektrik film parçasının eklenmesiyle çalışıyor. Halihazırda implante edilmiş (vücuda yerleştirilmiş) cihazı yeniden şarj etmenin yanı sıra, sensörleri sayesinde hastalar üzerinde gerçek zamanlı sağlık verileri toplanmasını sağlayabiliyor.

Araştırmanın ortak yazarı Lin Dong, “Aracın biyouyumlu, hafif, esnek ve düşük profilli olması gerektiğini biliyorduk, bu yüzden sadece mevcut kalp pili ile uyumlu yapmadık aynı zamanda gelecekteki farklı görevler için de ölçeklenebilirlik sunduk” dedi ve ekledi "cihaz vücudun işlevlerine müdahale etmiyor”. Ekip, hayvanlar üzerindeki ilk çalışmalarında "harika sonuçlar" almış ve kendini şarj edebilen ilk kalp pilinin beş yıl kadar kısa bir süre içerisinde piyasaya sunulabileceğine inanıyor.

Parça yalnızca bozuk para büyüklüğünde ve kalp pilini şarj ediyor

Araştırmacılara buluşlarında ilham veren şey kalbin ne kadar güçlü biçimde attığını gözlemlemeleri olmuş. Zira kalbimiz aslında o kadar güçlü kasılıyor ki bunu vücudumuzun dışından hissedebiliyoruz. Bu hareketten doğan kinetik enerji özel bir cihaz ile yakalanıp depolandığında, vücuttaki çeşitli cihazları şarj etmek için kullanılabiliyor. Kalp pilleri şüphesiz bunlardan en önemli olanı.

Kalp pili değiştirme ameliyat yalnızca pahalı değil aynı zamanda riskli. Ancak her şekilde gerçekleştirilmesi şart. Yeni icat ile sürekli ameliyat olma gerekliliği ortadan kalkıyor ve hastaların hayatları kolaylaşıyor. Şarj ünitesi bir kez vücuda yerleştirildikten sonra sürekli vücutta kalmaya devam ediyor. Üç yıllık çalışmanın ürünü olan icadın yalnızca beş yıl gibi bir sürede piyasaya sunulacak olması ise şüphesiz oldukça sevindirici.

Kendi kendine şarj olan kalp pili icat edildi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Hande Taşkın

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.