Küresel ısınma okyanusların rengini değiştiriyor

Yayım tarihi Çevre olarak sınıflandırılmış

MIT tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, bu yüzyılın sonuna doğru okyanusların rengi gitgide değişmiş olacak. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak sular daha mavi ve daha yeşil hale geliyor. Uzmanlar, değişen okyanus sıcaklıklarının, güneş ışığının emilmesinde çok önemli bir rol oynayan fitoplankton adı verilen küçük organizmaların popülasyonunu ve dağılımını etkileyeceğine inanıyor.

Artan sıcaklıklar ve azalan planktonlar okyanusların rengini değiştiriyor

okyanusların rengi
Okyanusların rengi sıklıkla planktonlardan tarafından belirlenir.

Araştırmanın ortak katılımcılarından olan Southampton Üniversitesi konuyla ilgili olarak, “Karadaki bitkilerin yeşil olduğu gibi, fitoplankton da yeşil, bu nedenle miktarı ve farklı fitoplankton türleri okyanus yüzeyinin rengini etkiliyor” dedi.

Nature Communications dergisinde bugün yayınlanan bir makalede, araştırmacılar, farklı fitoplankton türlerinin (alglerin) büyümesini ve etkileşimini simüle eden küresel bir model geliştirdiklerini ve çeşitli yerlerdeki türlerin karışımının sıcaklıkların yükselmesiyle nasıl değiştiğini bildirdi.

Araştırmacılar ayrıca fitoplanktonların ışığı absorbe etme ve yansıtma yöntemlerini de simüle etti. Devamında ise küresel ısınma ile yapıları değişen fitoplankton topluluklarının okyanusların rengini nasıl etkilediğini gözlemledi.

Simülasyonu 21. yüzyılın sonuna kadar çalıştıran araştırmacılar ve 2100 yılına gelindiğinde, dünyadaki okyanusların yüzde 50'sinden fazlasının iklim değişikliğinden dolayı renk değiştireceğini tespit ettiler. Buna rağmen, çıplak gözle bakıldığında renk farkı devasa olmayacak. Okyanus rengi subtropikal iklimde yer yer mavi ve ekvator ile kutuplarda ise daha yeşil olmaya devam edecek. Buna rağmen değişim, fitoplanktonların besin ağını etkileyecek kadar büyük olacak.

okyanusların rengi
Türkiye'nin kuzeyinde yer alan Karadeniz'deki fitoplankton tabakası.

Okyanusların rengi nasıl oluşur?

Okyanusun rengi, güneş ışığının suda bulunan şeylerle nasıl etkileşime girdiğine göre oluşur. Su molekülleri, güneş ışığı spektrumunun mavi kısmı hariç, neredeyse tüm renkleri absorbe ederler. Bu nedenle, nispeten boş, açık okyanus bölgeleri uzaydan derin mavi gibi görünür. Okyanusta herhangi bir organizma varsa, bireysel özelliklerine bağlı olarak farklı ışık dalga boylarını emebilir ve yansıtabilir; okyanusa renk verir.

Örneğin, fitoplankton, fotosentez için karbon üretmek üzere çoğunlukla güneş ışığının yeşil kısımlarından çok mavi kısımlarını emen bir pigment olan klorofil içerir. Sonuç olarak, yosun bakımından zengin bölgelere yeşilimsi bir renk vererek okyanustan daha fazla yeşil ışık yayılmasını sağlar.

Uydular 1990'ların sonlarından bu yana okyanus renginin ölçümlerini alıyorlar ve bilim adamları bu ölçümleri belirli bir okyanus bölgesinde klorofil ve fitoplankton miktarını belirlemek için kullanıyor. Klorofil oranındaki periyodik artışların kısa süreli olarak okyanus rengini değiştirebildiği gözlemlenmiştir.

okyanusların rengi
Fotoğrafta, NASA’nın Aqua uydusu tarafından çekilen, İzlanda’nın batısındaki bir fitoplankton tabakasını görülüyor. (Fotoğraf: NASA / Goddard Uzay Uçuş Merkezi)

Araştırmacılar, fitoplankton seviyesinin artan ısılarla değişimini ölçen bir bilgisayar modelini kullandılar. Bu kez modele yeni bir element daha eklediler: Okyanus tarafından emilen ve yansıtılan ışığın belirli dalga boylarını tahmin etme yeteneği.

Grup, modellerinin sonuçlarını, uyduların geçmişte almış olduğu yansıyan ışığın gerçek ölçümleri ile karşılaştırdığında, birbirleriyle uyum içinde olduğunu buldular. Bu da modelin, gelecekte çevre koşulları değiştikçe okyanusun rengini tahmin etmek için kullanılabileceğini gösterdi.

Buna göre, küresel ısınma fitoplanktonun yapısını ve hatta okyanusların rengini şimdiden değiştiriyor. Bu yüzyılın sonunda, "mavi gezegenimiz" eskiden olduğundan daha farklı tonlarda görünmeye başlayabilir.

Okyanusların rengi küresel ısınma ile değişime uğruyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Hande Taşkın tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.